Napi jó hír: folyamatosan töltik fel a hazai gáztározókat

A gáztárolók feltöltése a szakemberek szerint elengedhetetlenül fontos a kedvezményes rezsiköltségek fenntartásához – írja a Hirado.hu.
Európa nagy részén azt találgatják az emberek, hogy lesz-e elég gáz a téli félévben. Mindenhol a tárolók töltöttségi arányával dobálóznak, miközben ez önmagában nem sokat jelent, hiszen nem mindegy, hogy egy országnak mekkora a tárolói kapacitása a lakosságszámhoz képest. Magyarországon ebből a szempontból jó a helyzet. Az energia hivatal szóvivője úgy fogalmazott az M1-en, hogy „nyugodtan alhatunk” – hangzott el az M1 Híradójában.
Folyamatosan érkezik az orosz gáz a vecsési elosztó állomásra, ahonnan többek között Budapestet is ellátják az energiahordozóval, és folyamatosan töltik fel a hazai gáztárolókat, így a legnagyobbat a zsanait is. Magyarország éves gázfogyasztása nagyjából 10 milliárd köbméterre tehető és hozzávetőleg hatmilliárd köbméterrel lehet feltölteni a tárolókat.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal szóvivője elmondta, a feltöltöttségi szint közelíti a hárommilliárd köbmétert, vagyis a tárolók mintegy fele már tele van gázzal. „Nyugodtan alhatunk, és az állam valamennyi szereplője mindent megtesz azért, hogy nyugodtan is alhassunk. A legfrissebb adatok szerint közelítünk a hárommilliárd köbméter betárolt földgázhoz. Ez azt jelenti, hogy körülbelül lassan közelítünk az 50 százalékos kapacitáshoz. Jól haladunk” – magyarázta Scherer Zsolt.
A gáztárolók feltöltése a szakemberek szerint elengedhetetlenül fontos a kedvezményes rezsiköltségek fenntartásához, aminek a megvédését az egyik legnagyobb kihívásnak nevezte a miniszterelnök szombati tusványosi beszédében. „Háborús energiaárak vannak. A feladat, hogy valahogyan megvédjük a rezsicsökkentést! Úgy látom, hogy ez sikerülni is fog abban a formában, hogy az átlagfogyasztásig továbbra is mindenkinél megmarad a korábbi ár” – mondta Orbán Viktor miniszterelnök.
Az új szabályok szerint a kormány meghatározott egy limitet, ameddig a gázt és a villanyt mindenki rezsicsökkentett áron kapja, ez a limit a földgáznál 1729 köbméter, a villamos energiánál pedig 2523 kilowattóra évente. Ebben az esetben a gáz 102, az áram pedig 36 forintba kerül köbméterenként, illetve kilowattóránként.
Aki a limitet, azaz az átlagot túllépi, az úgynevezett lakossági piaci árat fizet, ami jóval kevesebb, mint a versenypiaci ár. Ez azt jelenti, hogy a gáznál 1020 forint helyett 747 forint köbméterenként, az áramnál pedig 268,90 forint helyett csak 70,10 forint. Így a gáz és az áramfogyasztással együttesen, éves szinten a versenypiaci árakhoz képest 2 174 829 forintot spórolhatnak meg a családok a rezsicsökkentésnek hála.
Az energiapiaci szakértő a Kossuth Rádióban arra hívta fel a figyelmet, hogy az augusztustól érvényes szabályok vagyis, hogy a rezsicsökkentés az átlagfogyasztásig mindenképpen jár a családoknak év végéig biztosan megmaradnak. Utána a hatóság felülvizsgálja majd az árakat. „Ez az év végéig úgy tűnik, hogy kőbe van vésve, ezt rendeletben adták ki. Én azt remélem, hogy továbbra is meg lehet védeni ezeket a piaci árszintnél alacsonyabb árszinteket. Remélhetőleg év végéig lesz egy normalizáció is a piacon, bár egyelőre kevés jel utal erre” – fejtette ki Hortay Olivér.
Korábban a rezsicsökkentés fenntartásáért felelős kormánybiztos azt mondta: a kedvezményes árat azért tudják biztosítani, mert működik a Paksi Atomerőmű, amely nagyon olcsón és biztonságosan garantálja a villamos energiát. Ha pedig már Paks-2 is meglenne, még előnyösebb áron kaphatnák a családok az energiát. Németh Szilárd arról is beszélt, hogy a gázfogyasztásnál – a világpiacon elszabadult árak miatt – nem tudtak az áraméhoz hasonló nagy engedményt adni, de itt is megőrizték a rezsicsökkentést az átlagfogyasztásig.
Forrás: Hirado.hu, illusztráció: Pixabay.com