Csaknem kétszer annyi elsőst vett fel a vásárhelyi Mezőgazdasági Kar, mint tavaly

A felvételi eljárás első körében 302 hallgató nyert felvételt, ami 89 százaléknál magasabb, mint a tavalyi létszám. Az MGK vezetése gőzerővel dolgozik azon, hogy az örvendetesen megnövekedett létszámhoz igazítsa a képzési körülményeket. Új oktatók érkeznek a karra, s bővítik az oktatási tereket is.
Közel 89 százalékkal több elsőst vett fel a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara, mint egy évvel ezelőtt – jelentette be a kar hétfői sajtótájékoztatóján Mikó Edit dékán. A kar vezetője kiemelte, a növekedést egyrészt a felvételi eljárás rendszerének változásai magyarázzák, másrészt az, hogy örvendetesen emelkedik a mezőgazdaság iránti érdeklődés. „Karunk gőzerővel dolgozik azon, hogy logisztikailag is megfeleljünk a nagy létszámú hallgatóság okozta örömteli kihívásnak. A főépületen belül korszerűsítéseket hajtunk végre, az eddigieknél jobban támaszkodunk képzési helyként a Tangazdaság területén található Takács Ferenc Képzőközpontra, s új oktatóval is bővítjük a szakembergárdánkat” – fejtette ki.
Az általános felvételi eljárás keretében 302 hallgató nyert felvételt az MGK-ra, 84 százalékuk alapképzésen, 16 százalékuk felsőoktatási szakképzésen folytatja tanulmányait szeptembertől – ismertette Komarek Levente. Az oktatási dékánhelyettes elárulta, a legnépszerűbb szakjaik ezúttal is a mezőgazdasági mérnöki alapképzés és a vidékfejlesztési agrármérnöki alapképzés voltak. A ponthatárok igen változatos képet mutatnak, 200 és 478 között mozogtak – tette hozzá. Komarek Levente azt is elmondta, a hallgatói létszám további növekedése várható még, hiszen augusztus végéig várják a jelentkezéseket az idegen nyelvű képzésekre, valamint augusztus 6-áig pótfelvételizhetnek a Felvi.hu oldalon keresztül azok, akik első körben nem kerültek be sehová, vagy nem jelentkeztek idén a felsőoktatásba. Mindemellett szakirányú továbbképzéseket is kínálnak. Az oktatási dékánhelyettes szerint szeptemberre válik ismertté a végleges hallgatói létszám, s nagyon bíznak abban, hogy több mint négyszáz elsőéves hallgatóval kezdhetik a 2023/24-es tanévet.
Hupuczi Júlia általános dékánhelyettes arra hívta fel a nappali tagozatos alapképzésekre felvettek figyelmét, hogy augusztus és szeptember folyamán van lehetőség bekapcsolódni a duális képzésbe. A hallgatók a kar honlapján tájékozódhatnak erről, valamint azzal kapcsolatban, hogy a dél-alföldi régióban milyen partnercégekkel dolgozik együtt a Mezőgazdaság Kar. Azt kérik a fiataloktól, hogy keressék meg bátran a kart, ők személyre szabottan segítenek mindenkinek vállalati partnert keresni. Arra kell készülni, hogy a partnercégek is munkaelbeszélgetés alapján választanak a jelentkezők közül. „A duális képzés a teljes képzési időre szól. Ezt azt jelenti, hogy az MGK-n a hallgató hét féléven keresztül az egyetemi tanulmányai mellett a választott partnercégnél gyakorlati munkát végez, s lényegében friss diplomásként három és fél év munkatapasztalata lesz, ami a munkába állásnál nagyon komoly versenyelőnyt jelent. Számos céggel dolgozunk együtt a dél-alföldi régióban, mind az állattenyésztés, mind a növénytermesztés, mind a vidékfejlesztés, mind a digitalizáció területén minden jelentkezőnek tudunk partnervállalatot találni” – emelte ki Hupuczi Júlia. Hozzátette, a duális képzés nyilván komoly elfoglaltsággal, kötelezettségekkel jár, hiszen az órák és a vizsgák mellett dolgoznak a diákok, s nyári gyakorlatuk is van, ugyanakkor nagyon hasznosak a megszerezhető munkatapasztalatok, s az sem utolsó szempont, hogy a mindenkori minimálbér 65 százalékát megkapják havi ösztöndíjként a programban részt vevők.