A Titkos kertet viszik filmre a Liszt diákjai – már gőzerővel zajlanak a forgatások

Több helyszínen, 28 gyermekkel forgatják Frances Hodgson Burnett egyik leghíresebb regényéből készült filmadaptációt a Domonkos Nővérek Liszt Ferenc Ének-Zenei Általános Iskolájának tanulói. Másfél órás filmet terveznek, és drámapedagógusuk szerint a 1911-ben első kiadást megélő világhírű alkotás mondanivalója és üzenete most is nagyon aktuális.

„Egy mesejátékot forgatunk Frances Hodgson Burnett Titkos kert című regénye alapján, aminek bár 1911-ben volt az első kiadása, nagyon aktuális a mai napig, annak ellenére hogy nem egy akciódús műről van szó. Lelket építő alkotás a Titkos kert, és nagyon megfogja a mai gyerekeket is” – nyilatkozta Vargáné Dezső Zsuzsa drámapedagógus.

Mint elmondta a regény egy gazdag családból származó kislányról szól, akivel senki sem törődött Indiában történt nevelkedése alatt, csak a szolgák, de ők is csak kötelességből. Így aztán zsarnok lett a kislány, aki a nagybátyjához kerül Angliába, s itt ugyanaz a nemtörődömség vár rá. De az egyszerű emberekben megtalálja az életvidámságot és élettapasztalatot. Ezek az egyszerű emberek először rávilágítanak a kislány hibáira, majd megmutatják neki az élet szépségét, ami nem mérhető pénzben.

Vargáné Dezső Zsuzsa drámapedagógus a forgatással kapcsolatban elmondta, több helyszínen is jártak már és fognak is, voltak a vasútállomáson és a Fekete Sas előtti területen is, most a Tájház következett, de lesz még a Kőfal előtti füves terület és a Fekete Sas belső termei is.

„Marton Szabolcs operatőr sok instrukciót ad nekünk, a szövegkönyvet mi készítettük, a gyerekek játékos formában már tavaly szeptembertől decemberig ismerkedtek a regénnyel, majd megkezdődtek a forgatások. 28 gyermek szerepel a másfél órásra tervezett filmben, 4. évfolyamtól a 8.-osokig. Zene is lesz benne, ezt az ének szakos kollégák tanítják a gyerekeknek” – részletezte a drámapedagógus.

Tóth Rolland, a forgatás és a film kreatív munkáért felelős szakembere kiemelte, két nagy kihívás van ebben a forgatásban. Egyrészt, hogy a szereplők, bár nagyon lelkesek, filmes tapasztalatuk nincs. Hatalmas munkát igényel a rendezőtől és óriási odaadást a gyerekektől, hogy a jelenetekből a maximumot hozzák ki, ugyanakkor a gyerekek folyamatosan fejlődnek, nagyon ügyesek, nyitottak, sok az aha-élményük is az instrukciókat követően.
A másik kihívás az, hogy szűkösek a lehetőségek a forgatásra, de ebből is a maximumot igyekeznek kihozni.

Tóth Rolland magával a történettel kapcsolatban még kiemelte, nagyon jól megmutatja a kamasz gyermek kilátástalan helyzetét, amelyben próbál küzdeni. A regény azt is üzeni, nincs reményvesztett helyzet, és azt is, hogy mi magunk mennyi mindent tehetünk azért, hogy a helyzetünk változzon.