Nagy Gyöngyi, a Szeremlei Társaság elnöke: a polgári értékrendet képviseljük és a magas színvonalú munkát

Fennállásának harmincadik évfordulóját ünnepli a hódmezővásárhelyi helytörténeti egyesület, és évkönyvük is megjelent idén is. A Szeremlei-emlékév záró rendezvényét a Tornyai János Múzeumban tartották.
„Véleményem szerint ma Vásárhelyen, ha kultúráról, tudományról, tudományos kutatásról, oktatásról és például a karitászról van szó, akkor három társaság az, aki mind az anyagi, mind a szellemi válság ellenére is magasan az élen jár. A Szeremlei Társaságban is tagjaink évről évre úgy gondolom, magas színvonalú munkát tesznek le az asztalra, a minőséget és a polgári értékrendet képviseljük. A másik két társaság a Tornyai János Múzeum, hiszen nagyon széles spektrumon dolgoznak, és ilyen a Református Egyházközség is, az ótemplomi gyülekezet” – nyilatkozta lapunknak még a rendezvény kezdete előtt a Szeremlei Társaság elnöke.

Az eseménnyel kapcsolatban elmondta, emlékévük ezzel a végéhez ért, és készülnek a centenáriumi évükre.
A Tornyai János Múzeumba szervezett rendezvényen az érdeklődők behatóbban megismerhették a Szeremlei Társaság legújabb évkönyvét, ezt Presztóczki Zoltán főlevéltáros, fióklevéltár-vezető ismertette, elhangzott, a több mint 250 oldalas kötet 9 helytörténeti tanulmányt tartalmaz, amelyekben a dél-alföldi város kevéssé ismert személyeinek életútját ismerhetik meg a lokálpatrióta érdeklődők, mint például a kétszáz éve született Lichtner Gáspár plébánosét, Hódmezővásárhely római katolikus történetírójáét, Dr. Gaál Sándor orvosét, a kishomoki strandfürdő alapítójáét, vitéz Csáki Sándor csendőr főtörzsőrmester, őrsparancsnokét, valamint Domokos Lajos tanító mindszent–alsóludasi éveit.

A kiadvány lapjain megelevenedik Hódmezővásárhely mozitörténete is, a vásárhelyi képeslevelezőlap-kiadás első fél évszázada, de az olvasók betekintést kaphatnak a MANSz hódmezővásárhelyi fiókjának utolsó éveibe, a száz évvel ezelőtti választásokba – kettős választás néven ismert eseménybe -, vagy felidézhetik az Égető Eszter-beli Gyenes (valós) alakját.

Az évkönyvben összefoglalót is olvashatunk a társaság 2021. évi tevékenységéről, tagnévsoráról, megemlékezik az elmúlt évben elhunyt helytörténeti kutatókról, míg az adattári fejezet Hódmezővásárhely városának 2021-es krónikája mellett a helyi utcák és terek névadóit, valamint Benkő László műveit összegzi.

Presztóczki Zoltán részletes ismertetőjét Benák Katalin, a Vásárhelyi Látóhatár folyóirat főszerkesztője Dr. Gaál Sándor orvosról, a kishomoki strandfürdő alapítójáról írt tanulmányának bemutatása követte.


A Szeremlei-emlékév eseményeiről hírportálunkon is olvashattak több alkalommal is:

Koszorúzással emlékeztek meg Szeremlei Sámuel halálának évfordulóján – ezzel megkezdődött a Szeremlei emlékév is
A Szeremlei Társaság idén 30 éves és grandiózus programokkal, konferenciákkal készül ennek megünneplésére – emlékévvé nyilvánították a 2021-2022-es évet, és ennek az emlékévnek a nyitánya a Szeremle Sámuel halálának évfordulóján tett főhajtásuk volt, koszorúzással egybekötve csütörtökön a Kincses temetőben.

„Minden város más, külön karaktere van”
Hódmezővásárhelyre ez különösen igaz. Erről is hallhattak előadásokat az érdeklődők június 9-én, a 30 éves Szeremlei Társaság jubileumi konferenciáján, amelyen kézbe vehették a néhány napja megjelent Jubileumi kötetet is, de a Társaság tagjai más ajándékokkal is kedveskedtek a megjelenteknek.

30 éves a Szeremlei Társaság! Jubileumi konferenciát szerveznek
Június 9-én, 10 órától várnak minden érdeklődőt az eseményre, a vásárhelyi levéltárba.