A közgyűlésen sem derült ki, hány embert építenek le a városházáról és a városi cégektől

Márki-Zay Péter az államtól vár segítséget az elszálló rezsiköltségek miatt. A fideszes képviselők szembesítették vele, az energiaárak azok miatt a brüsszeli szankciók miatt szabadultak el, melyek a polgármester szerint működnek és hatásosak. 2023-ban 2,3 milliárd forint többletkiadást jelenthet Vásárhelynek a gáz- és az áramszámla.
Mint arról kedden beszámoltunk, Márki-Zay Péter egy a 24.hu-n közölt riportjában – melyben fürdési szokásairól is ismertetőt tartott – elejtette, hogy elbocsátások lesznek Hódmezővásárhelyen a városházán és a városi cégeknél, intézményeknél. A Promenad24 még kedden megkereste az önkormányzatot, bővebb tájékoztatást kérve.
Érdeklődtünk, mikortól, s hány embert küldenek el a városházáról, illetve mely városi végektől, intézményektől, milyen hatállyal, hány embert építenek le. Válasz szerdán érkezett a torony alól. Az elbocsátásokról mindössze annyit tudtunk meg belőle: „A vezetőség folyamatosan dolgozik a legoptimálisabb megoldásokon.” Illetve: „Minden intézmény és cég vezetője saját hatáskörben kell megtalálja a megoldásokat, hogy mivel tudja a költségeit csökkenteni. Az eszköztár viszonylag szűkös, hiszen eddig is cél volt a gazdaságos működtetés, lefaragni a költségekből csak feladat-összevonással, korlátozásokkal esetleg bezárásokkal lehet.” Karsai Éva jegyzőtől ezután megkérdeztük, milyen optimalizálási lépéseket tervez a polgármesteri hivatalban, hány főt érinthet a leépítés, de egyelőre nem reagált megkeresésünkre.
A csütörtöki közgyűlésen sem derült ki, hány embert rúgnak ki a városházáról, illetve a városi cégektől, intézményektől. Márki-Zay Péter polgármester annyit mondott el, hogy számításaik szerint jövőre 2,3 milliárd forinttal emelkednek a város rezsiköltségei. Szerinte 100 millió forintot ebből valahogy ki tudnak gazdálkodni takarékossági (értsd: optimalizáló) lépésekkel, egyébként pedig az államtól vár segítséget, szerinte a kormánynak kell megmentenie az önkormányzato(ka)t a csődtől. A Fidesz-KDNP képviselői szembesítették vele: az energiaárak az elhibázott brüsszeli szankciók következtében szabadultak el elsősorban, mely szankciókról Márki-Zay nyilvános megszólalásai során úgy beszélt: azok működnek, hatásosak…
Horváth Zoltán (Fidesz-KDNP) rákérdezett, hány embert terveznek elbocsátani, s milyen intézményeket zárnak be. A polgármester csak annyit reagált, a strandot nem tervezik bezárni, de medencék leengedése, a működésből történő kivonása valóban szóba került. Hozzátette, minden városi cégvezetőnek meg kell vizsgálnia, hogyan tudnak energiafelhasználást és költségeket csökkenteni, ennek részeként említette a „létszámspórolást”. Úgy fogalmazott, jelenleg is „válságüléseket” tartanak a munka hatékonyságánál növeléséről, az átszervezésekről, de vizsgálják a négynapos munkahét és a home office bevezetésének lehetőségét is.
Konkrétum tehát nem derült ki egyelőre a közgyűlésen sem, de továbbra is nagyon úgy tűnik, hogy Márki-Zay a cég- és intézményvezetőkkel akarja elvitetni a balhét a leépítések kapcsán.
A helyieket továbbra is joggal foglalkoztatja, hány ember kerül az utcára Vásárhelyen. Mint korábban megírtuk: annak tükrében rendkívül furcsának tartjuk a belengetett leépítéseket, hogy Márki-Zay Péter és két alpolgármestere, Gyöngyösi Ferenc és Szabó János folyamatosan arról beszél: Hódmezővásárhely soha nem állt még olyan jól pénzügyileg, mint most.