Orbán Viktor: ütemkésésben van Amerika, a ruszkikat mi már hazaküldtük! (ÉLŐ VIDEÓ)

Az USA és Magyarország között a legnagyobb véleménykülönbség a háború megítélésében van: az amerikaiak a háború legfőbb támogatói, a magyarok pedig békepártiak. A magyar-amerikai barátságnak ugyanakkor el kell bírnia ezt a nézetkülönbséget – fejtette ki Orbán Viktor. Bejelentette: még nincs lehetőség az ársapkák kivezetésére.
Cikkünk frissül…
Az interjú 7:33-kor megkezdődött a Kossuth Rádióban.
Oroszország ellen irányulnak az amerikai szankciók
Orbán Viktor kormányfő a beszélgetés elején arról beszélt, hogy nem Magyarországgal szembeni szankciókról van szó az amerikai nagykövet bejelentése alapján, hanem Oroszország elleni fellépésről. 34 magánszemélyről van szó, akik ellen léptek. Egy magyar, egy ciprusi, egy liechtensteini és egy osztrák volt köztük, akik uniós polgárok. A szóban forgó banknak (Nemzetközi Beruházási Bank) lehetett volna komoly szerepe, de a háború óta a bank lehetőségei szűkültek, és nagy fejlesztésekben nem lehet számítani rájuk, és mostanra ellehetetlenül a működése – mondta a kormányfő. Magyarország pedig kilépett a bankból.
Minden adott a jó magyar-amerikai együttműködéshez
Orbán Viktor közölte, hogy az Egyesült Államok a barátunk és fontos szövetségesünk, főleg katonai szempontból. Az alapvető elvek egyeznek, és mi is azt gondoljuk, hogy a szabadságra és piacgazdasára van szükség a békéhez és biztonsághoz – tette hozzá. Az Egyesült Államok is keresztény ország, és ez is közel hoz egymáshoz. A gazdasági kapcsolatok egy sikertörténet képét mutatják – mondta a kormányfő. Minden adott egy jó együttműködéshez. Nagy a megosztottság az USA-ban, és ha demokrata elnök van, akkor nehezebb az együtműködés, míg republikánus esetén könnyebb – tette hozzá.
Az amerikai-magyar barátságnak ezt a véleménykülönbséget ki kell bírnia
Úgy folytatta, szokatlan, hogy az amerikai vélemény-képviseletet plakáton jelentik meg. Kicsit ütemkésében vannak a plakát üzenetei, mert a ruszkikat hazaküldtük – tette hozzá. A háborút a magyar emberek nem támogatják, és így a magyar kormány sem. Míg az amerikai kormány a háború legfőbb támogatója. Az amerikai-magyar barátságnak ezt a véleménykülönbséget ki kell bírnia – mondta a kormányfő.
Nem engedjük, hogy belepréseljenek bennünket a háborúba
A kormányfő arról is beszélt, hogy az USA egy biztonságos hely, míg a Kárpát-medencéről ez nem mondható el. Mi itt vagyunk a szomszédban, és ami Ukrajnában történik, az rögtön az életünk részévé válik. Tudomásul kell vennie az Egyesült Államoknak Magyarország speciális helyzetét, de az USA nem tett le arról, hogy mindenkit belepréseljen a háborúba.
„Bármilyen eszközt is választanak amerikai barátaink, mi nem fogjuk hagyni, hogy belepréseljenek bennünket a háborúba, a magyar emberek egyértelműen kifejezték ezzel kapcsolatos véleményüket” – mondta.
Háborúpárti a baloldal
Orbán Viktor arra is kitért, hogy bár ő mindent megpróbált a nemzeti egység megteremtéséért, az ellenzék továbbra sem tett le a háborúpártiságról. Ezért nem szavazták meg a békepárti határozatot sem az Országgyűlésben. „Sajnálom, hogy a baloldal háborúpárti, és nincs benne a magyar béketáborban” – szögezte le.
A miniszterelnök ezzel együtt reménykedik abban, hogy a jövőben változik a helyzet, és a társadalmi konszenzus mellett a politikai paletta is egységesebb lesz a háború kérdésében.
Ha világháború lesz, akkor atomháború lesz
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy egyre nagyobb a háború eszkalációjának a veszélye, és a helyzet folyamatosan romlik. A britek szegényített urántartalmú fegyvereket juttatnak el, míg az oroszok belarusz területére taktikai nukleáris fegyvereket telepítettek – mondta a kormányfő. Ha világháború lesz, akkor atomháború lesz – tette hozzá.
Az események lejtése ebbe az irányba mutat – fogalmazott, s megismételte: a világháború, azaz az atomháború kitörésének veszélye sajnos nem irodalmi túlzás.
Macronnal legalább lehet vitatkozni
Arra, hogy megelőzhető-e, hogy globális válságspirálba kerüljünk, a kormányfő úgy reagált: ha a világ vezetői észnél vannak, akkor a világ jobb állapotba kerülhetne, mint amilyenben most van. Orbán Viktor szerint ebből a szempontból a francia elnök kínai látogatása lehet előremutató. „Mi is azt gondoljuk, hogy a világban barátokat kell gyűjteni, nem ellenségeket” – jelezte a kormányfő. Emmanuel Macron Európa stratégiai önállóságáról tett kijelentését a magyar miniszterelnök üdvözölte, szerint a kontinens képes lenne a saját érdekei mentén politizálni, a történelme alapján.
Ha egy-egy lépés nem egyezik az európai érdekekkel, akkor azt meg kell tárgyalni az amerikaiakkal – tette hozzá.
Arra is kitért, több kérdésben nem értünk egyet Macronnal, de ő legalább rendelkezik valamilyen elképzeléssel az európai vezetők közül. Bár szerinte a keresztény Európa a múlt, s a liberális Európa a jövő, ez a versenyképesség záloga, ezzel az állásponttal legalább lehet és érdemes vitatkozni.
Maradnak az élelmiszerárstopok
Egyelőre nem aktuális az élelmiszerárstopok kivezetése – mondta a kormányfő. Bízik benne, hogy áprilisban szélesebb körben lesz érezhető az infláció mérséklődése, míg május-júniusban határozottabb mértékben esik majd a pénzromlás. Az infláció túlságosan magas, és a mostani csökkenés egyelőre kevés – tette hozzá. Orbán Viktor szólt arról is, megpróbálják elérni, hogy a kereskedők ne most kössék meg az év legjobb üzleteit, ezért valamennyi hatóságot hadrendbe állították, s árfigyelő rendszert állítanak fel.
A háború és a szankciók tönkreteszik Európát
Egyelőre nem várható változás a brüsszeli szankciós politikában, de ami most történik, a háború és a szankciók tönkreteszi Európát – mondta Orbán Viktor kormányfő.
Ukrajna egy gazdaságilag nem létező ország, az a kérdés, hogy mi fenntartjuk-e Ukrajnát – jelentette ki a miniszterelnök. Orbán Viktor helyzetértékelése szerint amint az Egyesült Államok és az Európai Unió úgy dönt, hogy nem finanszírozza tovább az ukrán állam működését, akkor egyből véget ér a háború. Jelenleg még nem ez a helyzet, az európai közös költségvetésen keresztül a magyar adófizetők is támogatják Ukrajnát. Ezért esik rosszul, hogy a magyar kisebbséget ma is üldözik Ukrajnában. „Mi fizetjük az ukrán nyugdíjakat, fizetéseket, tartjuk fönn az államigazgatásukat, az egészségügyi ellátásukat” – jelezte Orbán Viktor, aki szerint egyértelmű, hogy ez az állapot hosszú távon nem tartható fönn.
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán (archív)