Orbán Viktor rádióinterjúja: az árspekuláns multik összejátszanak a brüsszeli bürokratákkal, minden oldalról szorítjuk őket! (VIDEÓ)

A kormány elkötelezett az infláció letörése mellett. Odavágunk az árspekuláns multiknak. Az illegális bevándorlókból pedig nem kérünk. „Mi, magyarok az ország elromlásának kockázatát is olyan fokúnak tekintjük, hogy nem akarunk ebben a kísérletben részt venni, nem akarunk migránskvótákat, nem akarunk migránsgettókat, és ha nem akarunk, akkor az nem is lesz” – mondta Orbán Viktor péntek reggeli rádióinterjújában.
Szerdán ülésezett, s fontos döntéseket hozott a kormány. Csütörtökön a Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter számolt be a legfrissebb intézkedésekről. Pénteken 7.30-tól pedig Orbán Viktor miniszterelnök ad élő interjút a Kossuth Rádióban.
Elsőként a tusványosi beszéd került szóba Orbán Viktor azt mondta, Tusnádfürdő ikonikus helye a nemzeti oldalnak. Műfajilag körülhatárolatlan. Ez egy szabadegyetem, nem igazán beszéd, sem előadás, amit ott tartott, leginkább viszont közös gondolkodás. Ezt ajánlja a közösségnek. A reakciók ezért sokszor izgalmasabb, mint maga a mondandó. A hazai baloldal, liberálisok provinciálissá váltak, elveszítették frissességüket, csak a régi mantrát nyomják. Emiatt nem erős, éles a magyar politikai verseny, provinciális az ellenzék, nem vevő a világ új dolgaira – fejtette ki. A határon túli reakciókról szólva úgy fogalmazott, találkozott a románok új miniszterelnökével, jó esélyt lát a gyümölcsöző együttműködésre. Szlovákiával nehezebb a helyzet, mert ott ősszel választások lesznek. Hozzátette, a jövőre kell összpontosítani, nem a múltra, nagy lehetőségeket lát a szoros kapcsolatokra, sok szép közös dolgot tudnánk csinálni a következő időszakban. A csehek sajnos az Európai Egyesült Államokat támogatják a magyar és lengyel szuverenizmussal szemben.
Mi lesz a magyar gazdasággal? – hangzott el a kérdés. A kormányfő emlékeztetett, a Covid és a háború képében két meteor találta el az országot. Azt mondta, a háború egyelőre nem veszélyezteti a munkahelyeket, ez az egyedüli pozitív hír. Az energiaárak megemelkedése és a brüsszeli szankciók miatt az infláció szorongat, a kormány ezért a rezsicsökkentett árakon keresztül védi a magyar családokat. Egész Európában a magyar családok fizetik a legkisebb rezsit, ez hatalmas teljesítmény. A következő cél az infláció letörése ástopokkal, kamatstopokkal, kötelező akciókkal, árfigyeléssel, minden hangszeren játszunk – emelte ki. Úgy látja, jó esély van rá, hogy év végére egy számjegyű legyen a pénzromlás.
Arra is kitért, a nagy élelmiszerláncok, a multik árspekulánsként viselkednek, még az import élelmiszerek árát is növelik, ami indokolatlan és elfogadhatatlan nyerészkedés – szögezte le. Hangsúlyozta, a kormány mindenféle szabályokkal küzd ellenük, erre elfutnak panaszkodni Brüsszelbe. Összejátszanak az árspekuláns multik a brüsszeli bürokratákkal, de azért már 3 milliárd bírságot kiszabtunk. A csapásszámot ezzel együtt növelni kell, minden oldalról szorítani kell őket – fogalmazott.
Ami a háború elhúzódását illeti, mindig lehet és kell is a békéről beszélnünk Orbán Viktor szerint. Ha a béke hangja nem lesz elég erős, akkor nem lesz vége a háborúnak. Pedig ezt a helyzetet csak diplomáciával, tárgyalásokkal, azonnali tűzszünettel lehet rendezni, Magyarország kitart emellett az álláspontja mellett – húzta alá. Azt mondta, ez már nem az ukránok háborúja, megszűnt a szuverenitásuk, nem tudják magukat finanszírozni, a harcokat sem. Ez háborút vállalni nagyon súlyos gazdasági tehertétel, ma csak a nyugati pénzek miatt működőképes Ukrajna. Az egyik kérdés, a 2024-es amerikai elnökválasztásig az USA kitart-e a drága proxyháború mellett, vagy a tűzszünet mellé tesz a voksát. A másik kérdés, meddig bírja a háborút gazdaságilag Európa, az EU. Brüsszel a tagállamokkal akarja bedobatni a forrásokat a közösbe, Ukrajnának, ez nekünk nem elfogadható. Megint 100 milliárd eurót kérnek, 50 milliárdot ebből az ukránoknak, Magyarország ezt nem támogatja, pláne, hogy az unió tartozik nekünk. „Tartoznak körülbelül 2 milliárd euróval a határvédelem okán, tartoznak a tanároknak 800 milliárd forinttal, végül a a helyreállítási alap forrásaival is” – részletezte. Vajon nem azért tartoznak-e nekünk, mert a pénzünket elköltötték Ukrajnára? – kérdezte, hozzátéve: erre ma nincs válasz.
Orbán Viktor ezután arra szólt, meggyőződése, ha Amerika kiszáll a háború finanszírozásából, az EU és a tagállamok abban a pillanatban békepártivá válnának, mert gazdaságilag annyira meggyengültek. A háborús helyzet kapcsán kifejtette, amikor az oroszok megtámadták Ukrajnát, a Nyugat megpróbálhatta volna lokalizálni a konfliktust, mint a Krím-félsziget esetében tette. Most nem ezt az utat választották, pedig mi, magyarok ezt javasoltuk. Ehelyett beleálltunk a konfliktusba, persze fél szívvel, mert katonát nem küld a Nyugat, hanem csak fegyvert és pénzt, ezzel együtt globálissá tette a konfliktust. Ma az egész ukrán-orosz háború ráült, rátelepedett a világgazdaságra – emelte ki.
Azt mondta, óriási a kára annak, hogy az orosz energiát levágták a világgazdaságról. Sőt, terjed az az elmélet, hogy nem is feltétlenül kell mindenkinek mindenkivel együttműködnie, inkább egyfajta elszigetelődésre, elzárkózására van szükség. „Újra kellene gombolni a mellényt, a háborútól vissza kellene menni a tárgyalóasztalhoz” – hangoztatta.
Végezetül a migráció ügye került szóba. Orbán Viktor szerint a migráció történelmi kérdés, ha beengeded a migránsokat, olyan emberek jelennek meg annak biztonsági kockázatával, akiket nem ismersz, nem te hívtál. Olyan kultúrából jönnek, ahol a családok erősebbek, kulturális identitásukat megőrzik, s egyszer azt veszed észre, egyre többen vannak, majd bennszülöttnek érzed magas saját hazádban, miközben nem is járultál ehhez hozzá. „Ez szerintem tönkretehet egy országot” – foglalta össze. „Mi magyarok az ország elromlásának kockázatát is olyan fokúnak tekintjük, hogy nem akarunk ebben a kísérletben részt venni, nem akarunk migránskvótákat, nem akarunk migránsgettókat, és ha nem akarunk, akkor az nem is lesz” – zárta a beszélgetést.
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán (archív)
Címkék:
Orbán Viktor migráns háború orosz-ukrán háború Migráció Migránsok illegális bevándorlás kormány Brüsszel gazdaság béke miniszterelnök szankció szankciók infláció szankciós politika migránsgettó szankciós infláció uniós források Kossuth rádió uniós forrás migránskvóta kötelező kvóta kötelező kvóták kötelező migránskvóta kötelező migránsbetelepítés kormányülés heti akció heti akciózás online árfigyelő rendszer kötelező akció kötelező akciózás online árfigyelő árfigyelő rendszer kötelető betelepítés