A nők is hoztak áldozatokat ’48-ban – róluk is megemlékezett a Szeretem Vásárhelyt

Nemcsak férjeiket, fiaikat támogatták, a csatatéren is harcoltak hazájuk függetlenségéért. Ilyen volt Kossuth Lajos húga, Zsuzsanna, Teleki Blanka és Lebstück Mária is, aki férfi ruhát öltve állt be a magyar honvédseregbe.
„176 évvel ezelőtt a 1848-49-es forradalom és szabadságharc kitörésével nemcsak a márciusi ifjak vállaltak szerepet, hanem a nők is hoztak áldozatokat a SZABADSÁGÉRT.
Nemcsak férjeiket, fiaikat támogatták, a csatatéren is harcoltak hazájuk függetlenségéért. Kossuth Lajos húga, Zsuzsanna főápolóként 70 tábori kórházat szervezett meg. Teleki Blanka grófnőt pedig miután 1846-ban leánynevelő intézetet nyitott Budapesten, ahol Vasvári Pál magyar történelemre tanította az ifjú hölgyeket, a magyar szellemű oktatásért, forradalmi tartalmú könyvek és képek terjesztéséért és az 1848-as politikusok rejtegetéséért tartóztatták le.
Egy másik bátor nő, Lebstück Mária férfi ruhát öltve állt be a magyar honvédseregbe, 1849 januárjában pedig már a feldunai hadtestben harcolt. A kápolnai csatában sebesült meg, hősiességéért Dembinski tábornok hadnaggyá léptette elő. Küzdelmük a szabadságért példa az utókornak, rájuk is emlékezünk március 15-én!” – emlékezett meg közösségi oldalán a Szeretem Vásárhelyt Egyesület.


