Még mindig fejfájás gyötri Viktóriát, akire rászakadt a plafon a Kalmár-konyhán

Nyakig beöltözve, hideg, nyirkos, sok esetben penészes konyhában kellett dolgozniuk a szakácsoknak a vásárhelyi központi konyhán. Az önkormányzati tulajdonú, de a vásárhelyi közétkeztetési szolgáltatást végző Pest megyei magáncég által bérelt és üzemeltetett konyhán hetek óta nem volt fűtés, mielőtt az egyik dolgozó fejére december 19-én rászakadt a mennyezet. Bordás Viktóriát máig fejfájás gyötri. Lapunknak több héttel az események után vállalta a nyilatkozatot.
„Az egyik pillanatról a másikra rám tört a pánik. A munkatársaimmal készítettük az aznapi ebédet, amikor annyit éreztem, hogy puff, valami a fejemre esett, és már padlót is fogtam. Annyit észleltem, hogy a többiek körém szaladtak, próbáltak felállítani, s kivezettek az ebédlőbe. Látták, hogy vérzik a fejem, azt próbálták elállítani, nyomva tartani. Az egyik kollégám igyekezett tartani bennem a lelket, míg megérkezett a mentő, ami azonnal bevitt a vásárhelyi sürgősségire. Ott több öltéssel varrták össze a fejemet” – idézte fel a december 19-én a vásárhelyi Kalmár-konyhán történteket lapunknak a vásárhelyi Bordás Viktória. Ő az a fiatal szakácsnő, akivel a szerencsétlenség történt aznap. Mint portálunk nyomán az országos sajtó is beszámolt róla: a konyhán leszakadt a mennyezet, s éppen Viktóriát találta telibe a lehulló plafondarab. A hölgy máig az események hatása alatt áll, a történtek – teljesen érthető módon – fizikailag és lelkileg is rendkívül megviselték a kisgyermekes édesanyát.
Viktóriának nemcsak a fején keletkezett repedést kellett összevarrni, kézsérüléseit is el kellett látni. „December legvégén szedték ki a varratokat a fejemből, de továbbra sem múlik a fejfájásom, s sokszor szédülök is. Előfordul, hogy emlékezetkieséseim is vannak. Folyamatosan tartom a kapcsolatot a háziorvosommal, azt mondta, ha ez nem múlik el, akkor továbbküld majd CT-vizsgálatra. Ami a kezemen keletkezett horzsolást illeti, abban van egy nagy csomó, de az orvosok szerint az fel fog szívódni” – részletezte.
Viktória azt mondta: a vállát a véleménye szerint az védte meg a komolyabb sérüléstől, ütéstől, hogy szokás szerint aznap is alaposan be volt öltözve. Erre azért volt szükség, mert a Kalmár-konyhában akkor már hetek óta nem volt fűtés (ennek okainak utánanéztünk, kutatásaink eredményeit külön keretes írásunkban olvashatják), így az ott tevékenykedők szabályszerűen vacogtak. „Amióta a Kalmár Zsigmond-iskola diákjai átmentek a Corvinba, nem volt fűtés nálunk a konyhán. Még az elszívó berendezés is a hideg kinti levegőt fújta be, hatalmas párában dolgoztunk, s folyamatosan a penészedéssel is küzdöttünk. Épp olyan hideg volt a konyhában, mintha az udvaron, a szabad ég alatt dolgoztunk volna. Még az öltözőnkben sem volt fűtés, szóval tény és való, hogy a munkahelyen jól esett a dupla nadrág, a vastag zokni és az egyéb meleg ruhadarabok” – panaszolta a szakácsnő. Hozzátette, ő fél napokat töltött a Kalmár-konyhán, azt követően iskolába járt ki ebédeltetni, a Varga Tamásba, ott tudott mindig felmelegedni.
Bordás Viktória a balesete óta táppénzen van. Mint lapunknak elmondta, erősen megfontolja, hogy visszamenjen dolgozni a munkahelyére, a vásárhelyi közétkeztetési szolgáltatást 2022. január 1-je óta végző Pest megyei céghez. Ennek leginkább a plafonszakadás az oka, de más körülmények miatt sem érezte túlságosan jól magát ott az elmúlt egy évben – tudtuk meg tőle. „Hogyan tudnék úgy dolgozni, hogy mindig attól kell rettegnem, hogy mi történhet? Minden nap nézzem a plafont a fejem felett, hogy mikor szakad rám, vagy mikor dől rám bármi más? Itt van mellettem egy hatéves gyermek, nekem fel kell őt nevelnem, ez a legfontosabb szempont, amit szem előtt kell tartanom” – fogalmazott.
Azt is elárulta, hogy a munkahelyi hangulat sem volt olyan jó, mint korábban, s a dolgozókat az a sok-sok panasz is rosszul érintette, amit a váltás óta, az elmúlt egy esztendőben az ételek ízvilága kapcsán kaptak a vásárhelyiektől. Erről bővebben például itt és itt írtunk. Persze azt nem tagadja, pozitív változások is történtek. „A konyhán áthúzták a villanyvezetéket, átcserélték a burkolatot, s kaptunk egy billenőüstöt. Egy nagy üst is lett, ami tudtommal még nincs bekötve, és egyéb beszerzésekre is ígéretet kaptunk, melyek folyamatban vannak” – mesélte.
Viktória tehát ha meggyógyul, a táppénzes időszakot követően erősen megfontolja a hogyan továbbot. Kisgyermekes anyukaként – erősíti meg – nem vonzza a hideg, nyirkos, fűtetlen konyha, s nem szeretne állandóan attól rettegni, mikor szakad rá megint a plafon. Szóval rengeteg dolgot kell mérlegelnie, de az első most természetesen a gyógyulás, az egészség. Ha már a család karácsonyát tönkretette ez a baleset, most abban reménykedik, hogy az új esztendő jobb lesz. „Előretekintek, bízom benne, hogy a 2023-as esztendő sikeresebb lesz” – összegzett.
Mi is ezt kívánjuk Viktóriának, s először is mielőbbi és teljes gyógyulást!
A fűtésről
Ahogy az a fenti cikkünkből is kiderült, a Kalmár-konyhán a baleset előtti hetekben nem volt fűtés. Korábban elhangzott: a fűtést a Hódmezővásárhelyi Szakképzési Centrum egyoldalúan leállította. Csakhogy ez nem igaz.
A rezsiköltségek sokszorosára emelkedése miatt a HSZC-ben is összevonásokat hajtottak végre, hogy így csökkentsék az energiafogyasztást. Ennek keretében a Kalmár Zsigmond-iskola diákjai és munkatársai átköltöztek a Corvinba, így az épület kiürült. Információink szerint ekkor egyeztetésre került sor a vásárhelyi közétkeztetési szolgáltatást végző Pest megyei cég, a Prizma Food és az intézmény között. A helyzetet az bonyolította, hogy az épületben lévő konyhát csak úgy lehet felfűteni, ha az egész épületet is fűtik, míg az ebédlő fűtését külön meg lehet oldani. Úgy tudjuk, hogy a fűtési rendszert részletesen átvizsgálták a Prizma szakértői is, majd az a megállapodás született, hogy a HSZC elindítja az ebédlő fűtését, a konyha fűtését pedig a közétkeztetést végző cég oldja meg. Az egész, üres épületet értelemszerűen senki nem akarta fűteni és fizetni.
Ezt megerősíti a polgármesteri hivatal decemberi közleménye is, amelyben azt írták, az önkormányzat (mint az ingatlan tulajdonosa) rengeteg adófizetői pénzt és nagyon sok energiát fektetett abba, hogy megoldást találjon a helyzetre, mivel „a gyors fűtési megoldások között nincs olyan, ami ezt a régi, nagy belmagasságú épületet kellőképpen befűtené”. A fűtést tehát nem állította le a HSZC, főleg nem hirtelen, hanem el sem indult, a cég pedig információink szerint tudott erről, hiszen az ő szakemberei is átnézték a rendszert. Végül sajnos nem sikerült megoldani sem a városnak, sem a Prizmának a konyha melegítését. Hogy ez összefüggésben áll-e a mennyezet leszakadásával, arra majd a szakértői vizsgálatok adnak választ.
Itt jegyezzük meg: a történtek kapcsán a Hódmezővásárhelyi Rendőrkapitányság foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetést miatt indított eljárást.
A fotó forrása: Vásárhelyi önkormányzat/Delmagyar.hu