Banai Péter Benő: a jövő évi költségvetés a védelemről szól

A kormány elkötelezett amellett, hogy megvédi a családtámogatásokat, a munkahelyeket, emellett fennmarad a rezsitámogatás, és megőrzik a nyugdíjak reálértékét. E négy gazdasági jellegű védelmi pillér a honvédelmi kiadások növelésére összpontosítanak jövőre.
A jövő évi költségvetése a védelemről szól – mondta a Pénzügyminisztérium államháztartásért felelős államtitkára pénteken Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi Szabadegyetem magyar gazdaságpolitikáról szóló panelbeszélgetésén. Banai Péter Benő közölte: megvédik a családtámogatásokat, a munkahelyeket, emellett fennmarad a rezsitámogatás és megőrzik a nyugdíjak reálértékét. Hozzátette, e négy gazdasági jellegű védelmi pillér mellett egy fizikai is van, a honvédelmi kiadások növelése. Úgy fogalmazott, vannak kiemelt területek, melyek finanszírozása növekszik vagy megmarad, de mivel nem akarják nagyon megterhelni a cégeket adókkal, számos területen fegyelmezett gazdálkodást kell folytatni.
Az infláció csökkentéséről azt mondta, vannak olyan kormányzati intézkedések, amelyek a második fél évben erőteljesebben érvényesülnek majd. A reálgazdasági folyamatokkal kapcsolatban az év második felét tekintve bizakodó a kormány, emellett a jó mezőgazdasági év is érdemben hozzá tud tenni a teljesítményhez – tette hozzá. Elmondta, a tavalyi rossz évhez képest 1-1,5 százalékpontos GDP-többlet képzelhető el.
A fogyasztás visszaeséséről Banai Péter Benő elmondta, bíznak abban, hogy az infláció letörésével a fogyasztási kedv is élénkülni fog, és ez a költségvetésben is megjelenik majd. Hozzátette, az ország 2020 óta folyamatosan csökkenti a költségvetési hiányt; ezt a pályát fenn kell tartani a mostani nehéz inflációs környezetben is. Banai Péter Benő úgy fogalmazott, gazdasági növekedésre akkor lehet számítani a következő években, ha javítani tudják a hatékonyságot.
A beruházásokról elmondta, a gazdaságpolitika beruházásközpontú volt a koronavírus-járvány alatt is, de a tavaly kitört orosz-ukrán háború és annak következményei költségvetési szempontból is szükségessé tették azok szűkítését. Hangsúlyozta, a gazdasági növekedést fenn kell tartani, és azt látják, a magánszférában van beruházási potenciál, 2020 eleje óta a bejelentett nagy volumenű külföldi beruházások a GDP 14 százaléka körül voltak. Hozzátette, jelentős befektetések valósulnak meg mindenféle területen, ez pedig támaszt ad a gazdasági növekedésnek.
Illusztráció: MTI/Krizsán Csaba