Megnyílt a Dömötör János-kiállítás a Németh Lászlóban

Idén lenne 101 éves Dr. Dömötör János művelődéstörténész, művészeti író, a Tornyai János Múzeum nyugalmazott igazgatója, a város Pro Urbe díjas Díszpolgára. Születésnapja előtt tisztelegve nyílt kiállítás a Németh László Gimnázium, Általános Iskolában hétfőn késő délután.
Grafikák, festmények és fotók is helyet kaptak a május 11-ig megtekinthető kiállításon, a megnyitón pedig az intézmény gitárszakkörének műsorán kívül dr. Dömötör János különleges életéről is megemlékeztek. Ismertették, Dömötör János, nyugalmazott múzeumigazgató 1922. január 16-án született Hódmezővásárhelyen.

Kivételes tehetségével korán kiemelkedett osztálytársai közül. A Bethlen Gábor Református Gimnáziumból a Pázmány Péter Tudományegyetemre került, ott szerzett diplomát. Jogi doktorként Hódmezővásárhelyen városi közigazgatásnál 1944 és 1950 között tevékenykedett mint kultúrtanácsnok.
1951-ben elbocsájtották, ekkor földművesként napszámból élt. Majd egy szikvízkészítő vállalatnál 1952-53-ig adminisztrátor, majd 1954-től 1961-ig a Csongrád Megyei Temetkezési Vállalatnál pénzügyi előadó volt.
Hat gyermeke született, valamennyien egyetemet, főiskolát végeztek, ma fontos beosztásokban tevékenykednek.

1961-től 1991-ig a Tornyai János Múzeum igazgatója, majd 1992-től nyugdíjas múzeumigazgató volt .
Gazdag életutat járt be, tehetségét szülőváros, Hódmezővásárhely szellemi kulturális gyarapítására hasznosította. Közéleti tevékenysége is elismerésre méltó volt, országgyűlési képviselő, a Kulturális Bizottság titkára volt több cikluson át. A Magyar Képző- és Iparművészet Szövetség ügyvezető titkáraként is tevékenykedett. A Tornyai Társaság és a Szeremlei Társaság tagja is volt.

Több könyvet írt a város művészetéről, például Vásárhely szobrai, Vásárhely műemlékei címmel. Jelentős országos kulturális lapokban rendszeresen publikálták írásait, tanulmányait: a Tiszatáj, a Művészet, a Népművelés, az Élet és Irodalom rendszeres fórumai voltak.

Országos szinten széleskörű személyes ismeretséggel rendelkezett, bármerre járt szeretettel, barátsággal fogadták. Több tudományos országos tanácskozáson volt meghívott előadó. Népszerű képzőművészeti kiállításokat nyitott meg. Szívesen vett részt országos vetélkedőkön, például a Hazai esték címűn, amely a Magyar Televízió, valamint a Tiszán innen, Dunán túl, amely a Magyar Rádiószervezésében került megrendezésre.

Otthon érezte magát a Magyar Képzőművészek lektorátusában, Műemlékvédelemben, vagy az irodalmi életben a kortárs írók között, ahol többekkel személyes baráti kapcsolatban volt többek között Szabó Magdával, Csoóri Sándorral, Jókai Annával, Papp Lajossal.

Szerény, segítőkész, kiváló szervező, kreatív és közvetlen, kellemes stílusú ember volt. Arról volt híres, hogy mindenkor minden ismerősének előre köszönt, kiváló társalgó hírében állt. Sokat utazott, ám általában tömegközlekedést használt, ritkán autózott. Fáradhatatlan volt az élet minden területén. Jó kapcsolatban volt a Vásárhelyről elszármazottak körével.

Halálával, amely 2009. augusztus 2-án következett be, sokat veszített a város.
Az emlékére rendezett kiállítást május 11-ig tekinthetjük meg az iskola aulájában. A kiállítók Boldizsár Gábor festőművész, Bozsér Zsolt grafikusművész, Dömötör Mihály fotóművész, Zoltai Attila festőművész.
