Egyetlen juhászbicskával faragták a különleges vásárhelyi objektív borítását

Virágmotívumok és madár is látható a liciten megvásárolható optikán. Pós Krisztián Magyar Művészeti Akadémia-ösztöndíjas fafaragó díszítése teszi még különlegesebbé a vásárhelyi Sajtos Lajos árverésre bocsátott fényképező-objektívét.
Fényképezőgépekhez készült különleges objektívet ajánlott fel árverésre a hódmezővásárhelyi Sajtos Lajos a vásárhelyi és a makói kórház egészséges anyák és újszülöttek számának növelése érdekében indított programjának támogatására. Mint közismert, az intézmény alapítványa összesen 120 millió forintot gyűjt egy csúcskategóriás ultrahangkészülék beszerzésére és felvilágosító kampány szervezésére, ehhez a jótékonysági akcióhoz csatlakozott Sajtos Lajos is. Az optika külsejét Pós Krisztián, a Magyar Művészeti Akadémia ösztöndíjas fafaragó művésze díszítette, akivel Sajtos a makói művész-tanárnőn, Bárdi Andreán és férjén keresztül ismerkedett meg, került kapcsolatba fafaragótáborokban.
A Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Muhiban élő művész lapunknak elmondta: már több alkalommal támogatott jótékonysági akciókat, melyeket kiemelten fontosnak tart, különösen, ha egészségügyről és gyermekekről van szó. Ezért első szóra igent mondott a vásárhelyi megkeresésre.

Pós Krisztián somfával dolgozott, melyet nagyon jól faragható, tartós anyagként jellemzett. Mint elárulta, a pásztorbotok is ebből készülnek. A művész mindössze egy juhászbicskát használt a somfaburkolat faragásához, még csiszolópapírt sem alkalmazott. A magyar népi díszítőművészet alapjaiból merített ötletet, így virágmotívumok és madár is látható a liciten megvásárolható optikán. „Maga az anyag adta azokat a formákat, amiket belevéstem. A kupakrészek kerekek, az objektív pedig ugyanolyan hengeres, mint egy pásztorbot, ezért teljesen körbe kellett faragnom. A pásztorbotokra egész történetek rá szoktak kerülni, én most azonban csak virágmintákat használtam” – fejtette ki. Hozzátette, a négy darabból álló tárgy minden egyes darabjával egy napot foglakozott.
Pós Krisztián egyébként 36 éves foglalkozik faragással. „A paraszti kultúrából érkeztem, s jelenleg is gazdálkodom. A körülöttem lévő emberektől szívtam magamba a népművészetet. A nagymamám hímzett, nagyapámék fából készítették a használati tárgyaikat. 10 éves koromtól kezdve faragok. Falusi gyerekként mindig volt nálam bicska, s nem is egy, emellett nagyon sokat gyurmáztam is, amit mindenkinek csak javasolni tudok, hiszen rendkívüli módon fejleszti a kézügyességet. Ahogy egyre többet faragtam, úgy kezdték elismerni a munkásságomat, de a mai napig fejlődök” – fejtette ki a művész.
A különleges objektív árverésével kapcsolatos részleteket hamarosan ismerteti majd a szervező Életünkért-Egészségünkért Hódmezővásárhely és Makó Lakosságáért Közhasznú Alapítvány.