Saját magán egy fillért sem takarít meg a vásárhelyi városvezetés

Sőt, a 260 millióból szépítgetett torony alatt 67 millió megy titokban kiosztott jutalmakra, 40 millió meg alpolgármesterekre. Jól él a városvezetés.
Miközben Vásárhelyen az elmúlt években a legnagyobb önkormányzati beruházása a csúszdapark kiépítése, a kemping visszaállítása, pár okoszebra felvillantása na meg egy „történelmi léptékű fasor” telepítése volt némi színes térkövezéssel, és évek óta botrányosan elhanyagoltak a város közterületei, Hódmezővásárhely továbbra is négy alpolgármestert foglalkoztat. Akik közül hármat busásan meg is fizet! Korábban bemutattuk már, de érdemes megjegyezni: a megyei jogú városok közül csak Kecskeméten van több alpolgármester, és még a második legnagyobb magyar városban, a több mint 200 ezer lakosú Debrecenben is csak ugyanúgy négy alpolgármester segíti a városvezetést, mint a 45 ezres Hódmezővásárhelyen.
Számos megyei jogú város megoldja egy vagy két alpolgármesterrel, de a „nagyok” közül Miskolc, Szeged, Pécs és Győr is „csak” hármat foglalkoztat. Vásárhely viszont annyira szabadon fejlődik, hogy itt mindjárt négyre van szükség! Ezzel aztán sikerült elérni azt a statisztikai csodát, hogy ma Magyarországon a megyei jogú városok közül itt a legmagasabb az egy lakosra jutó alpolgármesterek száma, valamint az egy képviselőre jutó alpolgármesterek száma is.
Jelzésértékű továbbá, hogy míg Vásárhelyen egy nemrégiben készített összeállítás szerint 10 828(!) lakosra jut egy alpolgármester, addig például Pécsett ugyanez a szám 47 624, Debrecenben 50 538, Miskolcon 51 507, Szegeden pedig 53 589 (!). Akárhogy is matekozunk ezekkel az adatokkal, nem könnyű a vásárhelyi modellt nem pénzszórásként értelmezni, hiszen legegyszerűbb, ha nevén nevezzük a gyermeket!

- A négy alpolgármester közül a legtöbbet egyébként a haverból a torony alá ejtőernyőztetett Szabó János teheti zsebre, aki költségtérítéssel együtt 1,35 millió forintot keres.
- A diszkótulajdonos Gyöngyösi Ferencnek 1,2 milliót hoz a konyhára a „negyedik” alpolgármesterség.
- Berényi Károly társadalmi megbízatásban is 450 ezret visz haza.
- Kis Andrea pedig – mióta Márki-Zay Péter polgármester egy jól irányzott hátba szúrással „lefokozta” – a képviselői tiszteletdíjjal megegyező 195 ezer forintra jogosult.
Summa summarum: Hódmezővásárhelyen az alpolgármesterek havonta több mint 3 millió forintjukba kerülnek az adófizetőknek, évente pedig – az összes munkáltatói járulékot, költséget beleszámítva – több mint 40(!) millió forintot költ el rájuk a helyi közösség.

A személyi juttatásokkal egyébként is nagyvonalúan bánnak a torony alatt, hiszen mint a napokban kiderült, az elmúlt időszakban – nagy titokban – 67 millió forint jutalmat, pluszjuttatást osztogattak szét a Márki-Zay vezette városházán. Ebből 16 millió a vezetőknek, középvezetőknek, 51 millió pedig a dolgozóknak jutott – kotyogta ki a közgyűlésen a polgármester.
Ehhez képest némiképp visszásnak tűnik, hogy december 1-jétől 6 embert elbocsátanak a városházáról, nem beszélve arról, hogy szeptemberben 32-35 főt építettek le az önkormányzati intézményektől, cégektől. Nagyon úgy néz ki, hogy Hódmezővásárhelyen van, akire vonatkozik a válság, és van, akire nem. Sőt, még többet is keres – hiszen emlékezetes, a Szabó, Gyöngyösi és Berényi alpolgármesterek fizetését nemrégiben emelték meg Márki-Zayék…
Hódmezővásárhely tehát jól láthatóan továbbra is azon az úton jár, hogy számolatlanul szórja a közpénzt, miközben azt várja, hogy a kormány majd kifizeti az intézmények működését, a villany- és a gázszámlát. Mint megírtuk, a csütörtöki közgyűlésen elfogadott energiatakarékossági csomag 300-400 millió forintos spórolást eredményeztet, ami igencsak vékonynak tűnik ahhoz képest, hogy a polgármester kalkulációi szerint az elszabadult energiaárak jövőre 3 milliárdos többletköltséget jelentenek. Márki-Zay saját bevallása szerint ha minden így meg tovább, Vásárhely legkésőbb jövő nyárra csődbe mehet.
Különösen pikáns egyébként, hogy a közgyűlés MMM – Tiszta Vásárhelyért többsége által megszavazott megszorító intézkedések javarészt az önkormányzati intézményrendszert érintették. Nagyon úgy tűnik, saját magán egy fillért sem akar megtakarítani a városvezetés. Válság ide vagy oda, a jelek szerint ők bizony továbbra is nagyon jól élnek…