Olcsóbb, gyorsabb és egyszerűbb lett mától a közlekedés – íme a részletek!

A március 1-jei tarifareformmal az elmúlt évek legnagyobb rezsicsökkentését hajtotta végre a kormány. A Lázár János által kidolgozott és bevezetett intézkedésekkel minden magyar család több tízezer forintot spórol, 4,5 millió közlekedő jár nagyon jól.
Március elsejétől az utasok alacsonyabb árakkal és megváltozott kedvezményekkel találkozhatunk a közösségi közlekedésben. Új időszámítás kezdődött a tömegközlekedésben Magyarországon, ami 4,5 millió ember életét fogja jobbá tenni – jelentette be Lázár János építési és közlekedési miniszter. Az általa kidolgozott és bevezetett tarifareform főbb elemei:
- Magyarországon van 700 ezer olyan 6–14 év közötti gyerek, akinek március elsejétől díjmentes az utazás.
- Továbbá egymillió olyan 14–25 év közötti fiatal, aki eddig tanulói jogviszony megléte mellett kapott kedvezményt, de mától anélkül is 50 százalékos kedvezménnyel utazhat.
- Van 300 ezer olyan 65 év alatti személy, aki nyugdíjszerű ellátásban részesül, valamilyen oknál fogva korábban nyugdíjba ment. Mától nekik ingyenes a helyközi közlekedés.
- Egymillió közalkalmazott – regisztráció esetén – 50 százalékos kedvezménnyel veheti igénybe a helyközi közlekedést korlátlan utazásra.
- 200 ezer olyan nagycsalád – körülbelül egymillió ember –, akik eddig kedvezménnyel utazhattak, mától pedig ingyenesen vehetik igénybe a helyközi szolgáltatást.
- Van 900 ezer olyan személy, aki magyar igazolvánnyal rendelkezik, számukra évi 12 alkalommal biztosítják az ingyenes utazást.
- 280 ezer fogyatékkal élő embernek is ingyenes lesz az utazás.
Március 1-jétől a MÁV-Volán-csoportnál a sokféle bérlettípusból mindössze kettő marad: a vármegye- és az országbérlet. Ez azt jelenti, hogy a kilométer alapú bérletek megszűnnek, az úgynevezett viszonylati menetjegyek és okosjegyek viszont megmaradnak.
- A teljes árú vármegyebérlet 9450 forintba, a tanuló vármegyebérlet 945 forintba kerül havonta.
- A teljes árú havi országbérletért 18 900 forintot, a tanuló országbérletért 1890 forintot kell fizetni.
- Új, kedvezményes árú napijegytípusok jelennek meg: a Vármegye24 999, a Magyarország24 4999 forintba kerül.
A miniszter emellett tájékoztatott: március 1-től a BKK-járatokon, a metrókon, a trolikon és a villamosokon a Budapest-bérlet mellett az országbérletet és a Pest vármegyebérletet is elfogadják. A szabályok értelmében a Budapest-bérlet változatlanul érvényes a főváros egész területén a BKK járatai mellett a Volánbusz környéki és regionális autóbuszain, a MÁV-HÉV járatain, valamint minden MÁV-START-vasútjáraton Budapesten belüli utazás esetén a 2. kocsiosztályon; a BKK-járatokon elfogadják a Pest vármegyére váltott havi vármegyebérletet, valamint a havi országbérletet is. Mindez azt jelenti, hogy egy országbérlettel a vidéki munkavállalók vagy diákok mostantól nemcsak az egész országot beutazhatják, de az összes fővárosi járatot is használhatják.
Fotó: Facebook/Lázár János
Címkék:
Lázár János közlekedés tram-train országgyűlés parlament MÁV tömegközlekedés építési és közlekedési miniszter Építési és Közlekedési Minisztérium vasútvillamos Volánbusz buszközlekedés Volánbusz Zrt. máv-start vonatközlekedés MÁV-Start Zrt. autóbusz-közlekedés országbérlet vasúti közlekedés vármegyebérlet közösségi közlekedés nagycsaládosok tarifa napijegy tarifareform Máv Zrt.