Sikertörténetként értékeli a Contitental az infláció alatti béremelést

A cég versenyképesnek tartja a makói gumigyárban történő béremelést, azt ugyanakkor elismeri, hogy az nem megegyezés eredménye, hanem a cégvezetés egyoldalú döntéseként jön létre. Arra a kérdésre nem válaszoltak, lesz-e elbocsátás.
Ismét áll a bál a Continental makói gumigyárában – közölte szerdán a Gumiipari Szakszervezeti Szövetség. Többek között arról tájékoztattak, hogy a cégvezetés megerősítette telephely bejáratának védelmét mindössze azért, mert a tavalyi 84 órás sztrájk szervezője, a Makói Gumiipari Szakszervezet a közelmúltban taggyűléssel egybekötött filmvetítést tartott a cégcsoport francia gyárának bezárásáról, az ottani szakszervezeti vezetők kiállásáról. Az elmérgesedett helyzetben az eredménytelen bértárgyalásokat a munkáltató egyoldalúan lezárta, s ezzel jogilag megteremtette a dolgozók számára a sztrájk lehetőségét. Radics Gábor szakszervezeti elnök szerint a jelenlegi ellenséges hangulat oka egyebek között a munkáltató arroganciája: érthetetlen módon már most meg akarja kötni a jövő évi bérmegállapodást. Az MGSZ 200 ezer forint kompenzációt kért erre az évre a munkavállalók számára, hiszen a cégvezető a tavalyihoz hasonlóan idén is egyoldalúan úgy döntött, hogy az inflációnál alacsonyabb bérfejlesztést ad. Ezt is csak úgy, ha a szakszervezetek már most aláírják azt a kollektív szerződést, amelyben semmi garancia nincs egy esetleg a mostaninál is drámaibb helyzet emberséges kezelésére, például a munkahelyek megőrzésére – derült ki.
Radics Gábor lapunknak elmondta, nem értenek egyet az egyoldalú bérrendezéssel, mindenféleképpen el akarják érni, hogy legalább az alacsonyabb keresetűek bérét emeljék komolyabb mértékben, illetve kapjanak 200 ezer forint kompenzációt a munkavállalók. Úgy fogalmazott, még a tavalyinál is rosszabb lett a helyzet a makói gumigyárban. A dolgozók úgy érzik, hogy ellehetetlenítik a közöttük és a sztrájkbizottság közötti kommunikációt, a szakszervezeti tagokat pedig egyfajta „folyamatos pszichológiai terror”, lelki nyomás alatt tartják továbbra is, és hátrányos megkülönböztetés éri őket.
A szakszervezet felvetéseivel kapcsolatban megkerestük a Continentalt is. Válaszukban azt írták, a béremelést a munkatársaink számára sikertörténetként értékelik, még akkor is, ha elismerik, „az idei rezsitámogatás és a jövő évi bérfejlesztés mértéke nem egy bérmegállapodás eredménye a szakszervezetekkel, hanem a Continental egyoldalú döntése” volt. Hozzátették, tudomásuk szerint három szakszervezetből kettő hajlandó lett volna aláírni a megállapodást, nem értik az MGSZ hozzáállását. (Erre egyébként az ATV szerda esti maiTéma című műsorában Radics Gábor úgy reagált, a másik két, újabban alapított szakszervezet egyértelműen „kollaborál” a cégvezetéssel, az ő érdeküket képviselik szinte minden ügyben – a szerk.)
A Continental arról is tájékoztatta lapunkat, hogy kollektív bérmegállapodás hiányában az alábbi „egyoldalú bérfejlesztést” hajtják végre: munkatársaik között közel 230 millió forint rezsitámogatást osztanak szét 2022 végig Makón és Vácott (azt azonban nem részletezték, mekkora része esik ennek Makóra), a fizikai állományú kollégáik számára 15%-os, a szellemi állományúak részére 12%-os béremelést hajtanak végre 2023. január 1-től, plusz a cafeteria mértékét egységesen 15%-kal növelik. Hozzáteszik, a szerintük „kifejezetten versenyképes” bérmegállapodást nem 2023. év végéig kívánták kötni, hanem első körben 2023. július 31-ig.
A szakszervezeti rendezvénnyel kapcsolatos híreket úgy kommentálták: a cégvezetés információi szerint „erre az eseményre olyan francia szakszervezeti aktivistákat hívtak meg, akik korábban radikális lépéseket tettek a véleményük érvényesítése érdekében, többek között gyújtogattak az egyik franciaországi telephelyünkön. Ilyen helyzetben helyénvalónak és szükségesnek tartjuk a biztonsági intézkedések megtételét, munkatársaink és a cég vagyonának megóvása érdekében.” (Radics Gábor ezzel kapcsolatban ugyancsak az ATV szerda esti maiTéma című műsorában kiemelte, érthetetlennek tartja, hogy a cégvezetés „A contisok” című dokumentumfilm makói vetítése kapcsán egy közel 80 éves aggastyántól tartott ennyire, s leszögezte: semmiféle erőszakban nem gondolkodnak, semmiféle erőszakra nem készülnek, céljuk csakis a dolgozók határozott, egységes érdekérvényesítése – a szerk.)
Végezetül a Continental arra nem válaszolt lapunknak, miért nem teljesítik az MGSZ a béremelés mértékére vonatkozó kérését. Azt sem tudtuk meg, terveznek-e idén elbocsátásokat, s ha igen, az hány embert érinti. Ugyanígy nem kommentálták a szakszervezet azon kritikáit sem, hogy a makói gyárban a szakszervezeti tagokat nyomás alatt tartják, és hátrányos megkülönböztetés, egyfajta „pszichológiai terror” éri őket…
Fotó: MTI/Rosta Tibor