Köznevelésért felelős államtitkár Vásárhelyen: a kormány mindent megtesz azért, hogy zavartalan legyen az oktatás az új tanévben

Szombaton délelőtt Hódmezővásárhelyen tartották az Országos Református Tanévnyitót, amelyen Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár is részt vett. A programsorozat ünnepélyes zászlófelvonulással indult a Kossuth térről, majd a Balogh Imsi Sportcsarnokban folytatódott. A menetet az MH. Bocskai István Lövészdandár Hódmezővásárhely Helyőrségi Zenekar vezette fel.
Az államtitkár köszöntő beszédében kifejtette, a kormány mindent megtesz azért, hogy hagyományos órarendben, a szokott módon felfűtött iskolákban, zavartalanul folyjon az oktatás az új tanévben. Elmondta:
„Nehéz két év áll mögöttünk, a járvány időszaka az iskolarendszert sem kímélte. Minden intézményvezető, minden kolléga fel tudja idézni azokat a nehéz időket, amikor olyan módszereket kellett alkalmazni, olyan iskolaműködési modellt kellett kidolgoznunk, amelyekben nem volt tapasztalatunk. Mégis azt gondolom, hogy köznevelés jól állta a sarat.”

Beszédéből kiderült, hogy a 2021-es kompetenciamérés eredménye a 10. és a 8. osztályos diákoknál nem mutatott különbséget az elmúlt 5 év átlagához képest, a 6. osztályosoké pedig mindössze 1 százalékkal csökkent. A 2022-es érettségi pedig az elmúlt 15 év legjobb átlageredményét hozta, pedig akik most tettek vizsgát, azok összesen 9 hónapot tanultak digitális tanrendben. A Nemzetközi Diákolimpián pedig annyi érmet szereztek magyar tanulók, mint korábban soha – sorolta az eredményeket.

Az államtitkár megköszönte mindenkinek a kiváló, hatékony munkát. Ismertette: az állam és egyház együttműködése történelmileg is igen sokféle volt. Évszázadokon át csak az egyházi oktatási rendszert ismerte a világ, azután a 18. századtól egyház és állam egymás mellett, viszonylagos békében tudta működtetni az oktatás intézményrendszerét – mondta az államtitkár.

Hozzátette, a kommunizmus idején megpróbálták az egyházakat elnyomni, az intézményrendszerétől megfosztották az egyházat. A rendszerváltást követően keresztény pedagógusok vállán tudott növekedni a református iskolarendszer. Ezt a polgári kormány erőteljesen támogatta – jelentette ki.
Hiszek abban, hogy az oktatás célja nem csak a szellem és a test, hanem a lélek fejlesztése is – mondta.

Kiemelte: ezért is érdemes oktatáspolitikai szempontból is az egyházi oktatási rendszer erősítése, támogatása, növekedésének biztosítása. Fontos, hogy az okos szellem és a mindennapos testnevelésben edzett test mellett a lélek is szárnyaljon.

Hangsúlyozta:
Remélem, mindenki kipihente magát, feltöltődött, felkészült a következő tanévre. Nem lesz egy könnyű tanév, hiszen a járvány sem szűnt meg teljesen, az energiaválság is itt van a nyakunkon, és az ellenfeleink is készülődnek, hogy a tanév rendjét amennyire lehet, megzavarják. Ezt nem szeretnénk hagyni. A tanuló helye az iskolában, a pedagógus helye a katedrán, a szülőké pedig a munkahelyeken van. Ezen is múlik, hogy megerősödve kerüljünk ki ebből a járványügyi és háborús veszélyhelyzetből. A kormány ezért mindent meg fog tenni, hogy hagyományos munkarendben, a szokott módon felfűtött iskolákban, zavartalanul folytatódik az oktatás ebben a tanévben is.

Bruckner László, a Református Oktatási Szolgálat főigazgatója úgy fogalmazott, a református oktatási intézmények többlete nem a vallásban és nem a templomokban van. „Bennünk munkálkodik a hit” – fogalmazott. Az ünnepi istentiszteletet Fekete Károly, a Tiszántúli Egyházkerület püspöke mutatta be.

Az ünnepség vége előtt átadták a Makkai Sándorról és Imre Sándorról elnevezett református köznevelési díjakat. Az idei Imre Sándor díjat Mészáros Károly alsóőrsi pedagógusnak nyújtották át. Most adták át a 2021-es Imre Sándor díjat Dr. Ábrahám Tibornak. A Makkai Sándor díjat Ábrahám Angéla, Orbán Kálmánné hitoktatók és Majoros Béla igazgató vehették át.
Nézze meg videónkat a zászlófelvonulásról:
Címlapkép: MTI