Második nekifutásra sem sikerült főigazgatót találni a Tornyai élére

Négy hónapja keresnek, de megint nem akadt olyan jelentkező, aki a minimális pályázati elvárásoknak megfelelne. Harmadszor is ki kell írni a főigazgatói pályázatot. Az elsőre ketten jelentkeztek, a másodikra már csak egy fő. A kulturális szakemberek láthatóan beárazták Márki-Zay Vásárhely-brandjét. Nem kérnek a káoszból.
Valóban soha nem látott mélységekben a (csak) szebb napokat látott, valamikor országos hírnévnek örvendő, országos rendezvényekkel és kezdeményezésekkel büszkélkedő vásárhelyi kulturális élet! Az önkormányzat ugyanis második nekifutásra sem tudott főigazgatót találni a Tornyai János Múzeum, Könyvtár és Művelődési Központ élére, azaz már több mint négy hónapja nem lelnek alkalmas szakembert a tisztségre. Harmadszor is ki kell tehát írni a pályázatot, hátha július 1-jével sikerül végre betölteni a tisztséget. Hátha…
A történet egyszerre elkeserítő, bosszantó és kínos, hogy nem is nagyon csodálkozunk rajta, zárt ülésen tárgyalta szerdán a közgyűlés, s a városvezetés is határozottan sunnyog róla. Hiszen jelzésértékű, hogy a kulturális szakemberek 2023-ban nem kapkodnak ezért a lehetőségért, beárazták Márki-Zay Péter „Vásárhely-brandjét”, komoly ember nem kér ebből a káoszból és abból a totális összeomlásból, ami az önkormányzatot jellemzi.
Az ügy előzménye, hogy tavaly az első hónapokban csúfosan megbukott a tisztségben a Márki-Zay által kívülről hozott röszkei könyvtárvezető, Megyesi Beáta, aki számára – fogalmazzunk így – egyértelműen nagy volt ez a kabát. Őt júliustól a visszatérő Miklós Péter, az ismert és elismert történész-muzeológus váltotta, aki viszont nem bírta sokáig, december 8-én lemondott, s azt is világossá tette, szervezési-vezetési és menedzsment kérdésekben nem értett egyet az önkormányzattal, illetve bizonyos döntések meg nem hozatala miatt is hibáztatta a városvezetést. A sajtónak nyilatkozva elárulta, hosszú hónapokig hiába jelezte különböző fórumokon, bizottságok előtt, de személyesen az alpolgármesternek és a polgármesternek is, hogy nem egyeznek az elképzeléseik, nem vagy csak részben hallgatták meg. Sok más szakemberhez hasonlóan ő is vette a kalapját.
- Az önkormányzat ekkor pályázatot írt ki, a 2023. január végi határidőre mindössze ketten adták be pályázatukat, de egyik sem felelt meg a minimális követelményeknek, így a február testületin eredménytelenné kellett nyilvánítani az eljárást.
- Ezután új pályázatot jelentettek meg március végi jelentkezési határidővel, s megbízták a kultúr-, azaz diszkópápa Gyöngyösi Ferenc alpolgármestert, segítse a kiválasztási folyamatot. Nos, a jelek szerint Gyöngyösi bicskája is beletört a feladatba, mert a Promenad24 úgy tudja, ebben a második körben már csak egy, azaz egyetlen(!) jelentkező akadt. Az ő meghallgatásról – lévén, hogy zárt ülésen történt tegnap – nem nyilatkozhatnak a városatyák. Lapunk több forrásból, így a közösségi médiából is úgy értesült, egyes-egyedül a vásárhelyi történész-író-költő, Diószegi Szabó Pál jelentkezett főigazgatónak (végig is ülte a tegnapi közgyűlés nyílt részét a díszteremben – a szerk.), de információink szerint a közgyűlés úgy döntött, nem felel meg a pályázati kiírásban foglaltaknak. Ennek az eljárásnak is lőttek, eredménytelen lett…
- Ezek után – szégyenszemre – az önkormányzat harmadszor is nekifut a kiírásnak: most május 31-éig keresnek főigazgatót, a jelentkezőkről – már ha ezek után egyáltalán bárki is beadja a pályázatot… – a június végi közgyűlésen dönthetnek, s leghamarabb július 1-jétől állhatna munkába az egyesített kulturális csúcsintézmény új vezetője. Több mint fél évvel azután, hogy Miklós Péter a polgármester asztalára tette lemondó levelét.
Az első körben ketten (azaz 2 fő) jelentkeztek, a másodikban egyetlen személy (azaz 1 fő) pályázott. Ha hihetünk a matematikának, a harmadik felhívásra… – de ezt a mondatot nem is fejezzük be. A romokban heverő vásárhelyi kulturális és művelődési élet ugyanis jóval többet érdemel. Nem olyan brandet, amit Márki-Zay Pétertől kapott, nem azt az zűrzavart, fejetlenséget és káoszt, mely jól láthatóan taszítja a legkiválóbb szakembereket. Mert ebben a közegben vélhetően lehetetlen érdemi szakmai, alkotó munkát végezni. Továbbra is kérdés tehát, meddig lesz üreg a főigazgatói szék, s ki veszi át az olyan jeles elődök örökségét, mint Kiss Lajos, Banner János, Galyasi Miklós, Dömötör János vagy éppen Nagy Imre, Varga Anikó és Miklós Péter.