A színekben rejlő hatalmas erő! – Tornyai életművét mutatják be Szolnokon

Tornyai János 115 műalkotását szállították ma el az Alföldi Galériából Szolnokra, ahol a helyi művészek is már nagyon várják a kiállítást, amely február 8-án nyílik meg a Tisza-parti városban.
Százötvenöt évvel ezelőtt született az Alföld kimagasló kvalitású festője, Tornyai János (1869-1936). Tornyai páratlanul gazdag életművét őrző hódmezővásárhelyi múzeum gyűjteményéből – ami több mint 300 – , 115 alkotást mutat be a Damjanich János Múzeum február elején a Szolnoki Galéria impozáns épületében.

Nagy Imre művészettörténész a hétfői sajtótájékoztatón emlékeztetett, 2019-ben nagyszabású kiállítás nyílt Tornyai műveiből, kiadványok, tanulmánykötet és konferencia is kapcsolódott akkor hozzá. Az emlékkiállítás akkori kurátora kiemelte, már akkor az volt a cél, hogy azt a toposzt, hogy Tornyai az Alföld festője, gazdagítsák és kicsit módosítsák is.
„Igaz, hogy életművének nagy részét az alföldi alkotások teszik ki, majd a Baján illetve Szentendrén készült anyag, de ha beleolvasunk Tornyai naplójába, idősebb korában nem ezekre helyezte a hangsúlyt munkássága kapcsán, hanem a női ábrázolásokra, női akt képekre. Most, a Damjanich Múzeum lehetőséget kap arra, hogy ezt mégjobban kibontsa, hatalmas tér áll rendelkezésükre. Él továbbá egy másik toposz, ha Szolnokról beszélünk, hogy Tornyai János együtt dolgozott a szolnoki művészekkel. Noha ez egy nagyobb kutatást igényel, annyit tudunk, hogy Szolnokon tartózkodása alatt a művészt nem az alkotás foglalta le, a fronton próbáltak túlélni, éheztek, ennivalót kerestek” – részletezte Nagy Imre, a 2019-es emlékkiállítás kurátora, művészettörténész.

Hozzátette, az hogy a szolnoki múzeumban a színes és gazdag munkássága hogyan érvényesül, mik lesznek az ívek, már az ottani kollégák feladata.
Képiró Ágnes, a Damjanich Múzeum művészettörténésze lapunknak elmondta, a Szolnoki Galéria eredetileg zsinagógának épült, két szintes ugyan, de egy térben vagy gyakorlatilag, így az egész életművet átláthatják majd a látogatók. A koncepciójuk az, hogy kronológiai sorrendben, de azokat is tmeatikus egységekre bontva helyezik majd el. Emellett Tornyai festőládája és palettája is látható lesz, de egyéb egységek is, ahol kiadványokat találunk majd. A fő fókusz arra esik, hogy a vásárhelyi festőművész gazdag életművét bemutassák, átadják a néző közönségnek, a szolnoki művészek – ott is több mint 120 éve jött létre egy művésztelep – már nagyon várják.

Kérdésünkre felelve a művészettörténész elmondta, ennek a kiállításnak a célja az együttműködés tovább erősítése is a szolnoki és a vidéki múzeumok között, másrészt a Damjanich Múzeum rendszeresen szervez olyan tárlatokat, akár csoportosokat is, amelyek országos jelentőségű alkotók munkásságát mutatják be.

Vásárhelyt és Szolnokot a Tisza is összeköti véleménye szerint, igaz, hogy ez a folyó Vásárhelytől kicsit messzebb van, Szolnokot pedig átszeli, de mindkét város művészeinek és lakóinak is fontosak a folyóhoz kötődő tapasztalatok, élmények.

A kiállítás február 8-án nyílik meg, és egészen április 14-ig lesz látogatható.
