Egyre több és több gyógyszert eszik a magyar

Az előző évhez mérten majd 12 százalékos a növekedés mértéke májusban.
Az áprilisi forgalomhoz képest és a 2021-es esztendő hasonló időszakához viszonyítva is jelentősen bővült a támogatott vényköteles gyógyszerek eladása májusban hazánkban – tudta meg a Világgazdaság.
A legfrissebb adatok szerint a bruttó forgalom 50,1 milliárd forintot tett ki májusban. A támogatott vényköteles forgalom áprilishoz képest 6 százalékkal bővült, az előző évhez képest pedig 11,9 százalékkal. A gazdasági portál megjegyzi, hogy az adatok értékelésénél figyelembe kell venni, hogy tavaly májusban még életben voltak a korlátozó intézkedések, amik befolyásolhatták a támogatott, vényköteles gyógyszerek keresletét.
Mindazonáltal a forgalmi adatokhoz hasonlóan a dobozeladások száma is jelentősen emelkedett. 2022. májusában 16,3 millió doboz vényköteles támogatott terméket adtak el a magyar gyógyszertárak. Az előző májushoz képest a növekedés mértéke 5,6 százalék, áprilishoz képest 4,9 százalék.
Érdekesség, hogy eladott mennyiség növekedése nem egyenletes a különböző gyógyszerek szerint. A 4,9 százalékos dobozeladás-emelkedéshez a legnagyobb mértékben, 2,2 százalékponttal a szívgyógyszerek járultak hozzá. Egyedül egy gyógyszerkategória csökkentette a növekedést, a fertőzésellenes szerek, méghozzá 0,3 százalékponttal. Ehhez a gyógyszercsoporthoz tartoznak az antibiotikumok, amelyek darabszáma 10 százalékkal esett vissza az előző időszak óta. Éves viszonylatban nem történt visszaesés, sőt 60 százalékkal több antibiotikumot vittek a betegek – jegyezte meg a lap.
„Az adatok alapján megállapítható, hogy 2022-ben jóval több volt a fertőzéses megbetegedés, mint az emberek mozgását még korlátozó 2021-es év azonos időszakában” – jegyezte meg Farsang Bence, az adatok elemzését végző Hiflylabs Zrt. adatelemzője.
Illusztráció: MTI/Soós Lajos