Parragh László: várhatóan sajnos erősen nőni fog a munkanélküliség Magyarországon is

„Egész Európa recesszió előtt áll, ami alól Magyarország sem tudja kivonni magát, de ezt tompítani kell” – fogalmazott egy interjúban a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
„Egész Európa recesszió előtt áll, ami alól Magyarország sem tudja kivonni magát, de ezt tompítani kell”
– mondta a Portfoliónak adott interjúban az MKIK elnöke. A recesszió túlélésében a legfontosabb a működés megtartása, ezért a Széchenyi Kártya Program jövője a kulcskérdés Parragh szerint. Kiemelte, a kamara javaslata a feldolgozóipar segítése, fenntartva a likviditást, megteremtve a technológiai átállás lehetőségeit, s hozzátette, át kell térni a hatékonyabb és zöldebb energiafelhasználásra. „Azt javasoljuk, hogy ehhez a megemelkedett működési költségeik, munkahely-megtartási törekvéseik állami támogatást kaphassanak, továbbá támogatott forrásokhoz juthassanak, hogy talpon tudjanak maradni” – fejtette ki. Parragh László szerint ugyanis elkerülhetetlen a munkanélküliség növekedése. Szerinte nincs annyi pénz a költségvetésben, amit a munkahelyek megőrzésére lehetne fordítani.
„Várhatóan sajnos erősen nőni fog a munkanélküliség, ezt már nem lehet elkerülni. Ez sem ördögtől való, hiszen tudjuk, hogy a gazdaság sohasem állandó, a konjunktúra és visszaesés időről időre váltakozik. Nekünk azért kell most dolgoznunk, hogy a lefelé ívelő szakaszt a leggyorsabban képesek legyünk megállítani, és visszatérhessünk az újbóli fellendüléshez” – mondta az elnök.
A függőben lévő EU-s támogatásokról szólva Parragh László azt mondta, hogy ha lesz megegyezés Brüsszellel, és az unió időben folyósítja a Magyarországnak járó forrásokat, akkor lehet kezelni a fizetési mérleg hiányát.
Parragh Lászlót az inflációról is kérdezték. Az elnök szerint egyelőre nincs olyan folyamat, „ami miatt drasztikusan alacsony szintre süllyedne az infláció, a kialakuló recesszión kívül”. Az infláció mértéke több mindenen is meglátszik: az elszálló élelmiszerárakon, az építőipari termékek drágulásán vagy akár az autópálya-matricák drágulásán is. A Portfoliónak a közelgő télről és fűtési szezonról is beszélt: szerinte a legfontosabb most, hogy a háztartások mérsékeljék az energiafogyasztásukat, és ha tehetik, fordítsanak most hatékonyabb fűtési rendszer kialakítására és nyílászárócserére.
Azt is leszögezte, hogy „a MKIK-nak semmilyen javaslata nincs a vasárnapi nyitva tartás kapcsán”. Szerinte ebben a kérdésben a piac szabályozza önmagát, sokan csak később nyitnak ki vagy korábban zárnak be, hétvégén és hétköznap is egyaránt. A vasárnapi boltzár ötletét többen is felvették az energia-veszélyhelyzet apropóján, ugyanis így sokat spórolhatnának az üzletek. „Ha a döntéshozó kéri, akkor természetesen meg tudjuk kérdezni a vállalatokat, hogy nyitva vagy zárva szeretnének-e lenni vasárnap, de ilyen kérés nem érkezett” – fejtette ki a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
Fotó: MTI/Kovács Attila