Újra régi pompájában tündököl a mindszenti templom barokk főoltárképe

A 18. század közepén készült főoltárkép 13 hónapos munkával végrehajtott aprólékos restaurálása megkoronázta a mindszenti Mindszentek-templom felújítását. A barokk főoltárkép újjávarázsolása a Lázár család jóvoltából valósulhatott meg.
Hálaadó szentmise keretében áldották meg újra az idén 222 esztendős mindszenti katolikus templom Mindenszentek című főoltárképét. A csodálatos, páratlan, régiónkban is egyedülálló művészeti értéket képviselő alkotáson mintegy száz szent látható. A főoltárképet 13 hónapig tartó gondos, aprólékos munkával restaurálták, ezzel megkoronázva a Mindenszentek-templom 170 millió forintos felújítását. A restaurálást Fazekas Gyöngyi és asszisztensként P. Mürschberger Zsuzsanna restaurátorok végezték gödi műhelyükben.
Salamon László plébános elárulta: az oltárkép a 18. század közepén került Mindszentre. A restaurátor tájékoztatása szerint már abban az időben beázott, megrongálódott, s javítani kellett, de ahogy teltek-múltak az évtizedek, az évszázadok, egyre inkább fakult, láthatatlanná vált, alig lehetett rajta kivenni az alakokat. 1934-ben a templom korszerűsítése során próbálták megtisztítani, de ez a kísérlet nem járt különösebb sikerrel. Tavaly, amikor lehetőség nyílt a templom jelentősebb felújítására, esélyt kaptak arra is, hogy restaurálják az oltárképet. Salamon László hozzátette: a gyönyörű műalkotás értékét tovább növelte, hogy a munkálatok során kiderült az alkotó neve is. Mára tehát tudjuk, hogy Falkoner Ferenc festette ezt a magyar művészettörténetben kiemelkedő helyet elfoglaló barokk oltárképet.
„Az Alföldön, sőt, egész Kelet-Magyarországon nincs még egy ilyen festmény, mely ilyen sok szentet ábrázol. A mi oltárképünkön közel száz szent ábrázolása jelenik meg. A korszak és az alkotó szemléletének lenyomata maga a szerkesztés is. A kép alsó részén ugyanis a polgári szentek, a királyok, a hadvezérek jelennek meg, majd a segítő szentek következnek, Szent Kristóf, Szent Orbán vagy a mindszenti pásztorok számára oly jelentős Szent Vendel, aztán az apostolok, az egyháztanítók láthatóak, felül pedig a Boldogságos Szűz Máriát ábrázolta a festő, aki megkoronáz a Szentháromság. Ezen az oltárképen tulajdonképpen az egész Mennyországot mutatja be gyönyörűen a művész” – fejtette ki a plébános.
Hozzátette, az évszázadok által megviselt oltárkép 13 hónap után véget ért restaurálása tulajdonképpen megkoronázta a mindszenti templom felújítását. 2021-ben mintegy 170 millió forintot fordítottak az egyházi épületre: kívülről-belülről kifestették, falátvágásos szigetelést valósítottak meg, s megtörtént a toronysisak bádogozása is. 100 millió forintot a magyar kormány 20-21 millió forintot a Szeged-Csanádi Egyházmegye biztosított ehhez, mintegy 50 millió forintot pedig pályázaton nyertek – sorolta Salamon László, kiemelvén: mindenkinek nagyon hálásak a nagylelkű segítségéért, támogatásért.
A 4,2 × 2,1 méteres olajfestmény barokk főoltárkép csodálatos felújítása pedig Lázár János országgyűlési képviselő, építési és beruházási miniszter, illetve családja jóvoltából, adományaként valósulhatott meg – fűzte hozzá a plébános.