Közgyűlés: Márki-Zay negyedik alpolgármestert csinált a diszkótulajdonos Gyöngyösi Ferencből (frissítve)

Immár ugyanannyi alpolgármestere van Vásárhelynek, mint a kétmilliós Budapestnek, s kétszer annyi, mint Szegednek. Márki-Zay Péter második nekifutásra sem tudta végleg kicsinálni Kis Andrea szocialista alpolgármestert: nem volt meg hozzá a kellő többsége a saját frakciójában, ezért levetette a napirendről az indítványát. Gyöngyösi Ferenc viszont negyedik alpolgármesterként 1,2 millió forintért felügyelheti, hogy le legyen vágva a fű a városban. A Fidesz-KDNP nem asszisztált a balliberális oldal bohózatához.
Rendes közgyűlést tartottak kedden Hódmezővásárhelyen. Az ülésen – mint megírtuk – nem vettek részt a Fidesz-KDNP képviselői, mondván: nem akarnak partnerek lenni a baloldali hatalmi osztozkodásban és a politikai leszámolásokban. Újra terítékre került ugyanis Kis Andrea MSZP-s alpolgármester esetleges leváltása, illetve Gyöngyösi Ferenc (MMM – Tiszta Vásárhelyért) alpolgármesterré (adott esetben negyedik alpolgármesterré) történő kinevezése.
Márki-Zay mögött tényleg elfogyott a többség
Márki-Zay Péter az ülés indításaként levetette a napirendről a Kis Andrea elmozdítására irányuló kezdeményezését. Ezt azzal indokolta, hogy ismeri a frakciójukban az ezzel kapcsolatos álláspontokat, véleményeket, és amennyiben a Fidesz-KDNP nincs jelen, s nem voksol, akkor ezt az indítványt nem tudja megszavaztatni. Ezzel a városvezető tulajdonképpen beismerte, hogy a saját frakciójában továbbra sincs meg a kellő többsége ahhoz, hogy eltávolítsa a szocialista alpolgármestert. A jelek szerint tehát sem a DK-s Krupiczer Ferencet, sem Otlokán Mihályt nem sikerült maga mellé állítania ebben a kérdésben az elmúlt hetekben, így Márki-Zay ezúttal nem kockáztatta meg a számára kínos voksolási eredményt.
A polgármester tehát a B-tervhez nyúlt: megszavaztatta az önkormányzat SZMSZ-ének módosítására irányuló javaslatát, melyben kezdeményezte, hogy ne három, hanem négy alpolgármestert lehessen kinevezni Vásárhelyen. Ezt 8 igennel támogatta a testületi többség, Kis Andrea és Krupiczer Ferenc a nem gombot nyomták meg. Majd meg is választották a tisztségre a diszkótulajdonos Gyöngyösi Ferencet, aki költségtérítéssel együtt havi 1,2 millió forintot fog keresni „fűnyírásügyi” alpolgármesterként. Gyöngyösire egyébként a titkos szavazáson 8 fő voksolt, ketten pedig érvénytelenül szavaztak.
Mindez egyébként azt jelenti, hogy Hódmezővásárhelynek immár kétszer annyi alpolgármestere van, mint a megyeszékhely Szegednek, és Márki-Zayt pontosan ugyanannyi helyettes segíti, mint a kétmilliós Budapestet vezető Karácsony Gergelyt. Vásárhelyen gyakorlatilag mostantól mintegy 10 ezer lakosra jut egy alpolgármester, ami a megyei jogú városok tekintetében különleges rekordnak számít! Arról nem is beszélve, hogy lassan több az alpolgármester a vásárhelyi testületben, mint az egyszerű képviselő…
Gyutayból nem lett pénzügyi bizottsági elnök
Gyöngyösi alpolgármesteri kinevezésével megüresedett a Pénzügyi-Gazdasági, Városfejlesztési és Városüzemeltetési Bizottság elnöki tisztsége. Márki-Zay Gyutay Katalin (MMM – Tiszta Vásárhelyért) képviselőt jelölte a posztra, s külsős tagként Kendi Imre építési vállalkozó is bekerült volna a grémiumba. Ehhez azonban nem lett meg a minősített többség, mert 7 igen mellett Kis Andrea, Krupiczer Ferenc és Otlokán Mihály is tartózkodott. A testület így elnök nélkül maradt…
Gyöngyösi egyébként a Szikácsi Részönkormányzatban betöltött tagságáról is lemondott, ott Otlokán Mihály önkormányzati képviselő lett az utódja.
A Fidesz-KDNP nem kért a könyökharcból és a bohózatból
Ami az előzményeket illeti, emlékezetes, a polgármester az április 28-i közgyűlésen próbálta meg először „lemészárolni” Kis Andrea szocialista politikust, korábbi szövetségesét. Akkor azonban látványos törés mutatkozott a Márki-Zay-táborban, ugyanis nem sikerült megszereznie a minősített többséget, több képviselő is keresztbe feküdt a tervnek: az MMM – Tiszta Vásárhelyért csapatból heten támogatták, s hárman ellene szavaztak (sajtóinformációk szerint Kis mellett Krupiczer Ferenc, illetve Otlokán Mihály lehetett a két „ellenálló”), miközben legalább nyolc voksra lett volna szükség. Márki-Zay ezt követően – a közgyűlési döntésre fittyet hányva – saját hatáskörben megvonta Kis alpolgármesteri feladatköreit, s a sima képviselői tiszteletdíjra, mintegy 1 millió forinttal csökkentette a fizetését is. Most újra nekirugaszkodott volna, hogy megpróbálja végleg kicsinálni Kist.
A Fidesz-KDNP-s városatyák viszont ezúttal nem jelentek meg a díszteremben, mert nem kívántak részt venni a városhoz méltatlan politikai könyökharcban és a negyedik alpolgármester megválasztásának bohózatában. „Miközben a várost 32 millió forintra büntetik, mert közbeszerzések nélkül fizetnek ki 84 millió forintot Márki-Zay Péter kampányfuvarosának, a polgármester legfontosabb dolga a város keddi közgyűlésén, hogy sikerül-e végre leváltatnia az őt hatalomba segítő szocialista Kis Andreát, vagy esetleg egy negyedik, fűnyírásügyi alpolgármestert meg tud-e választatni a képviselőivel. […] Kis Andreát nem tartjuk jó alpolgármesternek, de attól sem fog jobban fejlődni a város, ha lassan több alpolgármestere lesz, mint Budapestnek. A hatalmi osztozkodásban és a politikai leszámolásokban sem most, sem a jövőben nem leszünk partnerek. Amennyiben a városhoz méltó munka zajlik a közgyűlésben, számíthatnak ránk” – írta a jobboldali városatyák távolmaradása kapcsán a vásárhelyi Fidesz.
Büntetőfeljelentést tettek a törvénysértő buszos megbízások kapcsán
A közgyűlési ülés kezdte előtt egyébként Benkő Zsolt (Fidesz-KDNP) sajtótájékoztatót is tartott, ahol bejelentette: büntetőfeljelentést tesznek a helyi buszközlekedés immár többszörösen is törvénysértőnek minősített átalakítása kapcsán, mégpedig hűtlen és hanyag kezelés, illetve csalás gyanúja miatt. Emlékezetes: Közbeszerzési Döntőbizottság két, június 23-án, kelt határozatában megállapította, hogy a vásárhelyi önkormányzat jogtalanul mellőzte a közbeszerzési eljárást a 2019 és 2021 közötti buszos személyszállítási megbízásai kapcsán, tehát többszörös törvénysértést követett el. A várost és cégét, a HVSZ Zrt.t- ezért 32 millió forintos rekordbírsággal sújtották. A Fidesz-KDNP azt sürgeti, azonnal mondjon le az átszervezés kulcsfigurájának számító Szabó János alpolgármester.
Miklós Péter vezetheti a Tornyait
A képviselők elbírálták a Tornyai János Múzeum, Könyvtár és Művelődési Központ főigazgatói álláshelyére kiírt pályázatot is. A Megyesi Beáta bukása/lemondása után megüresedő tisztségre ketten jelentkeztek. A közgyűlés döntése szerint az intézményt egyébként korábban is már irányító, a vásárhelyi kulturális életben több mint nyolc éve dolgozó Miklós Péter lesz az új főigazgató július 1-jétől öt évig bruttó 650 ezer forintos havi munkabérért.
2023 végén szűnik meg a kistérségi társulás
A hódmezővásárhelyi közgyűlés módosította korábbi döntését, és kedden úgy határozott: a megyei jogú város egy évvel elhalasztja a Hódmezővásárhelyi Többcélú Kistérségi Társulásból (HTKT) történő kilépését.
Mint megírtuk, információink szerint ez ügyben kompromisszumos megoldás született a HTKT Társulási Tanácsában, illetve az érintett önkormányzatok között. Az új határozat értelmében 2023. december 31-ével szűnik meg a kistérségi társulás, valamint az általa működtetett intézményrendszer, a Kapcsolat Központ. A szakmai folyamatok koordinálására, előkészítésére pedig egy munkacsoportot állítanak fel. Döntöttek továbbá arról is, hogy a HTKT a 2023-as évre közbeszerzési eljárást ír ki a háziorvosi és a házi gyermekorvosi ügyelet vonatkozásában. Úgy tudjuk, ez a forgatókönyv a társulásban érintett további települések, Mindszent, Székkutas és Mártély számára is elfogadható.
Keddi ülésén a közgyűlés végül egyhangúlag támogatta, hogy 2022. augusztus 1-jétől 5 százalékkal emelkedjenek a Kapcsolat Központ szolgáltatásainak térítési díjai.