Természetfotó pályázat és kiállítás nyílt a Hagymaházban

Másodszor hirdette meg a Makói Természetbarát Sportegyesület, és a Hagymaház természet fotó-pályázatát. A tavalyi makói fák után az idén a városban, de vadon élő állatok, és az égi jelenségek voltak a megadott témák.
Szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben a szervezők azt írják: kevesebb alkotás érkezett be, mint tavaly, hiszen a témák sokkal nehezebbek voltak, de igen szép, és magas színvonalú művek kerültek a zsűri asztalára, és aztán a kiállító tablókra.
A pályázat eredményének kihirdetésére, és a kiállítás megnyitására 2022.július 29-én péntek délután fél 5-kor került sor, szórványos záporok közepette. A megnyitón a pályázókon, és érdeklődőkön kívül Dr Rosztóczi András a Csongrád-megyei Természetbarát Szövetség elnöke, és neje, valamint Rója István volt gimnázium igazgató, a Makói Természetbarát Sportegyesület elnöke is részt vett
A jelenlévők köszöntése után Mezei József, Hubai Jenő: Hullámzó Balaton című művét adta elő, Benkő Zoltán zongora kíséretével, felkészítő tanár Rácz Gabriella volt. Ezután Hajdu Gábor, a Makói Természetbarát Sportegyesület elnökségi tagja nyitotta meg a kiállítást.
Megnyitó beszédét egy Hamvas Béla idézettel kezdte:
„Az egész világ a tiéd. Szabad vagy a kövektől az éterig. Ismerd meg, hódítsd meg, senki se tiltja, de jaj neked, ha magadnak tartod. Amiből másnak nem adsz, legyen az arany, iszappá válik; legyen szent fény, átokká válik; legyen gyönyör, halállá válik.”
Ezek a gondolatok a fényképészekre különösen illenek. – tette hozzá Hajdu.
Az itt látható képeknek külön értéket ad az a tény, hogy a vadon élő állatokat bizony nem egyszerű lencsevégre kapni. Sok idő, feszült figyelem, türelem, kitartás és állóképesség szükséges hozzá, no, és az a bizonyos szerencse-faktor, hogy jó helyen legyünk jó időben! Ehhez viszont már elengedhetetlen a természetismeret is, amivel tudatosan rákészülhet a fotós, hogy hol, mikor, mit keressen. Ez az égi jelenségekre is vonatkozik.
És ami a körülményeknél és a rendelkezésre álló technikánál is fontosabb: a belső látás és az érzékeny, komponáló agy! Ha mindezek az összetevők együtt vannak, akkor igazi művészetté válik a dokumentálás.
Nos, az idei pályázóinknál MŰVÉSZETTÉ vált!
Ezután a zsűri döntését Oláh Nóra művésztanár ismertette:
Mányi Klaudia Jégbe zárva című képéért emléklapot vehetett át a zsűri elnökétől, Kis Jenő szobrászművésztől. A zsűri másik két tagja, Szabó Mária Gizella tanár, és Naszradi András természetfotós, sajnos nem tudott jelen lenni a megnyitón.
Mányi Mátyás, Sipos István, Dancsó Balog Ágnes, és Hajdu Gergely szintén emléklappal távozhatott.
Lóczi Gábor két sorozattal, és két önálló képpel 3. helyezést ért el, amiért oklevelet, és könyvutalványt vehetett át.
Hegedűs Éva második helyezést ért el 5 képével, amelyek közül a Kérész rajzás naplementében különösen szép. Oklevél, és könyvutalvány volt a jutalma.
Az első helyezett Viseráczki András szintén mind az öt képe nagyon nagy szakmai tudást, természet szeretet, és komponáló képességet tükröz, különösen a villámot ábrázoló „Kapocs” című. Ő szintén oklevelet, és könyvutalványt vehetett át.
Kolumbán Katalin szintén nagyon jó „fotós szemmel” rendelkezik. Ő is öt képet küldött a pályázatra, amiért a zsűri különdíjjal jutalmazta. A vizes palackot a naplemente utolsó fényeiben ábrázoló képe egyenesen „libabőr”, ahogy Oláh Nóra fogalmazott. Ajándékcsomagot kapott, és egy lehetőséget, hogy önálló kiállítást rendezzen képeiből a Makói Levéltárban.
A pályázatot, és a kiállítást a Makói Természetbarát Sportegyesület, és a Csongrád Megyei Természetbarát Szövetség szponzorálta, és augusztus 29-ig tekinthető meg a Hagymaház aulájában. És a Makói Természetbarát Sport Egyesület Facebook oldalán.