Napi büszkeség! Vásárhelyiek nyerték az idei Görgey történelemversenyt

Hódmezővásárhelyiek nyerték, győri csapat lett a második és verőcei diákok végeztek a harmadik helyen az idei Görgey Artúr Történelemversenyen. Az immár tizenöt éves múltra visszatekintő nemzetközi tudáspróbára kilenc határon túli csapat is nevezett.
Közülük a nagyszalontai líceum diákjai lettek a legeredményesebbek, akik a 4. helyen zárták a versenyt. A támogatóknak köszönhetően senki nem távozott üres kézzel a többfordulós megmérettetésről: a legjobbak a hagyományoknak megfelelően a verseny tematikájához kapcsolódó tanulmányúton vesznek részt.

Nagyszabású történelem csapatversenyt rendeztek nemrégiben a szegedi Dugonics András Piarista Gimnáziumban, melynek témája a Rákóczi – szabadságharc volt. A rendezvényre Csongrád megyén kívül, Szeged egykori vonzáskörzetéből, az országhatár túloldaláról is szép számmal érkeztek csapatok. A bácskai, bánáti és partiumi versenyzők mellett Bács-Kiskun és Győr-Moson-Sopron, valamint Pest megyéből is érkeztek diákok. Az érdeklődő iskolák 3 fős csapattal nevezhettek. A rendezvényt Dr. Molnár Csaba Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal főigazgatója nyitotta meg.

A Meritum Kulturális és Művelődési Közhasznú Egyesület, a Dugonics András Piarista Gimnázium, és az Ötágú Síp Kulturális Egyesület közös szervezésében megrendezett tudáspróba célja ezúttal is a méltó megemlékezés és a történelmi tudás élményszerű mélyítése volt. Erre remek lehetőséget teremtettek a kísérő programok.

A megmérettetés előtt csapatoknak a szegedi Móra Ferenc Múzeum jóvoltából lehetősége volt megtekinteni a szegedi Vármúzeum kiállításait. A Görgey-versenyek elmaradhatatlan része Szanka József gyűjtő kiállítása, amely rend szerint a témához kapcsolódó érdekes korabeli tárgyi emlékeket mutat be. A tárlat – kiegészülve információs és szemléltető tablókkal, kiadványokkal és további dokumentumokkal – idén is nagy sikert aratott.
Az írásbeli feladatokat 60 percen keresztül oldották meg a háromfős csapatok, majd a javítás ideje alatt a diákok és kísérőtanáraik az aulában ez alkalomból létrehozott kiállítás megtekintése mellett a temesvári Losonczy István Hagyományőrző és Sportegyesület interaktív bemutatóján vehettek részt. A kor hangulatát Matus Mihály tárogatóművész hozta még közelebb a jelenlévőkhöz.
A huszonnégy csapatot felvonultató mezőnyben végül a hódmezővásárhelyi Bethlen Gábor Református Gimnázium diákjai bizonyultak a legjobbnak minimális különbséggel megelőzve a győri Révai Miklós Gimnázium csapatát. A győztes csapat tagjai Dombóvári Nándor, Dora-Tóth Péter, Égető Sándor (felkészítő tanár: Zsákai Katalin) voltak, a második helyezett formációt pedig Hancz Jónás, Pongrácz Dániel, Horváth Borsa (felkészítő tanár: Böröczki Róbert) alkották. A verőcei Géza Fejedelem Református Általános Iskola diákjai lettek a harmadikok (Kaszás Róza, Kecső Karolina Laura, Iván Kenéz Benedek, felkészítő tanár: Demeter Bálint).

A fődíj az első három helyezett számára egy a verseny tematikájához kapcsolódó tanulmányúton való részvétel.
A kilenc határon túli csapatból a legeredményesebb – összesítésben a 4. – a nagyszalontai Arany János Elméleti Líceum Kuruc banda nevű csapata lett Fazekas Henrietta, Fazekas Anna, Molnár Bence (felkészítő tanár: Orbán Beáta) összeállításban. Az Aradi Tűzérek csapata (Dobos Maya, Drasztyl Veronika, Rudolf Janka, felkészítő tanár: Muntean Tibor) a hatodik, a Kisiratosi Talpasok (Kovács Máté, Torma Kristóf, Tóth Edward, felkészítő tanár: Almási Gábor) a kilencedik helyen végzett.
A legjobb határontúli csapatok a CleanStar Complex Kft. jóvoltából három napot tölthetnek Szegeden és környékén, ahol tartalmas programokon vehetnek részt.
De a Mozaik Kiadó és a Rubicon Ház Bt jóvoltából senki nem távozott üres kézzel, történelmi folyóiratokkal és könyvekkel gazdagodtak a résztvevők.
A vetélkedő és a kísérőprogramok támogatói a Csongrád-Csanád Vármegyei Területi Védelmi Bizottság, a Rákóczi Szövetség, a Nemzeti Együttműködési Alap, a CleanStar Complex Kft., a Mozaik Kiadó, a Rubicon-Ház Bt, a Móra Ferenc Múzeum, a szegedi Lengyel – Magyar Kulturális Egyesület, a mórahalmi Ezer Év Parkja., a bordányi Szarmata Régészeti Park voltak.