Felfoghatatlan mértékben szállnak el az önkormányzatok energiaköltségei, padlózhatnak a települések

Székesfehérvár polgármestere, Cser-Palkovics András úgy fogalmaz: riasztók a számok, a tendencia, a bizonytalanság pedig különösen aggasztó. A háborús helyzet, a brüsszeli szankciók és az ezekből fakadó európai energiaválság a magyarországi önkormányzatokat is fojtogatja. A megoldást pedig csak a béke hozhatná el.
A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke után Székesfehérvár polgármestere is megkongatta a vészharangokat. Mint arról beszámolt, Schmidt Jenő szerint az emelkedő rezsiköltségek miatt a legtöbb önkormányzat legkésőbb novembertől kénytelen lesz bezárni a nem létfontosságú intézményeit, mint például a múzeumokat, sportcsarnokokat. Hasonlóképpen értékeli a háborús helyzetet Fehérvár fideszes vezetője is. Cser-Palkovics András közösségi oldalán több bejegyzésben is elemezte, milyen kihívások elé állítja a megyei jogú várost, hogy felfoghatatlan mértékben szállnak az energiaköltségek. Elárulta, olykor ajánlatot sem kapnak már az energiacégektől a városi közintézmények újabb szerződéseihez (vagy csak például közel tízszeres áron). A székesfehérvári polgármester a várható rezsiösszegekkel is szembesítette a lakosságot. Kiemelte,
a folyamatosan növekvő energiaáraknak megfelelően drasztikus kiadásnövekedéssel kell számolnia a városvezetésnek.
Néhány példa arra, hogyan változnak az energiaszámlák Székesfehérváron a háborús helyzet árnyékában:
Közvilágítás:
- 2021-ben: 295,7 millió forint,
- 2022-ben várható: 688,5 millió forint,
- 2023-ban várható: 1,65 milliárd forint.
Városi uszoda:
- 2021: 39,5 millió forintt,
- 2022-ben várható: 214,9 millió forint,
- 2023-ban várható: 330,2 millió forint.
Gyöngyvirág Óvoda (gáz):
- 2021: 6,7 millió forint,
- 2022-ben várható: 10,78 millió forint,
- 2023-ban várható: 42,44 millió forint.
Gyöngyvirág Óvoda (villamos energia):
- 2021: 1,81 millió forint,
- 2022-ben várható: 3,33 millió forint,
- 2023-ban várható: 13,18 millió forint.
- (És természetesen a többi óvodánál is hasonló arányú növekedéssel kell számolni.)
Széchenyi úti orvosi rendelő (gáz):
- 2021: 1,07 millió forint,
- 2022: 0,96 millió forint,
- 2023-ban várható: 3,71 millió forint.
Széchenyi úti orvosi rendelő (villamos energia):
- 2021: 0,72 millió forint,
- 2022: 1,57 millió forint,
- 2023-ban várható: 6,2 millió forint.
Nézze meg Cser-Palkovics András tanulságos ábráit!
A polgármester szerint a fenti számok riasztóak, a tendencia és a bizonytalanság pedig különösen aggasztó…
„Nincs tehát lehetőség várakozni… A célunk az, hogy legalább az alapvető (törvényileg kötelező) helyi közszolgáltatásokat és az önkormányzati munkahelyek nagy többségét biztosítani tudjuk. Prioritást élveznek a bölcsődék, az óvodák, a szociális intézmények – különösen a bentlakásos intézményeink –, a rendelőintézetek, a közétkeztetés, minél magasabb szinten a közösségi közlekedés, valamint a közvilágítás biztosítása”
– üzente, hozzáfűzve: minden, a működőképesség fenntartásához szükséges intézkedést készek meghozni. A városvezetés, az önkormányzati intézmények, valamint a vállalataink vezetői azon dolgoznak, hogy a helyzet kezelhető maradjon – szögezte le, hozzátéve: az áram és a gáz mennyiségét a téli időszakra most kell tudni megmondani, nincs idő várakozni. Az ehhez szükséges intézkedéscsomag előkészítése már zajlik, azt várhatóan a szeptemberi közgyűlés tárgyalja majd meg Székesfehérváron.
Rendkívül fontos megjegyzést tesz még Cser-Palkovics, amikor rámutat: a probléma természetesen nem egyedi, hanem minden európai várost és falut érint:
„Bízom benne, hogy minden európai döntéshozó a helyén kezeli ezt a problémakört, végre felelős döntéseket hoznak. Ez a helyzet nemcsak a magyar, hanem a német, a holland, a lengyel, a cseh városokat is drasztikusan érinti. A megoldást a béke hozhatná el. Mindenkinek erre kellene törekednie.”
Illusztráció: Pixabay.com