Zacher Gábor: Magyarország Európa egyik legalkoholistább és legdohányosabb országa

A toxikológus szerint Magyarország a 9,7 millió függő országa, és jó lenne már ez ellen tenni valamit. Például itt lenne az ideje, hogy letegyük a poharat és a manórudat.
A toxikológus főorvos a villányi művelődési házban tartott előadást a Villányi Polgári Egyesület és a Villányi Családsegítő Szolgálat meghívására, ott beszélt a magyarok függőségeiről, például az alkoholt, a kábítószert, a szerencsejátékot, a dohányzást és a kávét illetően – szúrta ki az Index.
Zacher Gábor többek között azt mondta, Magyarország azért a 9,7 millió függő országa, mert „ha saját magunk elé tükröt tartunk, akkor 4-5 függőséget mindenki fel tudna sorolni”. Magunkról azonban nem szívesen jelentjük ki, hogy függők vagyunk. Inkább azt állítjuk, hogy bármikor abba tudjuk hagyni, de a „bármikor” jellemzően nem jön el soha – magyarázta. Hozzátette, fontosnak tartaná, hogy az influenszerek, a közösségi oldalakat uraló véleményvezérek a szűrővizsgálatokra vagy az egészségmegőrzésre hívnák fel a figyelmet, akár példamutató magatartásukon keresztül.
A szakember szerint szomorú tény, hogy Magyarország Európában a 7-8. helyen áll az alkoholfogyasztásban, s szintén európai viszonylatban az 5. legdohányosabb nemzet vagyunk, ami rendkívül elkeserítő.
„Ha a Hévízi-tóban víz helyett 96 százalékos alkohol lenne, akkor Magyarország ezt évente háromszor kiinná” – világította meg a problémát egy szemléletes példán keresztül.
A dohányzás kapcsán kiemelte, ma már végtelen tárháza van az olyan eszközöknek, amelyek a nikotinfüggőséget segítik. A fiatalok körében most nagyon népszerű manórúdról (Elf Bar) szerinte Magyarország rossz kommunikáció folytat, mert ködösít arról, hogy pontosan milyen anyagok milyen arányban fordulnak elő az Elf Barokban. A hazai tájékoztatás a nikotintartalommal foglalkozik, miközben Zacher állítja, ennél sokkal veszélyesebb anyagok is találhatóak benne, azokkal kellene érvelni a használata ellen. Kiemelte, kifejezetten hatékonynak tartja a svédek kommunikációját: a fiatalok dohányzási szokásait pozitívan befolyásolta az a mondat, hogy „ha dohányzol, büdös leszel”.
Illusztráció: Pixabay.com