Vásárhelyi néprajzkutató: az adventi koszorú szokása a németektől került hazánkba

Először az arisztokráciához jutott el térségünkben, a 20. században az adventi koszorú szokása, majd onnan a polgárokhoz és legutoljára a parasztsághoz – ismertette lapunkkal Terendi Viktória, vásárhelyi néprajzkutató.
Érdekesség még, hogy nemcsak hogy a németektől került be a mi adventünkbe, hanem egészen konkrétan a német evangélikus keresztényektől – tudtuk meg.
Gyertyákkal díszített koszorút egyébként legelőször Johann Hinrich Wichern misszióalapító evangélikus lelkész készített 1839-ben, az általa alapított hamburgi Rauhen Haus gyermekotthonban.
Wichern már 1838-ban gyertyagyújtással jelölte az adventi időszak napjait: minden nap egy új gyertyát gyújtott meg egy tartóban, míg végül karácsony napján az összes gyertya égett.
1839-ben a gyertyákat egy két méter átmérőjű, örökzölddel díszített fa kerékre helyezte, ezzel megalkotva a mai adventi koszorú ősét. 20 piros gyertya jelképezte a hétköznapokat, 4 fehér pedig az advent vasárnapjait (1839-ben a karácsony szerdára esett, így az adventi időszak 24 napos volt).
Közel egy évszázadig az adventi koszorút csak evangélikus, főleg ifjúsági körökben ismerték és használták; a katolikusoknál valószínűleg csak az első világháború után jelent meg. Időközben kialakítása is egyszerűsödött: csak a vasárnapokat jelölték gyertyák – vagyis számuk négyre csökkent- , így a koszorú a háztartások részévé válhatott.
Széles körű elterjedése az 1930-as évekre tehető, és ehhez a virágkötők is nagymértékben hozzájárultak.

Ma van advent első vasárnapja, és egyben az egyházi év kezdete is. Megkezdődött a böjti időszak is, amelyet régen Vásárhelyen főként a katolikusok vettek szigorúan, a reformátusok inkább csak karácsony előtt valamennyivel böjtöltek. A böjti időszak régen egészen december 24.-e napnyugtájáig tartott – ismertette Terendi Viktória.
A mai naptól kezdve számos ünnep és hagyomány vár ránk, de mi kicsit visszatekintettünk a vásárhelyi néprajzkutató segítségével és arra voltunk kíváncsiak, régen a jeles napokat hogyan ünnepelték térségünkben.
Következő cikkeinkben sorra vesszük, mi volt a szokás Vásárhelyen és környékén Mikuláskor, Luca napkor, karácsonykor és a két ünnep között, szilveszterkor, újévkor és vízkeresztkor.
Izgalmas lesz! Sok meglepő információt tartogatunk! Tartsatok velünk 😉
Áldott Advent első vasárnapját kívánunk minden kedves Olvasónknak!