Isten, haza, a magyarságtudat „fellegvára”: Dsida Jenőt hozza el nekünk Csáki Zsolt a vásárhelyi könyvtárba

85 éve, hogy elhunyt Dsida Jenő erdélyi költő, aki a Trianont kamaszként élte meg. Fiatalon hunyt el a gyerekkorától betegeskedő alkotó, de óriási életművet hagyott maga mögött. Őt idézi meg a Csáki Zsolt vezényletével történő irodalomi este, a vásárhelyi könyvtár Idéző programsorozatában.
Csáki Zsoltot általában a gasztro-guruságáról, gasztro-szervezői tevékenységéről ismerjük, emellett számos főzőverseny zsűritagja is volt és lesz, de azt talán környezetében csak egy szűkebb kör tudja, mennyire imádja a rajongásig az irodalmat is.
A Wass Albert Irodalompártoló Egyesület rendszeresen szervez irodalmi esteket a Németh László Városi Könyvtárba, és Zsoltot, mint irodalomszeretőt már többször felkérték, hogy szervezze meg és adjon elő.
„Megtisztelő ez az újabb felkérés a Wass Albert Irodalompártoló Egyesülettől. A korábbi években tartottam már többek között Karinthy Frigyesről, Rejtő Jenőről, József Attiláról is irodalmi estet, most azonban egy erdélyi költőre esett a választásom, egyrészt idén 85 éve, hogy elhunyt Dsida Jenő, másrészt egyik személyes kedvencem, aki fiatal kora ellenére akkora életművet hagyott maga mögött, ami egészen rendkívüli. Őt idézzük meg, négy másik közreműködő társammal” – részletezte lapunknak Csáki Zsolt.
Kiemelte, Dsida Jenőt viszonylag kevesen ismerik, ő maga is az 1990-es években találkozott először még Torockón egyik művével, amit egy kolozsvári színész szavalt el. Akkor annyira megragadta, amit hallott, hogy el kezdett Dsida után „nyomozni” és azóta amit csak fel lehet lelni tőle, mindent elolvasott. A kétezres évek elején pedig már szervezett egy Dsida estet.
„Fiatalon hunyt el, gyermekkora óta betegeskedett, szívelégtelensége volt, és sokan mondták neki, ha nem vigyáz, nem éri meg a felnőtt vagy emberkort. Megérte és olyan életművet hagyott maga mögött, ami egészen rendkívüli, szeretném, ha minél többen megismernék az ő munkásságát. Sírhelye ma Kolozsváron már jó ideje zarándokhely, halála előtt két évvel a költő saját sírfeliratát is megfogalmazta, ami szintén nem mindennapi” – részletezte Csáki Zsolt.
Munkásságával és életével kapcsolatban még elmondta, nagyon megható versei vannak, szívet-lelket megérintőek, nagyon vallásos volt, Istenkereső, hívő és talán megértő is. Rendkívül erős volt a magyarságtudata, ezt a Magyar Zsoltár művében papírra is vetette. Dsida kamasz volt, amikor meg kellett élnie Trianont, ez pedig olyan magyarságérzetet hívott elő, ami egyrészt különleges és nagyon erős, másrészt példaértékű. Ezt a 6 részletből álló művet felváltva elő is adják az esten közreműködők.
A közreműködők között van Rárósi Anita színművésznő, Novák Vivien, több szavalóverseny győztese, a 15 éves Csorba Márk, akit az Operettszínház is meghívott, hogy szavalljon náluk. Deák Balázs és Benkő László is szavallni fog.
Az est körülbelül egy órás lesz, és a verseken kívül prózai részletek is előkerülnek – tudtuk még meg.
Az irodalom estre szeretettel várnak mindenkit a Németh László Városi Könyvtárba, november 9-én, 17 órától. A belépés ezúttal is ingyenes.