Különleges földgázkészletet hoz létre a magyar kormány a tartalékok bővítése érdekében

Közeledik a tél, Európa verseng a földgázért, és ebben a versenyben mi is aktív szereplők vagyunk.
Tóth Gergely, a Nemzeti Közszolgálati egyetem tudományos munkatársa szerint Európa az egyik legnagyobb vesztese az energiaválságnak. A szakértő hangsúlyozta, hogy most mindenki felhalmozni, készletezni próbál. A világ, főleg Európa verseng a földgázért, és ebben a versenyben mi is aktív szereplők vagyunk – olvasható a Hirado.hu cikkében.
„Főleg a háború kitörése óta értelemszerűen előtérbe került az, hogy lesz-e egyáltalán gáz, és ez az elmúlt hetekben ez az aggodalom erősödött, tehát próbálja mindenki felhalmozni, készletezni. És azt gondolom, hogy ez a 700 millió köbméteres készlet is egy tartalék lenne, hiszen nem lehet tudni, hogy melyik vezetékből, melyik ország irányából, melyik gázmezőről mennyi gáz fog érkezni Magyarországra. Tehát a világ, Európa főleg versenyez a földgázért, és ebben a versenyben mi is aktív szereplők vagyunk”
– nyilatkozta a szakértő az M1 Ma Reggel adásában.
A magyar kormány számára továbbra is a legfontosabb a rezsicsökkentés megőrzése
A Hirado.hu emlékeztet: Németh Szilárd rezsicsökkentés fenntartásáért felelős kormánybiztos – mint arról a Promenad24 is beszámolt – arra hívta fel a figyelmet vasárnap, hogy az elhúzódó háborús válsághelyzet, az elszabadult infláció, a megszakadó ellátási láncok és az Európát sújtó „brutális” energiaválság közepette kell megőriznie a magyar kormánynak a rezsicsökkentést. Az áram- és a gázfogyasztás tekintetében tenniük kellett egy lépést, de itt is fennmarad a rezsicsökkentett ár. A villanyért 2523 kilowattóra éves fogyasztásig 1 kilowatt/óra áramot 36 forintért kapnak a magyar emberek. E fölött 70 forint 10 fillér az áramfogyasztás ára – ismertette az árakat a kormánybiztos, megjegyezve: ha a baloldal által javasolt piaci mechanizmus lenne érvényes, akkor 268 forint felett lenne az áram ára.
A kormánybiztos tájékoztatása szerint a csökkentett árat azért tudják biztosítani, mert működik a Paksi Atomerőmű, amely nagyon olcsón és biztonságosan biztosítja a villamos energiát a magyar lakosság számára. Ha pedig már Paks-2 is meglenne, még kedvezőbb áron lehetne biztosítani az áramot a magyar emberek számára – emelte ki. A gázfogyasztás tekintetében viszont nem tudtak ekkora kedvezményt tartani, de itt is megőrizték a rezsicsökkentést. Itt az átlagfogyasztásig 102 forint a köbméterenkénti ár. Az átlagfogyasztás felett 747 forint a gáz köbméterenkénti ára, miközben a valós, piaci ár 1020 forint lenne köbméterenként.
Németh Szilárd azt mondta: a magyar gáztározók feltöltöttsége meghaladja az európai átlagot és a magyar kormány – köztük Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is – azon dolgozik, hogy a magyar lakosság energiaellátása biztosított legyen.
A kormánynak az európai energetikai válsághelyzet közepette is kötelessége Magyarország ellátásának teljes biztosítása
Ahogy a Promenad24 azt szintén megírta: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtöki moszkvai látogatása során tárgyalásokat folytatott Alekszandr Novak energiaügyekért felelős miniszterelnök-helyettessel, illetve Szergej Lavrov külügyminiszterrel. A tárcavezető az orosz kollégájával, Szergej Lavrovval tartott közös sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a kormánynak az európai energetikai válsághelyzet közepette is kötelessége Magyarország ellátásának teljes biztosítása. Mint közölte, ezért döntöttek a hosszú távú szerződésekben rögzített mennyiségen felüli 700 millió köbméter plusz földgáz beszerzéséről, ami „ha tetszik, ha nem, Oroszországból származó források nélkül nem lenne lehetséges”.
„Lehet hiú reményeket táplálni, lehet ábrándozni, lehet kommunikációs luftballonokat fújni, de a tény attól még tény marad, a fizikai valóság fizikai valóság marad, hogy orosz források nélkül ma ennyi plusz földgázt vásárolni Európában egyszerűen lehetetlen” – fogalmazott.
Hozzátette: menetrend szerint zajlik a gáztározók feltöltése, ennek szintje jelenleg az éves fogyasztás 27,3 százalékán áll, míg az európai átlag 17,3 százalék. „Normális időkben ez elég is lenne, biztonságot adna, de mindannyian tudjuk, hogy nem normális időkben élünk, ezért még biztosabbra kell mennünk” – hangsúlyozta.
Szijjártó Péter arról számolt be, hogy Magyarországon megtettek minden szükséges intézkedést az extra mennyiség fogadása és a pénzügyi források biztosítása érdekében. A következő hetekben napi mintegy 20 millió köbméternyi beszállítási kapacitás áll majd rendelkezésre erre a célra a déli útvonalon, illetve a Szlovákia és Ausztria felőli interkonnektoron – zárul a Hirado.hu írása.
Illusztráció: Pixabay.com