Markó Csaba: ez a város többet érdemel!

Nagyon sok munkára lesz szükség ahhoz, hogy ismét sikert érjen el a polgári, nemzeti oldal Vásárhelyen, de készen állnak a feladatra. Az európai parlamenti és az önkormányzati választásoknak is nagy tétje van – mondta el lapunknak adott interjújában Markó Csaba, akit a vásárhelyi KDNP-szervezet hétfői tisztújításán választottak meg elnökké. A terveiről és az elképzeléseiről kérdeztük.
Hogyan értékeli a helyi KDNP-tagságtól most kapott bizalmat? Felelősség vagy lehetőség?
Megtiszteltetés, hogy a tagság bizalmat szavazott számomra, a bizalommal ugyanakkor élni is kell. Nem szeretem a mellébeszélést, meg az üres közhelyeket, ezért miután megválasztottak, elmondtam nekik, hogy nagyon sok munkára lesz szükség ahhoz, hogy ismét sikerre tudjuk vezetni a polgári, nemzeti oldalt Vásárhelyen, ami nyilvánvalóan közösségünk célja.
Milyen tervei vannak a vásárhelyi KDNP-szervezet élén, melyek a főbb elképzelései?
Sűrű év elé nézünk, hiszen két választás is áll előttünk. Egy európai parlamenti és egy önkormányzati választás. Mindkettőnek nagy a tétje. Az egyik hazánk és Európa jövője, a másik pedig városunk, Hódmezővásárhely szempontjából lesz sorsdöntő.
Az európai parlamenti választásoknak az a tétje, hogy behódolunk-e Brüsszel akaratának, vagy megőrizzük hazánk szuverenitását. Az európai parlamenti választás arról fog szólni, hogy akarjuk-e, hogy migránsokat telepítsenek akaratunk ellenére Magyarországra vagy sem. Hogy gyerekeinket kitesszük-e a beteges genderideológia veszélyeinek, vagy sem. Illetve bele kell-e sodródnunk még jobban egy globális háborús helyzetbe, vagy inkább a békét választjuk.
Mi kereszténydemokraták azt mondjuk, hogy nincs szükségünk se migránsokra, se genderpropagandára, se háborúra. A biztonságot és a normalitást választjuk ezek helyett.
Hódmezővásárhelyen pedig arról fogunk szavazni, hogy a város végre kilépjen ebből a tetszhalott állapotából, amiben jelenleg van és a rangjához, történelméhez, az itt élő emberekhez méltó mindennapokat, fejlődést és új lehetőségeket tudjunk teremteni.
Miért fontos, hogy a KDNP is megjelenítse önálló politikai arcélét a Fidesz mellett Hódmezővásárhelyen?
A kereszténydemokrata értékrendnek a rendszerváltozás óta van intézményesült helyi szervezete a városban. Elég, ha csak arra gondolunk, hogy Rapcsák András polgármester is kereszténydemokrata színekben politizált, de Almási István polgármester is a helyi KDNP elnöke volt.
Nem titok, hogy a KDNP alapvetően világnézeti párt, ahol karakteresen megjelenik a keresztény értékek képviselete. De természetesen nem csak ebben merül ki a modern kereszténydemokrácia. Ha nem tudnánk a körülöttünk lévő világot értelmezni és tartani vele a lépést, illetve az aktuális kihívásokra időszerű válaszokat adni, akkor nem is lehetne sikeres politikát folytatni. Azért van szükség Vásárhelyen is kereszténydemokrata politikára, hogy az általunk vallott elveket, értékeket – mint például a családok támogatása, a közösségek erősítése, a rászorulók segítése – helyben is képviseljük.

Van még fogékonyság a kereszténydemokrata politikára manapság?
A mai változó világban, ahol ismét felütötte a fejét a bizonytalanság és amely bizonytalanságérzet a hétköznapokban is megjelenik, fontos, hogy legyenek olyan biztos igazodási pontok, amelyek iránytűként szolgálhatnak. Szomszédunkban háború zajlik, a migránsinvázió tovább erősödik, és ha mindez nem lenne elég, a nyugati világban most divatos agymosás, a közös európai és nemzeti értékeinket eltörölni hivatott woke-propaganda és az LMBTQ-lobbi is megpróbálnak teret nyerni, roncsolni a hagyományos társadalmak szövetét. Egy erőszakos kisebbség akarja rákényszeríteni az akaratát a többségre. A legnagyobb veszélyben pedig ezáltal a gyermekeink vannak. Éppen ezért ellen kell állnunk a hamis és megtévesztő ideológiáknak. A KDNP-nek ebben lehet szerepe, ennek kapcsán tud alternatívát nyújtani.
Kiket akar elsősorban megszólítani a helyi KDNP, s milyen eszközökkel tervezik ezt elérni?
Az a célunk, hogy az itt élő emberek mindennapjai során jelentkező kérdésekre, az őket foglalkoztató ügyekre próbáljunk meg értelmes válaszokat adni. Nagyon fontos, hogy a választópolgárokkal személyes kapcsolatot tudjunk kialakítani, hogy érezzék, értük és velük vagyunk. Mindezt úgy, hogy nem szeretnénk erőszakosan belemászni a mindennapjaikba, nem akarjuk megmondani, hogy mit csináljanak. Mi egy választási lehetőséget szeretnénk kínálni, ami vagy elnyeri a tetszésüket, vagy nem. Azért dolgozunk, hogy elnyerje.
Hódmezővásárhely az elmúlt években a végletekig megosztottá vált, a közbeszéd rendkívüli mélységekbe süllyedt, a város megtorpant, a Modern Városok Program százmilliárdos fejlesztési programját sem tudta kihasználni. Ön milyennek látja most Vásárhely helyzetét?
Nagyon elszomorító, hogy Hódmezővásárhelyen 2018 óta a gyűlölködés a mindennapok részévé vált. A város megosztott, és ez sajnos kihat az élet minden területére, ami nem tesz jót a közhangulatnak. Pedig nem kellene, hogy így legyen. Arról nem is beszélve, hogy a fejlődés megtorpant, nincs vízió, elképzelés sem, hogy mit akarunk ezzel a várossal. Járva az országot, fájó azt látni, hogy több, hasonló méretű település mennyire elment mellettünk. A látványberuházások sajnos nem fedik el a valós problémákat. Az eltékozolt éveket nehéz lesz visszahozni, de nem lehetetlen.
Mit üzenne a vásárhelyieknek, miért tudnak a kormánypártok kedvezőbb ajánlatot adni számukra az idei önkormányzati választáson, mint a jelenlegi polgármester és csapata?
Nem mondom, hogy a mi politikai oldalunk kezében lenne a bölcsek köve, de az biztos, hogy egy várost, egy közösséget vezetni csak párbeszéddel és nem széthúzással, alázattal és nem erőszakkal, továbbá sok-sok munkával, nem pedig azt elfedő kommunikációval lehet. Ismét fejlődő pályára kell állítani a települést, ahol jó élni, lehet jövőt tervezni és ahol mindenki megtalálja a számítását. Ez a város és az itt élők többet érdemelnek a jelenlegi helyzetnél.