Ha variálnál a karácsonyi menün, a vásárhelyi gasztro-guru segít

Csáki Zsolt, vásárhelyi gasztro-guru, gasztro-szervező, a Vásárhelyi Ízök szakácskönyvek társszerzője, a főzőversenyek ismert és neves zsűritagja idén is előrukkolt kérésünkre olyan ételekkel, amelyek különlegesek, de nem drágák, nem extrémek. Előkerül a menüsorban az édesburgonya, a ponty, a gesztenye, és a borleves is. Olyan alapanyagokat válogatott össze, amelyeket az utolsó pillanatban is be lehet szerezni, és jó eséllyel egyébként is van otthon a kamrában, hűtőben.
Halas-Spenótos-Sütőtökös Réteges
„Ez az étel vendégvárónak is tökéletes, főételnek is (akár ebédre, akár vacsorára), Ahogy már a neve is jelzi egyszerre rétes és réteges. Ezt úgy valósítjuk meg, hogy egy vajjal (olajjal, zsírral, margarinnal) kikent tortaformában (oldalt csattal nyitható a legjobb) elkezdjük letenni a réteslapokat. Hogy ki mennyit és milyen vastagon, az ízlésre van bízva, ami viszont bevált, hogyha készen kapható lapot használunk, akkor alulra 4 vékony lap, utána rétegenként 2-2 lap kerül. ” – kezdte az ismertetést Csáki Zsolt.

A négyzet alakú lapokat a kör alapú tortaformában minden rétegnél el-el forgatva helyezzük be, mivel túl ér a forma szélén a tészta és így végén amikor majd visszahajtjuk azokat szép, rusztikus, virágra emlékeztető fedőréteget kapunk. A rétegeket valamilyen zsiradékkal, vagy a töltelékkel egy kenőtoll, ecset, stb.. segítségével mindenhol kenjük alaposan be, puhítsuk a tésztát. Érdemes erre a kenésre, a tényleges lágyabb töltelék alá valamilyen nedvszívó réteget tenni. Erre kerül a töltelék és jöhet a következő réteslap. Amikor az utolsó réteg is belekerül az akkora már megpuhult kilógó tésztasarkokat visszahajtjuk ügyelve, hogy a tészták hátsó részére is jusson valamilyen kenő anyag, akár olajjal, vajjal elkevert tojás is lehet.
Hogy milyen halat használunk, az ránk van bízva, tökéletes bármilyen tengeri hal, például pangasius, de ha maradt ki a haszléből, az is, csak legyen szálkamentes. A halat ledaráljuk, ha nincs darálónk, vágjuk nagyon apró darabokra, fűszerezzük valamilyen tetszőleges halfűszerrel, de a fokhagyma és só is tökéletes. A hal nyersen fog belekerülni! Míg sütjük, teljesen át fog sülni.
A sütőtököt megsütjük, (vagy főzzük), majd pürésítjük. A sütésnél kimondottan ajánlott egy kis kakukkfű, bors (fehér) és méz.
Jöhet a besamell, ebbe mindenképpen kerüljön szerecsendió, fehérbors, vagy zöldbors, só is persze. És egy adag mascarpone. Ebbe megy bele a spenót (akár frissen, akár fagyasztott).
Jöhet is a rétegezés, a tészta, besamell, tészta, hal, tészta sütőtökkrém.
180 fokon körülbelül 45 percig sütjük.
Sokkal könnyebben szelhető, ha hagyjuk kicsit kihűlni, akár szobahőmérsékletig, de hidegen is mennyei étek.

Batátás borkrémleves gesztenye-galuskával
Régen nagyon nagy hagyománya volt a borlevesnek, december 24-én. Ezt élesztettem újjá, és gondoltam újra – mondta a gasztro-guru.
Nagyszerű és egyszerű étel. Bármilyen bort használhatunk, én tokaji furmintot és tokajit fogok vegyesen, de tényleg bármilyen bor megfelel. Melegíteni kezdjük a bort, és olyan fűszereket teszünk bele, mint amit a forralt borba szoktunk (szegfűszeg, fahéj, vanília, bors, szerecsendió, gyömbér. Közben a batátát megdinszteljük, vagy puhára főzzük, majd leturmixoljuk, és hozzá adjuk a leveshez.
Ne forraljuk a levest, de a főzési idő attól függ, mennyire szeretnénk alkoholosra. Alapvetően az a cél, hogy a bor ízvilága benne legyen. Lehet bele barnacukrot is tenni, vagy cukrot, mézet, ha túl száraznak érezzük a bort. Végül tejszínt adunk hozzá és kicsi ideig melegítjük. Rumba áztatott aszalt gyümölcsöt is teszünk bele, ez igazán pikánssá teszi.
A gesztenye galuskához a gesztenyét összetőrjük (pürét), egy tojással és bármilyen liszttel galuska állagot készítünk, és beletesszük a levesbe, abban főzzük ki, de lehet külön vízben is.
Főétel
Fokhagymás-tejben pácolt pontyfilé ropogós bundában, lilahagymás-almás krumpli salátával
Fokhagymás-sós tejben pácoljuk be a halat, majd paprikás lisztbe forgatjuk és kisütjük. Kimondottan feldobja, ha füstölt őrölt paprikát is teszünk a panírba. A lilahagymás-almás krumplisalátánál pedig minél tovább állni hagyjuk, annál finomabb lesz. A krumplit héjjában főzzük, ez fontos.
Desszerttel is készült olvasóinknak Csáki Zsolti, szem előtt tartottuk most is azt, hogy akár az utolsó pillanatban beszerezhető alapanyagokból tevődjön össze, gyorsan és egyszerűen elkészíthető legyen, de a különlegesség volt a kerete ennek a süteménynek is.
Aki pedig egy kis gasztro-történetre vágyik, szeretné tudni, milyen ételeket fogyasztottak régen karácsonykor Vásárhelyen és a térségben, annak a gasztro-guruval korábban készített interjúnkat is nagy szeretettel ajánljuk.

Csáki Zsolt: Egészen más ételeket ettek Szenteste régen a vásárhelyiek, mint ma, de azért van, ami megmaradt
Borleves, mákostészta, és hal. Szenteste régen más ételek alkották az ünnep menüjét, mint manapság, de van, ami megmaradt, és van, ami újragondolva ma is része az ünnepi éteknek. Csáki Zsolt ezúttal nem recepteket ajánl, hanem egy kis gasztro-történelmet ismertet meg velünk.