Horváth Zoltán vásárhelyi állatorvos: az enyhe tél miatt egész évben fenyegetik házi kedvenceinket a kullancsok!

Szinte egybefolynak az évszakok az utóbbi években, szinte meleg ősz és enyhe tél jellemző, így a kullancsinvázió egész évben veszélyt jelent kutyánkra is – hívta fel a figyelmet Horváth Zoltán vásárhelyi állatorvos a Rádió 7 Közös nevezőjében, aki beszélt az egyéb élősködőkről is, a kennelnátháról, illetve az őszre jellemző betegségekről és azok megelőzéséről, kezeléséről is.
Bélelzáródást okozhat a gesztyenye
Az ősz eljövetelével itt a gesztenyeszezon is, figyeljünk oda, kutyánk nehogy lenyelje. Ez főleg a fiatalabb, játékos kutyákra jellemező, ha lenyeli, az akár bélelzáródást is okozhat – mondta a vásárhelyi állatorvos.
Ősszel jön megint a kutyáknál a párzási időszak, szökésre, kóborlásra hajlamosak, figyeljünk nagyon oda. Macskáknál ez a párzási ösztön kéthetente fordul elő, és a korábbi évekkel ellentétben télen is előjön, az enyhe téli időjárás miatt – tudtuk meg. Az állatorvos nyomatékosította a felelős állattartás erre vonatkozó ismérvét, ha nem szeretnénk szaporulatot, gondoskodjunk ennek megakadályozásáról, akár fogamzásgátló tablettával, akár műtéti beavatkozással – azaz ivartalanítással. Rengeteg ma is az elmaradt gondoskodás miatt jelenlévő kóbor kutyák és macskák száma a városban.

Ilyenkor ősszel szintén jelen van a kennelnátha, macskanátha, ez általában étvágytalansággal, száraz köhögéssel jár. Ha ez nem múlik el 1-2 nap alatt, mindenképpen vigyük állatorvoshoz házi kedvencünket, mert kezeletlenül idült tüdőgyulladást is okozhat, ami már az állat életét is veszélyeztetheti. A kennelnátha – mint ahogyan a neve is mutatja – gyakran terjed nagyon gyorsan kennelekben, kutyapanziókban, de kutyasuliban és kutyafuttatóban is. Ha bekerül a levegőbe ez a vírusok és baktériumok keverékéből álló törzs, fél óra alatt duplázódik a száma! Ugyanúgy terjed, mint az embernél, már egy tüsszentés is „segít” a fertőződésben. Ha átesett a kutyánk náthán, ne vigyük közösségbe még pár hétig, mert a gyógyulás után még jó ideig a széklettel ürülnek a vírusok, baktériumok, ily’módon fertőzhet is – figyelmeztetett Horváth Zoltán.

Hozzátette, a kennelnátha ellen egyébként van védőoltás, és jó pár kutyapanzió csak ennek meglétekor engedi be a kutyánkat – persze a veszettség elleni védőoltás mellett – de nem tendencia ez az elvárása a kutyapanzióknak, tehát van ilyen jellegű veszély a kedvencünkre ott.
Ellene már orrüregbe fújható vakcina is van, ami azért is jó megoldás Horváth Zoltán elmondása szerint, mert egyrészt már azonnal egy helyi védelmet biztosít az orr- és garatüregben, másrészt 2-3 nap múlva már védett az állat.
Külső élősködők ősszel is jelen vannak: bolha, szúnyog, kullancs, szőrtetű, rühatka.
Az időjárás miatt egész évben érdemes és kell védekezni a külső élősködők ellen. Nincsenek nagy fagyok, így a kullancsok például nem fagynak meg, egész évben ugyanakkora számban vannak jelen. Babéziát, Lyme-kórt és fertőző agyhártyagyulladást terjeszthetnek. Utóbbinál a kezelés csak a szövődményre terjednek kik, szerencse kérdése, túléli e az állat.
Minden egyéb külső élősködő ellen is hatékonyak a spotonok és tabletták, előbbit az állat bőrére kell cseppenteni, nagyobb testű kutyáknál több helyre is, és fontos, hogy pár napig víz ne érje ezt a felületet, és ne is simogassuk itt az állatot a becseppentett részeken.

Vannak nyakörvek is erre, de ez könnyen elszakadhat, a legjobb, ha spotont vagy tablettát választunk, de minden állatorvos szívesen segít a döntésben.
Apropó tabletta, sok állattal nehéz bevetetni, az állatorvos azt javasolta, tegyük a kutyáknál egy kis kenőmájasba, így megeszik.
Továbbra is probléma a hazánkban 7-8 éve megjelent szívférgesség, ez ellen is van már vakcina, rendkívül fontos, hogy ez ellen is védekezzünk, ugyanis gyakran halállal jár ha nem kezelt szívférgessége van egy kutyának.
A belső élősködőkről az állatorvos még elmondta, a bélféregtelenítés alkalmazása rendszeresen szintén nagyon fontos, már a cipőtalpunkon is hazahozhatjuk a petéket, azok a macskák pedig, akik nem benti cicusok, akár 2-3 kilométerre is vadászhatnak, a rágcsálók, madarak, amiket megfognak, meg is eszik általában, ez máris veszélyforrása a bélférgességnek.
Az állatorvos végül kiemelte, fontos a kutyák emberek közé vitele, szocializációja, a kutyasulik nagyon jók erre, a jól nevelt kutya nemcsak kellemesebb társa lesz így az embernek, de kezelése is sokkal egyszerűbb mind az orvosnak, mind a gazdának és a kutyának is.

Vásárhelyi állatorvos: a veszettség gyógyíthatatlan, kínhalál vár a megfertőződött kutyára és az emberre is
A veszettség elleni védőoltást évente kell ismételni, ne hanyagoljuk el, mert a veszettség gyógyíthatatlan, kínok között hal meg az állat és az ember is, ha megfertőződött – hangsúlyozta Horváth Zoltán vásárhelyi állatorvos.