Székkutas díszpolgára címet kapott az olvasókör elnöke

Kovácsné Rostás Erzsébet több évtizede dolgozik és tesz a közösségi életért.
Életútját Patyi Éva, a székkutasi általános iskola igazgatója méltatta.
Kovácsné Rostás Erzsébet a székkutasi tanyavilágban, Csicsatéren született Héjja Erzsébet és Rostás János első gyermekeként. Két testvérével együtt, Annával és Jánossal nevelkedtek itt 1974-ig. Szép emlékei között őrzi a tanyasi létmeghatározó élményeit, és a csicsatéri iskolában eltöltött éveket. Hálával emlékezik a Berei tanító házaspárra is. A tanyai élet közművelődési központja is az iskola épülete volt, melyben a tanító lámpásként mutatta az utat a csicsatéri olvasókörrel közösen. A kiskönyvtár, a rendezvények és ünnepségek, az ottani kulturális élet szelleme, közösséget formáló ereje nagy hatással volt Erzsike további életére, már ott megérintette őt, és felnőtt korára is átívelt hatása. Bevallása szerint innen származik a benne lakozó nyüzsgés, az emberekért való tenni akarás az élet bármely területén.
Az általános iskola elvégzése után a hódmezővásárhelyi Frankel Leó Közgazdasági és Egészségügyi Szakközépiskolában tanult tovább, 1974-ben érettségizett egészségügyi szakon mint általános asszisztens, csecsemő- gyermekgondozó nő. Első munkahelyén a székkutasi körzeti orvosi szolgálatban először asszisztensként, majd rövid idő múlva körzeti nővérként kapott megbízást, amihez 1977-ben elvégezte a egészségügyi szakápolói iskolát s ezt a tevékenységet folytatta 1991-ig. A mai napig fizioterápiás asszisztensként végzi munkáját az egészségházban. 2015 óta, 40 év szolgálati idő után már nyugdíjasként.
Erzsike már fiatalon bekapcsolódott a közösségi életbe,a faluba kerülve a művelődési ház pincéjében kialakított ifjúsági klub életébe is aktívan részt vett, és a helyi néptánc csoport tagja volt 1973-tól. 1977-1979 között az ifjúsági klub vezetőjeként tevékenykedett. Vetélkedők, kirándulások, disco, mozilátogatás, társadalmi munka, fásítás, dalkörös találkozók, közös találkozók a nagymágocsi klubtársakkal, ünnepi műsorok szervezése- mind-mind az öntevékeny kulturális elfoglaltság és közösségi szórakozás szép, emlékezetes színterei voltak. Vezetése alatt nem véletlenül érdemelték ki a „Kiváló ifjúsági klub” címet a Csongrád Megyei Tanácstól.
Felkérésre, sokak támogatását élvezve, kapcsolódott be a közéleti tevékenységbe először 2002-06-ig, majd 2010-től 14-ig önkormányzati képviselőként vett részt a községi képviselő-testület munkájában. 2004-ben kezdeményezése támogatókra talált és megalakult a Székkutasi Nyugdíjas Klub. Sikeres klubvezetést kialakítva közösen szerveztek kulturális programokat az itt élő nyugdíjasok örömére. A Kulturális és Civil Ügyek tanácsnokaként hosszú évekig vezette a Kulturális Kerekasztal munkáját, koordinálta, összehangolta a községi kulturális életét,jó együttműködést kialakítva a többi civil szervezettel.
2007 őszén vetődött fel benne az olvasókör alapításának a gondolata, melyet 14 alapítótársával együtt valósított meg, így született meg 2008 márciusában a Székkutasi Olvasókör, mely elsődleges célként a község kulturális életének felpezsdítését, a hagyományok ápolását, őrzését tűzte ki. Olvasóköri elnökként a mai napig tevékenyen részt vesz a szervezésben. Az olvasókör sikeres működését olyan hagyományossá vált programok jelzik mint a Sóshalmi Olvasókörrel közösen megrendezett Szüreti rendezvény, a költészet-napi megemlékezés, író-olvasó találkozók, kiállítások és kirándulások szervezése.ötórai teák, a községi adventi koszorú elkészítése Kultúrházak éjjel-nappal programsorozathoz való csatlakozás, társastáncoktatás megszervezése, kézimunkaszakkör kiállítás és még említhetnénk nagyon sok más kezdeményezést.
A népi hagyományok megőrzését, a felnövekvő nemzedéknek való átadását, az értékeink átörökítését fontosnak tartja.
Mindig is igazi közösségi emberként tevékenykedik, civil csoportokkal és az önkormányzattal együttműködik. A Nyugdíjas klub és az Olvasókör mellett a hajdani ifjúsági klubtagok Erzsike aktív közreműködésével megalakították az Örök Ifjak Klubját 2000-ben.
Az Olvasókör a Puszta Ötös Egyesület tagjaként is aktívan együttműködik az öt település közös programjainak megvalósításában, Olvasóköri elnöksége alatt két alkalommal Székkutason került megrendezésre az Olvasókörök Szövetségének országos találkozója. A 10 éves jubileumon 2018. július 28-án vehette át a vándorbotot a Székkutasi Olvasókör a Sóshalmi Olvasókörtől, melyet 1 évi őrzés után 2019. augusztusában a Vereckei-hágónál adták vissza a szövetségnek. Ez az esemény felejthetetlen és örök élmény marad számára.
A díszpolgári címet Szél István polgármester adta át a kitüntetettnek.
Az elismeréshez, címhez gratulálunk, további jó egészséget kívánunk Erzsikének!
borítókép delmagyar.hu