Gulyás Gergely: a kormány akkor is kifizeti az Erasmus-ösztöndíjakat, ha nem lesz megállapodás Brüsszellel (VIDEÓVAL)

Hiába riogattak a dollárbaloldal úgynevezett szakértői, a magyar gazdaság nem omlott össze, sőt, 4,5 százalékkal növekedett a tavalyi évben. Az idei esztendőben is 1,5 százalékos növekedéssel számol a kormány – hangzott el a Kormányinfón. Mutatjuk az élő videót, szöveges tudósításunk pedig frissül!
Cikkünk frissül!
A mai Kormányinfó másfél órás időkeretben zajlik – jelentette be Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő. Elsőként az Erasmus-programmal kapcsolatban Brüsszellel kialakult vitáról beszélt Gulyás, arról, hogy ki akarják zárni a programból a modellváltó magyar egyetemeket.
A kormány álláspontja egyértelmű: a bizottság lépése elfogadhatatlan és tűrhetetlen, főleg annak fényében, hogy a Brüsszellel történt megállapodás során a szükséges összeférhetetlenségi szabályokat meghozták, sőt, a magyar kormány szigorúbb szabályozásra is hajlandó lett volna. Nyugat-Európában is aktív politikusok ülnek a kuratóriumokban. A kormány úgy járt el ahogyan Brüsszel kérte – tette hozzá. Navracsics Tibor egyeztetni fog, és reméli a kabinet, hogy félreértésről van szó. Ha nem lesz megoldása az ügynek, akkor Magyarország kifizeti a jövő évi Erasmus-ösztöndíjakat. Ha az egyeztetések nem vezetnek eredményre, akkor az EU Bíróságához fordul a magyar kormány – ismertette.
A mostani Erasmus-ösztöndíjakat a kormány kifizeti, tehát az idei évre a kormány biztosítja a forrásokat, amennyiben a jövő évi Erasmus-programmal kapcsolatban problémák lesznek, akkor a kormány annak összegét megelőlegezi – részletezte.
A rezsivédelem lesz a költségvetés középpontjában
A kormány jövő héten benyújtja az Országgyűlés elé a költségvetés tervezetét, aminek a vitája februárban el is kezdődhet – jelentette be Gulyás Gergely. Azt mondta, a gazdasági összeomlásról és tömeges munkanélküliségről szóló dollárbaloldali riogatások ezúttal sem jöttek be, 4,5 százalék körül alakult tavaly a gazdasági növekedés, ami EU-s szinten az egyik legjobb, 6,8-ról 4,9 százalékra csökkent az államháztartási hiány a választási évben is. A reálbérek 4,3 százalékkal emelkedtek.
Gulyás arról is beszélt, hogy 2022-ben foglalkoztatottsági rekordot ért el Magyarország, és a forint árfolyamát is sikerült stabilizálni. A következő évben is a rezsivédelmen van a fókusz – tette hozzá. A nyugdíjak és a reálbérek is növekedjenek 2023-ban, valamint elkerüljük a recessziót – ezek a legfontosabb célok idén. Minden magyar család 181 ezer forintot spórol havi szinten a rezsivédelmen.
A 2023-as, nagyon nehéznek ígérkező esztendőben 1,5 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány – szögezte le a miniszter. A hiányt tovább csökkentik, a tervek szerint 3,9 százalékra. A stratégiai célokról továbbra sem mondanak le, a családtámogatásokra fordított összeg nem fog csökkenni, sőt, a családtámogatásokat tovább szélesítik, a gyermeket vállaló anyák SZJA-mentességét 30 éves korra terjesztik ki. A költségvetés biztosítja a nyugdíjemelést és a megemelt 13. havi nyugdíjat is, ezt mintegy 6150 milliárd forintot jelent. Az átlagnyugdíj 2010-ben 97 ezer forint volt, míg ma 208 800 forint.
Az ország rezsiszámlája 7 milliárdról 17 milliárdra nőtt az energiaválság miatt, de a kormány ebben a nehéz helyzetben is igyekszik megoldásokkal szolgálni, a rezsivédelmi alap pedig mintegy 2600 milliárd forintos forrással gazdálkodik. Ezzel az önkormányzatoknak és a családoknak is jelentős segítséget kíván nyújtani a kormány.
Az EP akkor tud komoly intézmény maradni, ha a korrupciós ügyeit rendezi
Az Origo kérdésére Gulyás Gergely elmondta: az Európai Parlament működésének átalakítása kérdésében „már a részsiker is siker lenne”. Szerinte ugyanakkor a decemberben kirobbant korrupciós botrány a szervezet maradék hitelét is felemésztheti.
Úgy látja, a magyar vagyonnyilatkozatra vonatkozó szabályozás jó, az uniós szabályozást is „ehhez kéne igazítani, ezt javasolni fogjuk”. Hozzátette: Az EP akkor tud komoly intézmény maradni, ha a korrupciós vádakat feltárja, és annak tanulságai levonja. Az EP-nek szigorúbb kritériumokat kell támasztania – emelte ki.
A magyar ellenzék dollárral felvásárolható
A magyar kampányfinanszírozási szabályok hatékonyak, külföldről pénzeket elfogadni törvénytelen, „ha egy párt vagy politikus mégis így teszi, az komoly problémát jelent” – hangsúlyozta Gulyás Gergely. Azt is elmondta, illúzió azt gondolni, hogy ha valaki milliárdokat ad külföldről, annak „nincsenek kívánságai, kérései”. Mivel ez tavaly megtörtént, így „joggal beszélhetünk dollárbaloldalról”.
Világosan kiderült, hogy ellenzéke van az országnak, akiket dollárral fel lehet vásárolni – szögezte le, hozzátéve: a magyar választók bölcsességét bizonyítja, hogy a példátlan botrányt okozó külföldi támogatás ellenére is nemet mondtak a baloldalra.
Jelenleg egy olyan technológiai váltáson megy keresztül Európa, ami tartósan magas energiaárakat eredményez
A Századvég legújabb felmérésére kitérve, miszerint az EU tagállamainak lakosai jelentős mértékben Brüsszelt tartják felelősnek az energiaválságért, Gulyás Gergely elmondta: jelenleg egy olyan technológiai váltáson megy keresztül Európa, ami tartósan magas energiaárakat eredményez az LNG-re való átállás miatt. Ennek az elszenvedői az európai emberek és családok lesznek.
Ha egy NATO-tagállam bevonódik, az a harmadik világháború kitörését eredményezné
A háború mellett lobbizó politikai hangokat érintő kérdésben, miszerint Leopárd 2-es tankokat követelnek Ukrajna számára, a kancelláriaminiszter úgy fogalmazott: Magyarországnak speciális geopolitikai helyzete van és nemzeti érdekérvényesítési lehetősége van. Mint elmondta, Magyarország csak Kárpátalján keresztül tudna fegyvereket szállítani Ukrajnába, ahol továbbra is több mint százezer magyar ember él. A miniszter hangsúlyozta, a kormány célja, hogy Kárpátalján minél tovább megvédje a háborútól.
Gulyás Gergely emlékeztetett, minden kormány maga dönti el, hogy meddig kíván elmenni Ukrajna támogatásában, azonban ha egy NATO-tagállam bevonódik, az a harmadik világháború kitörését eredményezné.
A kormány egyetért azzal az igénnyel, hogy a pedagógusok fizetését emelni kell
A pedagógusok újabb, tervezett sztrájkját illetően a miniszter arra kérte a tanárokat, hogy a jogszabályok betartásával járjanak el. Gulyás Gergely ismét kiemelte, a kormány egyetért azzal az igénnyel, hogy a pedagógusok fizetését emelni kell. Mint emlékeztetett, ha sikerül megállapodni az Európai Bizottsággal a hazánknak járó forrásokat illetően, amely megállapodást a balodal és közte a magyar baloldal is visszatart, akkor reményei szerint visszamenőlegesen, január 1-től lehetne végrehajtani a béremelést.
Hamarosan jönnek a nemzeti konzultáció eredményei
Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő kérdésre adott válaszában elmondta, várhatóan a hét második felében érkeznek az uniós szankciókra vonatkozó nemzeti konzultáció eredményei.
Számíthatnak az önkormányzatok a kormányra
Felmerült, hogy lesz-e második köre az önkormányzati rezsitárgyalásoknak. A Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta, a kormány szeretné, ha lenne második fordulója a tárgyalásoknak, azonban ez a magyar gazdaság helyzetétől és a rezsiárak alakulásától függ ez. Azt is elmondta, hogy a távhő rezsicsökkentett árának fenntartására továbbra számíthat a lakosság és a települések is, ezenfelül az önkormányzatokkal amennyiben szükséges további tárgyalás, akkor a kormányzat nyitott erre.
Minden tagország feladata a térség határainak védelme
A koronavírus-járvány kapcsán a kancelláriaminiszter elmondta, a Kínából hazánkba érkezőknek a járvány jelenlegi állása szerint nem kell korlátozásokra számítaniuk.
Gulyás Gergely arról is beszélt, az enyhe tél rendkívül kedvezően hat Magyarországon, és más országokban is a gáztározók töltöttségére. Mint mondta, a relatív alacsony földgázár is ennek köszönhető, mivel a magas töltöttség miatt csökkent a kereslet a földgázpiacon.
A migrációról is szó esett, a Miniszterelnökséget vezető miniszter kiemelte: Európában nehéz a helyzet, főleg az Unió déli határain. Hozzátette: minden schengeni tagország feladata a térség határainak védelme. Azt is elmondta, Magyarországon ezt a déli határon immár a határvadász egységek végzik, amely még a korábbinál is hatékonyabban működik.
Az Erasmus-üggyel kapcsolatban Gulyás Gergely elmondta, az ügy károsultjainak költségvetési hatása 5 milliárd forintot jelent, amelyet a kormány meg tud előlegezni a károsultak számára az ügy rendezéséig.
Az árstop a legszegényebb rétegeknek nyújt segítséget
Az élelmiszer-árstopok kérdését illetően Gulyás Gergely hangsúlyozta: a kormány felfogása, hogy a legszegényebb rétegeknek nyújt segítséget. Kiemelte, amíg áruhiány nincs, és nem okoz több kárt az intézkedés, mint amennyit hoz, addig fenntartható. Amennyiben április 30. után is fenntarthatónak minősül, a kormány annak megfelelően fog dönteni.
Biztosítják az egészségügyi szakdolgozók béremelését
Az egészségügyi szakdolgozók béremelésére vonatkozóan Gulyás Gergely kiemelte: a béremelés alapja a jelenlegi fizetésük lesz. Mint mondta, az idei költségvetés kereteinek megfelelően tudják biztosítani a béremelést, amelynek lesznek további lépcsőfokai is a jövőben.
Akik havi hatmillió forintért lobbiznak az Európai Parlamentben álljanak a magyar pedagógusok oldalára
A pedagógusok béremelése kapcsán Gulyás Gergely elmondta: a kormány végrehajtotta a bizottság által kért módosításokat, a baloldali EP-képviselőket pedig arra kéri, „akik havi hatmillió forintért lobbiznak az Európai Parlamentben,”, hogy álljanak a magyar pedagógusok oldalára és segítsék hozzá Magyarországot, hogy hozzájusson a neki járó uniós forrásokhoz.
A Kormányinfó elé:
Szerdán megtartotta első idei ülését az Orbán-kormány. A miniszterelnök közösségi oldalán ennek kapcsán úgy fogalmazott: a veszélyek korába léptünk.
„A járvány után a háborúval és a nyomában járó gazdasági- és energiaválsággal kell megküzdenünk. A nagy céljainkat azonban ebben a helyzetben sem adjuk fel: rezsivédelmi költségvetést fogadtunk el, megvédjük a családokat és elkerüljük az európai recessziót. Hajrá, 2023!” – írta Orbán Viktor.
A kormányfő videót is posztolt a szerdai kormányülésről.
Fotó: MTI/Bruzák Noémi