Majdnem kétszer annyiba kerül az energia Európában, mint egy éve

Eközben továbbra is Magyarországon a legolcsóbb a gáz a háztartások számára, a villany ára pedig a második legkedvezőbb a kontinensen. A rezsicsökkentés továbbra is védi a magyar családokat.
A villamosenergia- és gázárak Európa-szerte az egekbe szöktek, a legtöbb európai fővárosban a tavalyihoz képest közel kétszeresére nőttek a számlák – derül ki a lakossági energiaár-index (HEPI) adataiból. Harminchárom európai országot, köztük az EU-tagállamokat vizsgálták – ismerteti a Hirado.hu.
Az adatok szerint Európában a földgázszámlák az elmúlt évben 111 százalékkal emelkedtek, az áram ára pedig átlagosan 69 százalékkal nőtt – számolt be az Oilprice.com. A portál által idézett Euronews számításai szerint ez a kettő együttesen 90 százalékos növekedést jelent a háztartások energiaszámláiban az elmúlt évben.
A jelentés szerint a jelentős emelkedés okai között szerepel a járvány utáni gazdasági újraindulás, a kedvezőtlen időjárás, a megnövekedett kereslet, továbbá ezek együttes kombinációja.
A magas energiaszámlák fejfájást okoznak az európai kormányoknak: megszaporodnak a sztrájkok és a tiltakozások, és nő az energiapolitikával szembeni elégedetlenség. A megélhetési költségek Európa nagy részén már most is túl nagy terhet jelentenek az energiaválság miatt, és ez a válság csak súlyosbodni fog, miután az orosz olajra, majd az üzemanyagokra vonatkozó uniós embargók hatályba lépnek.
Az Energie-Control Austria és a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) megbízásából készült nemzetközi ár-összehasonító vizsgálat októberben is több európai fővárosban regisztrált jelentős energiaár-növekedést. A lakossági fogyasztók által fizetendő villamos energia ára Dublinban 44, Rómában 30, Bécsben 24, Berlinben pedig 15 százalékkal emelkedett szeptemberhez képest.
Magyarországon a legolcsóbb az energia
A magyar fogyasztók villamosenergia-költségei októberben sem emelkedtek. A nemzetközi ár-összehasonlítás eredményei szerint a magyar fogyasztók a rezsivédett árkategóriába tartozó átlagfogyasztás (2.523 kWh/év) esetén a második legolcsóbb árat (9,17 eurocent/kWh) fizették a villamos energiáért. Azok a háztartások, akik 20 százalékkal többet fogyasztanak a megadott éves átlagfogyasztásnál, azok 10,56 eurocent/kWh áron juthattak villamos energiához, ami szintén a második legolcsóbb ár európai összehasonlításban.
Miközben szeptemberhez képest a lakossági földgáz ára októberben Rómában 97, Luxembourgban 64, Lisszabonban pedig 58 százalékkal emelkedett, aközben a rezsicsökkentett áron vásárolható földgáz továbbra is nálunk volt a legolcsóbb. Átlagfogyasztás (63.645 MJ) esetén a földgázért októberben is a magyar fogyasztók fizették a legalacsonyabb árat (2,52 eurocent/kWh). Az átlagot 20 százalékkal meghaladó fogyasztás esetén a magyar háztartások 5,12 eurocent/kWh áron jutottak földgázhoz, amely európai összehasonlításban a második legkedvezőbb ár.
A HEPI legutóbbi jelentése szerint Európa egyes részein az energiaárak rekordmagasságot értek el, máshol viszont az árak valójában csökkentek, legalábbis októberben. A hír nem olyan jó, mint amilyennek első pillantásra tűnik: a csökkenés a kormányzati beavatkozás, azaz az energiatámogatások eredménye. Az európai kormányok megpróbálják enyhíteni a háztartások és a vállalkozások pénzügyi fájdalmát, hogy elkerüljék a további elégedetlenséget. Egyedül Németország mintegy 200 milliárd dollárt költ majd ilyen megküzdési intézkedésekre, beleértve az energiaárak felső határát egy bizonyos fogyasztási szintig.
Illusztráció: MTI