Mi jön még? Globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetett a WHO a majomhimlő miatt

Ugyanolyan magas szintű a riasztás, mint a Covid-19 esetében. Európában különösen magasnak látja a kockázatot az egészségügyi szervezet.
A majomhimlő globális terjedése miatt vészhelyzetet hirdetett szombaton az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO). Az utolsót az új koronavírus okozta Covid-19 okozta pandémia miatt hirdették ki két és fél évvel ezelőtt. Jelenleg egyébként csak két hasonló súlyú egészségügyi vészhelyzet van érvényben: a még mindig tartó koronavírus-világjárvány és a gyermekbénulás felszámolásáért folytatott harc.
Az elmúlt hónapokban a majomhimlő elsősorban európai országokban terjed, de feljegyeztek eseteket az Egyesült Államokban, Kanadában, Ausztráliában, Nigériában, Izraelben, Brazíliában és Mexikóban is. Világszerte 75 országban több mint 16 ezer megbetegedést regisztráltak. A betegség jelen van Magyarországon is, a legfrissebb – két napja közölt – adatok szerint 33 az igazolt fertőzöttek száma.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO vezérigazgatója elmondta, hogy a gyors terjedés miatt valóban nemzetközi szinten aggasztó a helyzet. A globális veszélyhelyzet bejelentésére azért volt szükség, mert ez lehetővé teszi a vírus terjedésének mérséklésére irányuló törekvések megvalósítását, valamint a vakcinák fejlesztését. Hozzátette, hogy a WHO megítélése szerint jelenleg a majomhimlő kockázata globálisan mérsékelt, ez alól azonban Európa kivételt jelent, ott ugyanis a szervezet szerint magas kockázatról beszélhetünk. Szerinte nagy az esély a betegség országok közötti továbbterjedésére is, még ha jelenleg viszonylag alacsony is az összefüggés a nemzetközi utasforgalom és a betegség terjedése között. A WHO ajánlásokat is megfogalmaz, amelyektől azt remélik, hogy segíthet az országoknak a vírus terjedésének megállításában, valamint a veszélyeztetett közösségek megvédésében.
A betegség általános tünetekkel – láz, hidegrázás, izomfájdalom, hátfájdalom, fejfájás, fáradtság –, illetve a nyirokcsomók duzzanatával kezdődik, majd 1-3 nappal e tünetek után bőrkiütések jelennek meg. A kiütések sok esetben először az arcon, majd a tenyéren és a talpon fordulnak elő, de megjelenhetnek a szájnyálkahártyán, a nemi szerveken és a végbél környékén is.
Illusztráció: Pixabay.com