Most kaptuk a hírt: nagy gázalku készül az EU és Oroszország között

Több nyilatkozat is arra utal, hogy hogy mégis maradhat az ukrán tranzit. Ezzel Magyarország is jól járhat.
Egy nagy volumenű gázalku formálódik az Európai Unió és Oroszország között, amihez Ukrajna kész asszisztálni – írja az elmúlt napok nyilatkozatai alapján a Portfolio.
A ukrán tranzitszerződés az év végén lejár, és kijevi nyilatkozatok szerint nem is hosszabbítanák meg. A Portfolio ugyanakkor felidézi, Robert Fico szlovák miniszterelnök szerdán Ukrajnában tárgyalt és jelezte, hogy érdekelt az orosz-ukrán gáztranzit szerződés idén év végi lejárta utáni helyzet megoldásában, hogy továbbra is jöhessen orosz gáz Ukrajnán át Szlovákia felé. Péntek este a szlovák tranzithálózat üzemeltetője kiadott egy közleményt, miszerint európai gázvásárlók összefoghatnak, hogy egy konzorcium segítségével orosz gázt vásároljanak az orosz-ukrán határon. Ezután Ukrajnának tranzitdíjat fizetne, hogy eljuttassa a gázt a vezetékhálózatán át az unióba. A jelenlegi rendszerben a tranzitdíjat a Gazprom fizeti – vagy éppen nem – Ukrajnának.
Péntek este egy névtelen európai uniós illetékestől is olyan információ szivárgott ki a sajtónak, miszerint minden forgatókönyvet vizsgálnak az orosz vezetékes gázszállítások, pontosabban az év végén lejáró orosz-ukrán tranzitszerződés jövője kapcsán. Szó sem volt tehát kategórikus elutasításról.
Alekszander Novak orosz energiaügyi miniszter és miniszterelnök-helyettes szombaton azt nyilatkozta, hogy ha az unió úgy kívánja, Moszkva kész tárgyalni az új konstrukcióról. Igaz, azt is hozzátette, hogy eddig nem látják ezt a szándékot.
Az orosz vezetékes gázszállítások az ukrajnai tranziton át évi mintegy 12-15 milliárd köbmétert tesznek ki, hónapok óta napi szinten jellemzően 42 millió köbmétert küld az orosz Gazprom Ukrajna felé tranzitgázként. Ha megszületne a megállapodás, az Magyarország számára azt jelentené, hogy a hosszú távú magyar-orosz gázszerződésekből a kisebb rész, az évi 1 milliárd köbméteres mennyiség szállítása is lehetséges lenne Ukrajnán át. Az alternatív útvonal egyébként a Török Áramlat.
Illusztráció: MTI/Komka Péter