Évek óta osztják a jutalmakat a városházán

Az elmúlt másfél évben 67 millió 365 ezer 583 forintot osztottak ki a városházán – derül ki az önkormányzat által kiadott tájékoztatóból. Az idei év végén is fognak jutalmakat adni. A válság és az elbocsátások ellenére.
Az elmúlt másfél évben 67 millió 356 ezer 583 forint jutalmat osztottak ki titokban, 13. havi fizetésként a városházán. Minderre ugyanis csak egy országos közérdekű adatigénylés nyomán derült fény. Először annyit lehetett tudni, hogy 16 millió forint jutalmat szórtak szét. Emlékezetes, Márki-Zay Péter polgármester az ügy kipattanásakor zűrzavarosan magyarázkodott: először úgy tett, mintha nem tudna róla, utána elismerte, aztán maszatolta az ügyet, s sokallta a nyilvánosságra került számokat – majd egy fordulattal a múlt heti közgyűlésen konkretizálta a 67 millió forintos összeget. Most az önkormányzat terjedelmes közleményben igyekszik magyarázkodni a jutalmak miatt – természetesen az előző városvezetésre mutogatva.
A nyilatkozatban azt írják, a pluszjuttatást két részletben adják meg a városházi dolgozóknak. A 2022-es esztendő első felében a középvezetők által kapott 5 millió 436 608 forintot és a dolgozóknak adott 17 millió 236 ezer 293 forintot – összesen tehát közel 23 millió forintnyi többletjuttatást(!) – tehát várhatóan még az év végén egy másik, talán ugyanekkora vagy még nagyobb összegű jutalom fogja követni. (Ezt megerősítette a városházi közlemény mellett Márki-Zay is a szerda este a Nyugdíjas Lakóparkban tartott lakossági fórumon.) Az önkormányzati anyag és a polgármester szavai szerint ugyanis nem kap mindenki automatikusan második részletet is, csak azok, akiket a felettesük a teljesítményértékelés során „méltónak találja erre”.
Döntse el Ön, nagyok-e a jutalmak!
A városháza azt is elárulta, a vezető beosztású dolgozók számára három részletben osztották ki a jutalmakat, s alkalmanként 38 950 és 431 377 forint között mozogtak a kifizetett összegek. Azaz a (közép)vezetők 116 850 és 1 millió 294 ezer 131 millió forint közötti pénzeket tehettek zsebre pluszjuttatásként. Az említett közérdekű adatigénylés nyomán kiderült, a legjobban a közgazdasági iroda vezetője járt, aki közel 1,3 millió forint jutalmat kapott. Ugyanakkor meg kell jegyeznünk, a jelek szerint az érintett irodavezető az idén karácsonyra kaphat még ehhez egy újabb, várhatóan több százezres jutalmat is, hogyha a közleményt és a Márki-Zay által a lakossági fórumon elmondottakat vesszük alapul.
A városháza végül a titokban kiosztogatott jutalmas nagyságrendjét is kommentálta. Az önkormányzat nyilatkozata szerint „annak tudatában, hogy akár gazdasági szakemberek, akár jogászok, mégiscsak egy megyei jogú város vezetéséért felelnek – milliárdokról kell okos döntéseket hozniuk és összesen több mint 140 dolgozóért felelnek, döntse el mindenki – nagy-e az összeg” – írták.
Az összehasonlítások során arról viszont továbbra is hallgatnak, hogy 2018-ban, 2019-ben és 2020-ban mekkora mértékű volt a jutalomosztás a városházán.
Pikáns adalék még – mint korábban már megírtuk -: mindehhez képest némiképp visszásnak tűnik, hogy december 1-jétől 6 embert elbocsátanak a városházáról, nem beszélve arról, hogy szeptemberben 32-35 főt építettek le az önkormányzati intézményektől, cégektől, s a polgármester további 5-10 fős elküldését is belengette még. Az is közismert, hogy a városvezetés kalkulációi szerint az elszabadult energiaárak jövőre 3 milliárdos többletköltséget jelentenek, miközben a közgyűlésen elfogadott energiatakarékossági csomag 300-400 millió forintos spórolást eredményezhet. Márki-Zay saját bevallása szerint ha minden így meg tovább, Vásárhely legkésőbb jövő nyárra csődbe mehet.