quotescamera408D8217-1508-42F1-8C7C-9B81D4D48B57BF2C6754-57F9-416E-81DD-671EE8AD8D71DD13BF45-FD0E-4F5E-BCB8-EE0968EEB4D2DD13BF45-FD0E-4F5E-BCB8-EE0968EEB4D292333EC4-7DF2-4B9F-A7BF-114B75EE0347chevron_thin_rightchevron-downchevron-firstchevron-lastchevron-leftchevron-nextchevron-prevchevron-right582A3CB2-04DA-4E39-837D-58C0907011FD582A3CB2-04DA-4E39-837D-58C0907011FDchevron-upA659D4DE-32ED-45A3-A6C5-A48FFE2B488D75140C12-4E5F-4759-9FD3-4300BCD98B0CB69DB86E-0DDE-4383-BD92-653067C2563303A7445C-E555-4556-9278-5815BF71C9AF16DD793C-5D61-45BF-AFAF-6DE315DB19D01A6A983E-3DA3-4A07-ACA8-60B780BA8F5Bsearch-bigD9E58768-0281-47D1-8191-45C7CE673AF893DB4080-7C8D-467D-8E27-6ECB71C8D144C6DE3A5E-B153-4D9B-9D7B-F226C80BCB9A1D118CCB-65D4-4236-8317-A87D534DDCA8001646AA-7655-4585-ADCC-738ED6F09280
2025. 04. 18. péntek
  -  Andrea, Ilma
Vásárhely

Havránek Ferenc: orbitális politikai baki volt nekimenni Kis Andreának

2022. július 16.

Az ismert vásárhelyi baloldali politikus szerint a gyengeség jele a leszámolás, amit Márki-Zay Péter a korábbi szövetségeivel szemben folytat. Havránek Ferenc korábbi önkormányzati képviselő (Munkáspárt, Zöld Baloldal, Munkáspárt 2006 – Európai Baloldal) súlyos mulasztásnak tartja, hogy a polgármester és képviselői nem ápolják rendszeresen a kapcsolatot a lakossággal. Lázár Jánosról pedig úgy véli, nagyobb hatáskörű tárcában reménykedett, kapott is valamit a miniszterelnöktől meg nem is. P24-nagyinterjú!

Három hónappal ezelőtt beszélgettünk, és értékeltük az április 3-i országgyűlési választás eredményeit. Akkor azt nyilatkozta lapunknak, Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelölt rengeteg bakizott a kampányban, de az ellenzéki pártok is kivették a részüket a bukásából, mert nem álltak ki mellette szívvel-lélekkel. A volt kormányfőjelölt továbbra is igyekszik aktív maradni az országos politikában, de hogy látja, mennyire tudott tényező maradni?

Én is azt tapasztalom, hogy Márki-Zay Péter mindenféleképpen benne akar maradni az országos politikában, ehhez egy pártot akar alapítani. Ő hisz ennek a sikerében, én viszont szinte kilátástalannak látom ezt a kísérletet. Vidékről eddig csak a Jobbikból kiugrott politikusok tudtak sikerrel új pártot létrehozni, ők is valaminek a romjain: ez lett az ásotthalmi bölcsőben született Mi Hazánk. Egyébként véleményem szerint Budapestről lehet pártot szervezni és építeni, ahol kétmillió embert el lehet érni.

Miért gondolhatja akkor ön szerint Márki-Zay, hogy ő a „kiválasztott”, ő lesz az úttörő az új pártjával?

Nézze, Magyarországon bárki alapíthat pártot, csak kérdéses, hogy fel tudja-e mutatni a kell erőt. Én szerintem ez ma elsősorban pénzkérdés, aki nem tud valahonnan forrást szerezni, az esélytelen. Így vagyunk mi az Európai Baloldalnál is. A polgármester úrnak is szíve joga, hogy megpróbáljon pártot alapítani, nem lesz könnyű feladat…

A politikai palettán, ideológiai szempontból, lát egyébként helyet ennek a formációnak?

Jobboldali pártnak én nem látom esélyét a struktúrában, azt a teret a Fidesz-KDNP teljesen lefedi, márpedig Márki-Zay új jobboldali pártról álmodik. Amúgy baloldali pártunk véleményem szerint nincs. A szocialista párt vezetőinek többsége a szociáldemokratákhoz vagy a liberálisokhoz áll közel, a DK egyértelműen az SZDSZ reinkarnációja, liberális párt, a Momentum se nevezi magát baloldalinak, a Párbeszéd gyakorlatilag nem létezik, az LMP meg zöldre festi magát, de a zöldeket egy mozgalomnak tekintem, és nem pártnak.

Miért nincs esélyük ma a baloldali pártoknak?

Úgy látom, az általuk képviselt ideológia szembemegy a pénzzel rendelkező tőkés társadalommal, ezért a valódi baloldali pártok nem fognak forrást kapni semmilyen mecénástól.

Mi akkor a Fidesz-KDNP sikerének a titka ön szerint?

A politikai pártot egyetlen mondattal lehet meghatározni: azonos érdekű emberek érdekérvényesítő csoportosulása. Azért lépnek be az emberek, hogy az ő gazdasági, politikai érdekeiket az elvárásaiknak megfelelően képviselje a párt. A Fidesz szerencséje, hogy hatalmas szavazótábora van, melynek jó része nem ismeri a fenti mondatot, és azt hiszi, a párt az ő érdekeiket is képviseli. A Fidesz sikeres érdekérvényesítő párt, e téren sokkal hatékonyabb, mint Gyurcsány, aki egy annál sokkal kisebb válságba is bele tudott bukni, amit a Fidesz nagy valószínűséggel túl fog élni. A másik ok, hogy a Fidesz – bár semmiképpen sem nevezhető fasiszta pártnak – épp olyan hatékonysággal szervezte meg, uralta le a kultúrát, a tájékoztatást, a médiát, mint Goebbels a náci Németországban. Az ellenzék labdába sem rúghat.

A jelek szerint a történelmi vereség után az ellenzék amúgy is saját problémáival küzd, és nem is tud azokból kikeveredni. Úgy tűnik, széthullott az előtte sem túl acélos összefogás, nemcsak a pártok között, de a pártokon belül is belső viszályok robbantak ki, sok helyütt megbuktak a korábbi vezetők (Jobbik, Momentum, Párbeszéd), az elmúlt hónapok időközi választásain pedig megsemmisítő pofonokba szaladtak bele az ellenzéki jelöltek. Nem magukban kellene akkor keresni a hibát?

Ebben is van igazság, ugyanakkor hadd jegyezzem meg: a Fidesz sikerét az biztosítja, hogy tipikusan egyszemélyes párt. És ez a párt sajnálatos módon az egypártrendszer kiépítése felé halad Magyarországon… Amíg ez az egy személy jól dönt, addig egyébként tény, hogy ez az irányítás sokkal hatékonyabb tud lenni a széthúzó, vitatkozó demokrata oldalnál. Akkor van baj, ha Orbán Viktor rosszul dönt. Egyelőre választástechnikailag sikeres a pártja, ez vitathatatlan.

Áprilisi interjúnkban tett egy politikai jóslatot: kijelentette, Lázár János mindenféleképpen benne lesz az új kormányban, miután legyőzte a választáson Márki-Zay Pétert. Igaza lett, hiszen Lázárt az Építési és Beruházási Minisztérium élére jelölte Orbán Viktor. Hogyan ítéli meg most az ő politikai helyzetét, szerepét?

Szerintem ő nem erre számított, nagyobb hatáskörben reménykedett. Voltaképpen egy kis anyagi eszközökkel rendelkező tárcát irányít, ami még szűkülni is fog. Ahogy a mondás tartja, kapott is valamit a miniszterelnöktől meg nem is… Bár közismert, hogy nem vagyok nagy rajongója, mégis azt mondhatom, ebből a miniszteri gárdából a képességei alapján felfelé lóg ki. Úgy látom, komoly belharcok folynak odafönt is, s talán úgy vannak vele, „na, ebből csináljon valamit a Lázár”. Agilis fiatalembernek ismerem, fog kavarni, mint a naphal az akváriumban, de nem lesz egyszerű dolga, mert nehéz fiúkkal van körülvéve.

Ön szerint egyébként minek köszönheti, hogy a választókerület valamennyi településén magabiztosan múlta felül Márki-Zayt a választáson?

Nézze, korábban már írtam erről pár gondolatot a közösségi oldalamon: a választás előtti pénteken elmentem egy vásárhelyi utcafórumára, ahol az egyszerű emberek nyelvén, érhetően és meggyőzően beszélt, miközben az ellenzék össze-vissza zagyvált NATO-ról, közös döntésről, vérről és olajról, satöbbi. Lázár elmondta, nem jó, ha összeveszünk az oroszokkal, mert az autókban nem lesz benzin, a csövekben meg nem lesz gáz, azaz nem tudunk fűteni. Egyértelművé tette, ez nem a mi háborúnk, míg a másik fél ennek pont az ellenkezőjét mondta. Úgy gondolom egyébként, a jelenlegi válsághelyzet kapcsán a Fidesz túldimenzionálja a háború szerepét, ugyanakkor Orbán, Lázár és a jobboldal jól kommunikálta ezt a kérdést április 3. előtt, az ellenzék pedig pocsékul, ez eredményezte a kétharmadot.

Térjünk rá Hódmezővásárhelyre, a vásárhelyi ügyekre! Ön hogy látja, milyen állapotban van, hogy működik jelenleg a város, mennyire tud sikeres lenni?

Azt Márki-Zay javára mondhatom el, hogy elég jól működteti a kivéreztetett várost, ugyanakkor sok hibát is követ el. Összességében, nagyobb távlatokban nézve semmiképpen sem mozog kedvező pályán a település. Szerintem az a város, melynek lakossága harminc év alatt húsz százalékkal csökken, nem nevezhető sikeresnek. Az is tény, hogy ebből az időszakból Márki-Zay csak egyetlen ciklus óta polgármester.

Márki-Zay Péter ugyanakkor most fizetett hirdetésben azzal reklámozza az eredményeit, hogy 12 százalékos a gazdasági fejlődés Vásárhelyen, 1,1 milliárd forint szabadon felhasználható pénz van a kasszában, amihez 1,1 milliárd forint pályázati pénz is társul, az ipar, a kereskedelem és a mezőgazdaság is rohamtempóban bővül. Mi a véleménye erről a helyzetértékelésről?

Nem tudom, mi alapján mondja, szeretném látni ezeket a konkrét számokat. Én azt tapasztalom, hogy a nagy cégek mennek össze, a kicsik meg az utolsó leheletükig próbálnak harcolni, hogy életben maradjanak, de nem nagyon jutnak fejlesztési lehetőséghez, ezt saját gazdasági tapasztalatomból is állíthatom.

Az elmúlt hetek egyik legzajosabb politikai eseménye volt, hogy Márki-Zay kétszer is megpróbálta leváltani Kis Andrea szocialista alpolgármestert, majd mikor ez nem ment, saját hatáskörben elvonta a feladatköreit, és egymillió forinttal csökkentette a fizetését. Ehhez mit szól?

Szerintem ez egy orbitális politikai baki. Mármint maga a módszer. Annak idején egy csapatban nyertünk, ellenzékiek, és Andrea önzetlenül segített. Nem tudom, mi történt közöttük, de ez a lépés nagyon szerencsétlen, mert kifelé gyengeséget mutat.

Ha már egy csapatról beszél, a polgármester nemcsak a helyi MSZP-elnökkel fordult szembe, de sajtóinformációk szerint Dombi-Kiss Lászlóval, a vásárhelyi Jobbik vezetőjével is, akinek szintén oroszlánrésze volt Márki-Zay 2018-as felépítésében, megválasztásában. Ön szerint mi ezeknek a belső konfliktusoknak az oka?

Azt gondolom, ez talán összefügghet a pártalapítással is, mert mindkét ön által említett személy pártember is, akiknek egy új párt adott esetben riválist is jelenthet, ők pedig Márki-Zaynak konkurenciát. Ezzel együtt Márki-Zay nagy tévedésének tartom, hogy az új pártjával a Fidesztől akar szavazókat elhódítani. Véleményem szerint a Fidesz szavazói két csoportba oszthatók: az egyik része a fent említett azonos érdekek miatt van mellettük, ami erős kapocs, a másik részt pedig „hívő tagozatnak” nevezem, ők mindent elvakultan elhisznek Orbánnak. A Fidesz el tudja érni, hogy akik meg akarják győzni az ő támogatóit, azok ne kapjanak médiát, ne kapjanak felületet. Megjegyzem, Márki-Zay is ugyanezt csinálja egyébként, ő sem híve az igazi tisztázó beszélgetéseknek, a tények, vélemények, érvek ütköztetésének, ilyen szempontból megértem, hogy a jobboldalon képzeli el a szereplését.

Visszatérve a kérdésre, úgy tűnik, mintha a polgármester el akarná lehetetleníteni saját korábbi szövetségeit, le akarna velük számolni. Miért?

Ha ez a szándéka Márki-Zay Péternek, az egy nagyon hibás gondolkodás. A Fidesztől sok mindenben példát lehetne és kellene venni, de nem szabadna átvenni a nagyon kemény egyszemélyi irányítást. Pedig úgy látom, Vásárhelyen a városvezetés ebbe az irányba megy, úgy tűnik, a képviselők vezényszóra szavaznak akármire. Márki-Zay képviselői között már mintha csak két „renitens” lenne, vagy inkább másfél. Ez nem ugyanaz a stílus, mint amit annak idején nekünk előadtak a demokráciáról, a mostani történések ennek homlokegyenest ellentmondanak.

Egyre több a nyílt, látványos konfliktus a vásárhelyi ellenzéken belül, egyre tapinthatóbb a törés a DK (Mucsi Tamás), az MSZP (Kis Andrea), a Jobbik (Dombi-Kiss László) és Márki-Zay Péter között. Ön szerint mindezek tükrében van arra esély, hogy a 2024-es önkormányzati választásra újra összeálljon a teljes összefogás Márki-Zay mögé?

2024 még nagyon messze van, ezt szerintem nem lehet megítélni. Az ellenzéki pártok nagyon sokat változhatnak még addig, az elmúlt hónapokban is elképesztő átalakulásokon mentek át. Elég, ha csak a Jobbikra utalok vagy a Momentumra, melynek olyan elnöke lett, akiről még csak nem is hallottunk előtte. Ráadásul szerintem egy-egy vezetőcsere komoly irányváltást is jelenthet ezeknél a pártoknál. Azt gondolom, a jobboldalon új párt nem fog tudni tömegbázist kialakítani, aki jobboldali szavazónak érzi magát, annak megvan a pártja. A baloldal pedig – mint említettem – el van lehetetlenítve, de ebben nem csak a Fidesz a ludas. A mi pártunkat például nem a Fidesz nyomta el, hanem nagy pontossággal a szocialisták…

Mi dönthet akkor mégis Vásárhelyen a 2024-es önkormányzati választáson?

Dönthet az, hogy Magyarország hogyan kerül ki a válságból. Ahogy már említettem, ennél kisebb krízisbe Gyurcsány belebukott, ami azt mutatja, hogy politikailag rosszabbul szerepelt, mint Orbán. Neki is meglenne az oka, hogy belebukjon, de a jelek szerint képes kezelni azt, amit Gyurcsány nem tudott. A Fidesz ellenzékben is tudta mozgósítani az embereit, Gyurcsány hatalmon se tudta. Úgy érzem, Gyurcsány jelenleg a kétpártrendszer építésére törekszik, amerikai mintára azt képzeli el, hogy két párt váltogatja egymást, melyek közül természetesen ő lenne az egyik. Az biztos, hogy ezzel együtt a háborús helyzet és válság kezelése az egyik szempont. Emellett sok múlik Márki-Zay további teljesítményén.

Hogy látja, mit kellene tennie, min kellene változtatni a polgármesternek ahhoz, hogy erősítse a pozícióját?

Építenie kellene a tömegbázisát, találkozni a választókkal. Márki-Zay részéről súlyos mulasztás, hogy ő és a képviselői nem ápolják rendszeresen a kapcsolatot a lakossággal. Emellett a stíluson is változtatnia kellene.

Pontosan mire akar ezzel utalni?

Régi vágású emberként úgy gondolom, hogy akit a vásárhelyiek megválasztottak, annak a városért kell dolgoznia, és ha ennek az az ára, akkor bizony le kell ülni, s beszélgetni kell a szemben álló politikusokkal is. Nem véletlen, hogy én mindig is beszélőviszonyban tudtam maradni mindenkivel, amikor képviselő voltam, de azóta is. Úgy látom viszont, hogy a Fidesznek és Márki-Zaynak is hasonló a stílusa. Vezérszónoklattal elpufogtatják az érveiket, és ezzel vége is van, nem szokott érdemi vita kialakulni, amit felettébb károsnak tartok. Informálisan elismerik egyébként, hogy tényleg ez történik, de mindkét fél a másikat hibáztatja, ezzel pedig a Vásárhely nem jut egyről a kettőre.

Havránek Ferenc szerint mi lehetne a megoldás ebben a helyzetben?

Véleményem szerint Lázár János többet tudna tenni az együttműködésért, mert ez elsősorban a politikailag erősebbnek a felelőssége, márpedig nem kérdés, hogy Lázár jóval meghatározóbb, beágyazottabb politikai szereplő, mint Márki-Zay. Nagyon sokat tudna segíteni a városnak, de szerintem önmagában a tram-train fejlesztés nem elegendő. Az sem megoldás persze, hogy folyamatosan azt híreszteljük, hogy Vásárhely gazdasága dübörög, és fejlődik az ipara. Mi dübörög, mi fejlődik? – kérdem én. A helyi cégek szenvednek, szűkülnek, erőlködnek, a Szuperinfó tele van állásajánlatokkal, külföldről hoznak ide munkaerőt, hát milyen gazdasági fejlődés ez? Fontos lenne, hogy a politikusok reális képet adjanak végre a vásárhelyieknek, tiszta és egyenes beszéd nélkül nem megy!