Vásárhelyi pedagógus a Határtalanul-utazásukról: Csehétfalvát egyszer mindenkinek látnia kell!

„Mindenhol nagyon kedvesen, barátságosan fogadtak bennünket, az ottani embereken érződött, mennyire fontos nekik az anyaországuk és a vele való kapcsolat, a mi magyarságtudatunk is erősödött, miközben varázslatos helyeken jártunk” – értékelte a Németh László Gimnázium egyik diákja a Határtalanul program keretében tett 5 napos utazásukat a Rádió 7 keddi Közös nevezőjében.
Több mint 400 vásárhelyi végzős és 11.-es diák utazhat Csehétfalvára a Határtalanul programnak köszönhetően. A Németh László Gimnáziumból került ki az első csapat, melynek tagjai 5 feledhetetlen napot töltöttek el kirándulásokkal tarkítva.

Élményeikről számolt be két diák, Sós Gergő és Nagy Szabó Ádám, valamint Kelemen-Fehér Tímea pedagógus a Rádió 7-ben.
Kelemen-Fehér Tímea pedagógus kiemelte, Csehétfalva a szívéhez nagyon közel álló település, egy zsákfalu, amelyet 2015-ben mentett meg a nemzetpolitikai államtitkárság. Mindössze 100 ember él itt, akiknek mindegyike Vásárhely tiszteletbeli lakosa is. Kelemen-Fehér Tímea úgy érzi, Csehétfalvát egyszer mindenkinek látnia kell.

Kedves, barátságos fogadtatásban volt részük, egy unitárius esperesnél és feleségénél volt a szállásuk, ahol lesték minden kívánságukat. Sokat kirándultak, Csíksomlyóra is, ahol az egyik legmeghatóbb pillanat az volt, amikor közösen elénekelték a székely himnuszt. „Az ember ilyenkor elgondolkodik arról, mit is jelent magyarnak lenni, mind nekünk, mind a külhoniaknak, illetve Trianon hatásairól is” – értékelt a pedagógus.

Sós Gergő és Nagy Szabó Ádám egyöntetűen azt mondták, vissza akarnak térni ide, feledhetetlen élményeket szereztek. Kedvenceik közé tartozott a Békás-szoros és Parajd is. Végiglátogatták a nevezetes helyeket az 5 nap során, köztük Hargitát, és az egyik különleges étel reggelire a puliszka volt számukra.

Csehétfalva unitárius temploma pedig idén 200 éves, ennek apropójából Lőrincz Lajos esperes tartott szívmelengető előadást a diákoknak, amelynek során kiderült, létrehoztak még 2016-ban egy Hagyományos Székely Jövő Központot, amely azontúl, hogy őrzi és továbbadja a székely magyar kultúrát és hagyományokat, naponta 120 rászorulónak és idősnek főz meleg ebédet, amit a környékbeli településekre szállítanak ki.
Mint megtudtuk, jelenleg is a Németh László egyik diákcsoportja van kint, Erdélyben, a Bethlen-gimnáziumból 3 busznyi gyermek utazik majd, és nagyon sokan kirándulnak a Gregusból, az Eötvösből és Corvinból is. Bárki, aki szeretne menni, jelentkezhetett.

Szeretem Vásárhelyt elnöke: különleges lehetőséget ad a Határtalanul, és az ehhez kapcsolódó 10 program is
Pénteken a kolozsvári Tokos zenekar hozta közelebb Erdélyt a vásárhelyiekhez a Fekete Sasban, egy különleges összefonódással spékelve: az Árendás és a Kankalin Néptáncegyüttesnek húzták a talp alá valót, a hangulat pedig amellett, hogy fergeteges volt, megerősítette azt az idézetet, amivel a mára már szinte világhírű együttes indított: „Addig leszünk magyarok, míg magyarul éneklünk és magyarul táncolunk.”

Közel 400 vásárhelyi diák utazik Erdélybe, a Szeretem Vásárhelyt különleges programsorozattal készül
Ötödik alkalommal utazhatnak vásárhelyi diákok a Határtalanul program keretében Erdélybe, ez a mostani azonban más lesz, mint a többi, egy programsorozat is kapcsolódik a különleges, hagyományőrző kiránduláshoz. A Szeretem Vásárhelytnek köszönhetően mi is ízelítőt kapunk határon túl élő magyarok kultúrájából.