A nagy szél volt az idei évben a Csongrád-Csanád megyei tűzoltók fő ellensége

Elképesztő balszerencsés esztendő volt az idei, mert a nagy kiterjedésű szabadtéri tüzeknél mindig változó irányú szél is nehezítette az oltási munkálatokat – tudtuk meg a megyei katasztrófavédelmi szóvivőtől.
A 2012-es esztendő negatív rekordja ugyan – szerencsére – nem dőlt el az idei esztendőben, de így is borzasztóan nehéz évük volt a Csongrád-Csanád megyei tűzoltóknak. Minderről Molnár Krisztina megyei katasztrófavédelmi szóvivő beszélt a Rádió 7-nek adott interjúban.
A szakember emlékeztetett: 2012-ben 700 szabadtéri tűzesetnél tartottak már ebben az időszakban, idén több mint 520 szabadtéri tűzhöz vonultak a megyei lánglovagok. Ez azonban így is csaknem duplája a tavalyi számnak, akkor „csak” 320 tűznél kellett beavatkozniuk.
„Nem győzzük hangsúlyozni az emberi felelősség kérdését! A szabadtéri tüzek legtöbbször ugyanis sajnos emberi gondatlanságra vezethetők vissza. Előfordult persze, hogy mezőgazdasági munkálatok kapcsán lobbantak fel a lángok még úgy is, hogy a gazdák minden előírásnak megfeleltek. Annyira nagy volt a forróság és a szárazság ezen a nyáron, hogy egy kipattanó szikra vagy egy eldobott cigarettacsikk villámgyorsan tüzet tudott okozni. Sajnos rendkívül sebesen keletkeztek tüzek, ráadásul iszonyúan gyorsan is terjedtek. A legnagyobb ellenségünk a szél volt. Elképesztő balszerencse, de szinte mindig szél nehezítette az oltást, amikor szabadtéri tüzekhez hívták az egységeinket. Tudni kell, hogy a szél komoly kihívást jelent a tűzoltók számára, akik légzőkészülékben, nagy füstben oltanak. A szél miatt gyorsan terjedtek és váltottak irányt a lángok, így külön oda kellett figyelni a gyors oltás mellett arra is, hogy a kollégáink biztonságban legyenek” – árulta el Molnár Krisztina.
Annak kapcsán, hogy szerdán Csongrád-Csanád megyében is feloldották a tűzgyújtási tilalmat, a szóvivő felhívta a figyelmet: az idei tűzgyújtási tilalom 98 napig tartott, így rekordhosszúságú volt. Immár lehet tüzet rakni az erdők, kirándulóhelyek kijelölt tűzrakóhelyein, hogy melegedjünk, süssünk-főzzünk, azonban továbbra is figyelnünk kell környezetünkre.
„Továbbra sem szabad a tarlót meggyújtani, valamint kerti és bármilyen háztartási hulladékot égetni. Nagyon fontos, hogy mindenki nézzen annak utána, hogy saját településén az önkormányzat hogyan szabályozza a tűzgyújtást, például a kerti zöldhulladék égetését” – ismertette Molnár Krisztina.
A szóvivő végül azt kérte, ha bárki tűzesetet észlel, azonnal tárcsázza a 112-t, hogy kollégái mielőbb a helyszínre érkezhessenek.
Illusztráció: MTI/Donka Ferenc