Csúnyán elbukhat Brüsszel csökkentett gázfogyasztásról szóló javaslata

A jelek szerint számos EU-tagállam egész egyszerűen nem kér a direktívából.
Elbukhat az Európai Bizottság által a napokban bejelentett 15 százalékos gázfogyasztás-csökkentési javaslat. Thierry Bros, a Párizsi Politikai Intézet professzora szerint több ország sem fogja megszavazni a brüsszeli kezdeményezést az energiaügyi miniszterek keddi tanácskozásán – olvasható az Indexen.
A Promenad24 is megírta: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke július 20-án jelentette be, hogy az uniós testület új tanácsi rendeletet javasol a gázkereslet csökkentésére irányuló összehangolt intézkedésekről. Konkrétan arra kérte a tagállamokat, hogy augusztustól kezdve nyolc hónap alatt csökkentsék 15 százalékkal a gázfelhasználást. A javaslatról jövő kedden rendkívüli ülésen tárgyal majd az unió miniszteri tanácsa.
Thierry Bros a Twitteren arról számolt be, hogy értesülései szerint Görögország, Magyarország, Olaszország, Lengyelország, Portugália és Spanyolország is leszavazza a javaslatot a jövő keddi energetikai tanácsülésen. Ugyanakkor korábban arról is cikkeztünk már, hogy Franciaország, Málta és Ciprus is nemet mondhat a központi direktívára. Ez azt jelentené, hogy nem lenne meg a minősített többség, amihez az EU lakosságának 65 százalékára lenne szükség a szavazásnál.
Von der Leyen a minap azzal érvelt, hogy az Európai Uniót az Oroszországból érkező gázszállítások további csökkenése fenyegeti, mivel a Kreml fegyverként használja a gázexportot, és a javaslatcsomaggal ez a kockázat csökkenthető. Mivel néhány tagállam erősebben függ az orosz gáztól, fontos, hogy a tagországok szolidáris alapon szükség esetén kisegítsék egymást, azonban a „szolidáris gázellátást” igénylő tagállamoknak be kell mutatniuk, hogy milyen intézkedéseket hoztak a kereslet belföldi csökkentésére. A Századvég Konjunktúrakutató Zrt. üzletágvezetője, Hortay Olivér ugyanakkor bírálta a javaslatot, mint mondta: „Az Unió nem írhatja elő egy tagállamnak, hogy mennyi energiát fogyasszon.”
Nyitott kérdés, hogy a bizottság meg tudja-e teremteni a javaslata jogi hátterét, tette hozzá Hortay Olivér, aki elmondta: senki nem hatalmazta fel az Európai Bizottságot arra, hogy megmondja az egyes tagállamoknak, mennyit fogyaszthatnak, illetve a gáztározók üzemeltetőinek, hogy kinek értékesítsék a betárolt gázt.
Illusztráció: MTI/Mohai Balázs