Ősszel is népszerű a diákmunka

A legtöbben a kereskedelemben, vendéglátásban vagy az idegenforgalomban helyezkednek el. A tanulók a minimálbér-emelésnek és a szja-mentességnek köszönhetően lényegesen többet kereshetnek, mint korábban – hangzott el az M1 kedd esti Híradójában.
A diákok tanulmányaik mellett egy hónapban általában 60–80 órát tudnak dolgozni. Többnyire minimálbér feletti órabért kapnak. Mivel rájuk is vonatkozik a 25 éven aluliak szja-mentessége, így adózniuk sem kell. Ez azt jelenti, hogy ha egy diák egy hónapban 60 órát dolgozik és minimálbért, vagyis 1500 forintot kap óránként, akkor havonta 90 ezer forintot keres.
„Azt látjuk, hogy évről évre folyamatosan nő a diákmunka iránti igény, hiszen egy nagyon rugalmas foglalkoztatási forma kedvező adózással, mind a munkavállalóknak, mind a munkáltatóknak egy nagyon kedvező konstrukció, és igazából csak a diákok ráérése szab határt, annak, hogy mennyien dolgoznak” – fogalmazott Kott Zoltán, a Meló-Diák elnök-vezérigazgatója.
2010 óta folyamatosan nő a fiatal foglalkoztatottak száma Magyarországon. Munkanélküliségi rátájuk pedig mára 10 százalék alatt van, ami minden idők legjobb adata.
Munkaerőpiaci szakértők szerint mindezt az elmúlt időszakban a munkahelyteremtő intézkedések és a fiatalok szja-mentessége is támogatta.
„A javuláshoz a járvány óta mindenképpen hozzájárult most legutóbb az szja-kedvezmény, a fiataloknak az átlagkeresetig nem kell adót fizetniük, illetve a járvány kitörésekor a nagyon gyorsan meghozott intézkedések, a munkahelymegtartó és a munkahelyteremtő támogatások, amiket a munkáltatóik kaptak” – mutatott rá Szalai Piroska munkaerőpiaci szakértő.
A magyar fiatalok munkanélküliségi rátája jóval kedvezőbb az európai átlagnál. Ezt mutatja az is, hogy a legalacsonyabb munkanélküliségi rátájú tíz európai régióba három magyar is bekerült. A Nyugat-Dunántúl a 4., Budapest a 9., a Közép-Dunántúl pedig a 10. helyen végzett.
Forrás: hirado.hu