A Pongrátz-testvérek és a Corvin-köz, Nemzeti emlékezet ötvenhatról az Emlékpontban

„Olyanok voltak, mint a szárnyas angyalok…” címmel rendez beszélgetést az Emlékpont november 9-én, csütörtökön 17 órai kezdettel, amelyen az 1956-os forradalom és szabadságharc emblematikus helyszínét idézik meg a legendás Pongrátz-testvérek visszaemlékezésein keresztül a kommunista diktatúra évtizedeit bemutató vásárhelyi közgyűjteményben.
„Mert könnyű volt védeni és nehezen lehetett bejutni a kis utcákba.” – fogalmazta meg az Üllői út és a nagykörút sarkán lévő, stratégiai jelentőségű harcászati pont, a Corvin-köz jelentőségét Pongrátz Ödön (1922-2209), az örmény felmenőkkel rendelkező, szamosújvári születésű kilenc Pongrátz-testvér legidősebbike. Az 1956-os forradalom harcaiban hat Pongrátz fiú vett részt, akik tevékenyen, életüket kockáztatva küzdöttek a magyar szabadságért a szovjet tankokkal szemben is. ’56 október végén Gergelyt (1932-2005) választották meg a corvin-köziek parancsnokának.

„A […] forradalom kitörésének híre a hényelpusztai állami gazdaságban ért, ahonnan október 24-én reggel indultam Budapestre, mert éreztem, hogy testvéreim is részesei a felkelésnek. Tudtam, hogy mellettük van a helyem. A Corvin közbe október 25-én hajnalban kerültem, ahol bajtársaimmal és testvéreimmel én is részese lettem azoknak a harcoknak és tárgyalásoknak, amelyek a forradalom győzelméhez vezettek.” – írta a Pongrátz Gergely a Corvin köz – 1956 című önéletrajzi könyvében. A november 4-i szovjet inváziót követően ezen ellenállási góc volt az egyike azon helyszíneknek, amelyek legtovább kitartottak; bár a totálisan szétlőtt névadó moziból ötödikén az ellenállók távoztak, harcaikat más csoportokkal együtt még napokon át folytatták…

A Pongrátz-családnak az 1956-os forradalomban és szabadságharcban betöltött szerepéről szóló beszélgetésen Kozma Huba tanár, muzeológus, valamint ifj. Pongrátz Ernő, a Pongrátz-testvérek amerikai hagyatékának megőrzője és visszaemlékezéseinek megörökítője vesznek részt. Az Emlékpont csütörtök esti rendezvényének házigazdája Nahimi Péter, a Tornyai János Múzeum, Könyvtár és Művelődési Központ főigazgatója lesz.
Forrás: Elek András, Tornyai János Múzeum