Két hónapja hiába keresik a polgármestert az önkormányzatnál

Két hónap sem volt elegendő ahhoz, hogy az önkormányzati vizsgálóbizottság meghallgassa Márki-Zay Pétert a felesége információbiztonsági incidensének ügye kapcsán. Sikálás, maszatolás és időhúzás a torony alatt. Úgy tűnik, el akarják tussolni az uralkodópár botrányát.
Városházi körökből származó, több forrásunk által is megerősített információk szerint augusztus elején ült össze utoljára a Márki-Zayné Vincze Felícia információbiztonsági és adatvédelmi incidensét feltáró vizsgálóbizottság. Folyosói pletykák szerint azóta gyakorlatilag elfektették az ügyet a torony alatt. Ennek hátterében az állhat, hogy két hónappal ezelőtt felmerült, a kérdésben leginkább érintett személyt, Márki-Zay Pétert is meg kellene hallgatnia és részletesen ki kellene kérdeznie a grémiumnak. Csakhogy a városvezetőt támogató politikusok többségével működő testületben a jelek szerint hirtelen elfogyott a lelkesedés és a bátorság.
Városházi forrásaink szerint szeptember elejére összehívtak ugyan egy vizsgálóbizottsági ülést, ám – hogy, hogy nem – abban az időpontban Márki-Zay „nem ért rá”. Azóta viszont gyakorlatilag semmi sem történt, vagyis az a helyzet, hogy a polgármestert két hónapja nem találják az önkormányzatnál. Mindez jól mutatja, mennyire vehető komolyan a Márki-Zayhoz kötődő, az MMM – Tiszta Vásárhelyért színeiben politizáló képviselők munkája ebben az ügyben, de arra is egyértelmű bizonyíték, hogy a diktatúrát építő Márki-Zay tulajdonképpen bármit megtehet, hiszen úgy gondolja, ő a jogszabályok fölött áll. Ebbe a jelek szerint még az is belefér, hogy elszabotálja a vizsgálóbizottság előtti megjelenést.
Mint ismeretes, a korábban évekig a városvezető jobbkezének számító Tatár Zoltán volt jegyző még áprilisban hozta nyilvánosságra: 2020-ban a városházi informatikusok gyanús belépéseket észleltek a [email protected] e-mail címen. Tatár tájékoztatása alapján nagyon valószínűnek tűnik, hogy Márki-Zayné Vincze Felícia úgy lépett be a polgármesteri titkárság levelezési rendszerébe kívülről, valószínűleg több alkalommal és rendszeresen, hogy nem volt hozzá jogosultsága. Márki-Zay Péter ráadásul a saját belépési kódját is megadhatta a levelezéséhez a feleségének. A Fidesz-KDNP az információbiztonsági incidens kapcsán vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte, hogy kiderüljön: ki hányszor és miért lépett be akár jogosulatlanul a hivatal informatikai rendszereibe, s milyen adatokat kért le onnan. A kormánypárti politikusok leszögezték: mind a közgyűlés tagjainak, mind az egész város nyilvánosságnak tudnia kell, történt-e visszaélés, Márki-Zayné milyen levelezési rendszerekhez és adatokhoz fért és fér hozzá, illetve mely hivatali munkatársaknak adhat utasításokat.
Hosszas viták és Márki-Zay eltussolási, maszatolási kísérletei után a május 25-i közgyűlésen állt fel egy hattagú vizsgálóbizottság, melyben négyen az MMM – Tiszta Vásárhelyért csapatot képviselik, ketten pedig a Fidesz-KDNP-t. Sajtóhírek szerint még július elején meghallgatták Tatár Zoltán egykori jegyzőt, ám azóta a Lőkösné Nagy Sarolta vezette testület munkája finoman fogalmazva is vontatottan halad, pontosabban leginkább nem is halad…