Kiszelly Zoltán: soha nem látott energiaválság küszöbére jutott Európa

Ellentétben néhány nyugat-európai országgal, hazánk képes lesz arra, hogy a lakosságnak és az iparnak is megfelelő mennyiségű gázt biztosítson, ám minden bizonnyal igen drága lesz az energia – mondta az elemző.
Ellentétben néhány nyugat-európai országgal, hazánk képes lesz arra, hogy a lakosságnak és az iparnak is megfelelő mennyiségű gázt biztosítson – erről beszélt Kiszelly Zoltán, a Századvég Alapítvány Politikai Elemzések Központjának igazgatója pénteken az M1-en. Hozzátette, Európának a meggondolatlan szankciók következtében most drágábban kell beszereznie az energiahordozókat, Nyugat-Európa egy részének pedig azon kell elgondolkodnia, hogy a lakosság, vagy az ipar számára biztosítson-e gázt.
Európa soha nem látott energiaválság küszöbére jutott – húzta alá a szakember.
Emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió szankciós politikájának következtében, az orosz szén és olaj Európába történő szállításának korlátozásával, felmentek az árak és infláció jött létre. Hozzátette, ellentétben néhány nyugat-európai országgal, hazánk képes lesz arra, hogy a lakosságnak és az iparnak is megfelelő mennyiségű gázt biztosítson. Az Elemzési Központ igazgatója arról is beszélt, hogy Németország viszont komoly gondban van: nekik dönteniük kell arról, hogy az ipar kárára, a lakosságnak biztosítanak-e gázt a téli időszakban, vagy a termeléshez adnak elegendő gázt, ami viszont a lakosság “megfagyásával” járna.
A Századvég Alapítvány Politikai Elemzések Központjának igazgatója úgy fogalmazott, a nyugat-európai országok egy része látja, hogy gázellátásuk az orosz ellátásra épült, ennek megváltoztatása pedig hatalmas költségekkel járna. Ennek ellenére “aranyáron” vásárolnak cseppfolyósított gázt, – főleg az Egyesült Államoktól – amit ráadásul a fejlődő országoktól, “vásárolnak el”, pont ahogyan az oltásokkal is tették a járvány idején.
Kiszelly arról is beszélt, nem véletlen, hogy a németországi önkormányzatok “melegedőhelyeket” hoznak létre, azért, hogy se a lakosság ne fagyoskodjon télen, se a német ipar nem omoljon össze a gáz hiányában. Megjegyezte, ez az egyik oka annak a tendenciának, hogy újraindítják a szénerőműveket Nyugat-Európában.
Forrás: Hirado.hu, illusztráció: Pixabay.com