Vásárhelyi Varróház: egy hely, ahol nemcsak a vásárhelyi hímzés éled újjá a ruhákon, de varrni is tanulhatunk a mestertől

A Vásárhelyi Varróház és Kreatív Műhely megálmodója, vezetője, Vajnai Rita 23 éve tanít a Kalmárban szabás-varrást, 2020-ban pedig a ruhaipari mérnök diplomás mester megnyitotta saját üzletét is a Kálvin János téren, ahol a vásárhelyi hímzés nemcsak ruhákon, de táskákon és egyéb kiegészítőkön is megjelenik. Hatalmas rá a kereslet, mind a fiatalok és idősebbek részéről is, emellett Kreatív Műhelyében tanfolyami keretek között mi is tanulhatunk varrni.

Vajnai Rita ruhaipari mérnökként végzett, de Vásárhelyen kezdte tanulmányait, 1987-től 1990- ig volt női ruhakészítő tanuló, az akkori 602- esben (ma Kalmár) – mesélte a Rádió7 hétfői Közös nevezőjében.
„Nagyon megszerettem a varrást és annak tanítását is már a 602-esben is, a szaktanárom volt az elméleti tanárom, dr. Elek Andrásné, aki továbbtanulásra buzdított, hogy ha ő abbahagyja a tanítást, folytassam utána. Érettségi technikusi vizsgát tettem, majd a ruhaipari könnyűipari műszaki főiskolán végeztem Óbudán. Később, ahogy visszamentem tanítani, 1999-ben, mondták, még ha mérnöktanári végzettségem meglenne, az nagyon jó lenne, így a Szegedi Egyetemen megszereztem a mérnöktanári diplomát is”
– emlékezett vissza a kezdetekre Vajnai Rita, a Vásárhelyi Varróház és Kreatív Műhely megálmodója, vezetője, aki a mai napig a Kalmár Zsigmond Iskolában oktat.

No de mint megtudtuk, az oktatás már a szakképző iskola előtt megtetszett neki, már 15 évesen tartott varrásórákat a Cseresnyés Kollégiumban Bethlenes lányoknak. Magára a pályára pedig édesanyja indíttatásából lépett. Mint megtudtuk a Rádió7 Közös nevezőjéből, Rita édesanyja varrónő szeretett volna lenni, de nem volt lehetősége tanulni és azt remélte, hogy négy lánya közül valamelyikük majd ezt a hivatást választja. Rita választotta végül ezt a hivatást, és nem bánta meg, mint mesélte imádja a mai napig a szakmáját, minden érdekli ezen belül és folyamatosan fejleszti magát ő is.

Kell is, egyébként is, mert mint mesélte, egyre többféle új anyag jön be például, és az ezekkel való bánás sok kísérletezést és megfelelő ismereteket kér, a keze alatt tanuló diákoknak pedig a Kalmárban naprakész tudást kell adnia és szeretne adni.
Elméleti órákat tart egyébként a Kalmár Iskolában és a szakrajz készítéstől kezdve a technológiáig mindent megtanulnak ott a diákok. A Kalmárban egyébként van lehetőség délutáni képzésen is résztvenni, és Rita úgy tapasztalta, egyre több felnőtt érdeklődik a szabás-varrás iránt. Ezeken a képzéseken 2 tanév alatt lehet oklevelet szerezni, de ha valaki már egy előképzettséggel érkezik, -és ezt egy alapvizsga letételével igazolja is- akkor egy tanév alatt válhat belőle divatszabó.

23 év tanítás, tele élménnyel, de egy hatalmas álom most vált valóra 2 évvel ezelőtt
Vajnai Rita mindig is vonzódott a vásárhelyi hímzéshez, nagyon tetszett neki, hogy lágy színekből áll. Sokan igényelték volna és kérdezték tőle, hogy a vásárhelyi hímzés mint olyan, mint nem jelenik meg a ruháin. Most, a Varróház elindításával, gépi hímzéssel megvalósult ez is. Vajnai Rita a Rádió7 műsorában visszaemlékezett, a Cseresnyés kollégiumban hoztak létre egy digitális közösségi alkotóműhelyt, ahová komolyabb hímzőgépet is kaptak, és számítógép segítségével lehetett tervezni a mintákat,úgyis, mint a vásárhelyi hímzést is. Könyvjelzőt készítettek először, a vásárhelyi hímzés egyik motívumával, amelyben Rita fia segédkezett, aki akkor mérnök-informatika szakos hallgató volt.

Innentől nem volt megállás, és az évek óta kigondolt vállalkozását 2020-ban végül elindíthatta Rita. Más, vásárhelyi kézművesekkel, alkotókkal együtt, az ő termékeik is kaphatóak az üzletben -kerámiák, vagy ékszerek például. A vásárhelyi hímzés pedig táskákon, párnákon, ruhákon és mindenen IS megjelenik Rita varróházában, és sok-sok egyedi megrendelés is érkezik hozzá. Meglepő módon a fiatalok is nagyon érdeklődőek, és Rita úgy érzi, a vásárhelyi hímzés -bár gépi – így tovább él. Mint mesélte, külföldre is viszik ajándékba termékeit.
A vásárhelyi hímzéssel ellátott ruhákat egyébként ugyanúgy lehet mosni, kímélő mosással, mint bármelyiket, de Rita kezelési útmutató címkéket is ad a darabokhoz.

Emellett varrni is tanulhatunk nála műhelyében. Tanfolyami keretek között, és a legalapvetőbb dolgokat sajátíthatjuk el, legyen szó varrógépkezelésről, felhajtásról, gombfelvarrásról, de lakástextil készítés is beletartozhat, az egyedi igényeknek megfelelően. A mester maximum 5 fővel foglalkozik egyszerre, és úgy tapasztalja, egyre több az érdeklődő. Hasznos elfoglaltságnak véli, és persze remek kikapcsolódásnak is.

Nyári táborokat is szervezett idén gyerekeknek, tudását tehát nemcsak a Kalmárban adja tovább.
És hogy kell -e kézügyesség a varráshoz? Vajnai Rita véleménye szerint a türelem és a sok-sok gyakorlás mindig meghozza a gyümölcsét, ha valakinek semmi kézügyessége nincs, akkor is vágjon bele bátran!
