Kormányinfó: a háborús infláció csak akkor szűnik meg, ha béke lesz – a kormány megvédi a magyarokat

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő számoltak be pénteken a legfrissebb kormányzati döntésekről. Videón is mutatjuk!
A Kormányinfón elhangzott legfontosabb információk:
- Marad az élelmiszerárstop, a benzinárstop és a kamatstop.
- A kormány csak olyan döntéseket, szankciókat hajlandó támogatni, amelyek nem fájnak jobban Magyarországnak és Európának, mint azoknak, akiket szankcionálni akarnak.
- A kormány nem támogatja a globális minimumadót, mert az kétszeresére emelné a vállalkozókat érintő terheket.
- Nem lesz elbocsátás a kormányhivataloknál – a baloldali Népszava rosszul értesült.
- Gulyás szerint jogos a pedagógusok béremelési igénye − már tárgyalásokat folytatnak velük.
- A tárcavezető nem tartja jó ötletnek hogy Horn Gyuláról nevezzenek el közterületet.
- A 800 ezer ellátott menekült ellenére az ukrán vezetés ellenséges Magyarországgal.
- A keleti határt a NATO-val közösen védi Magyarország.
A háborús infláció csak akkor szűnik meg, ha béke lesz
Gulyás Gergely, a Miniszterelnökség vezetője a tájékoztatót úgy kezdte, a kabinet értékelte a háborús és a gazdasági helyzetet. Megállapították, hogy soha nem volt akkora infláció az euróövezetben, mint a mögöttünk hagyott hónapban. A háború miatt drasztikusan emelkedtek az energiaárak – tette hozzá. Minél közelebb van valaki a háborús övezethez, annál nagyobb az infláció. A háborús infláció akkor szűnik meg, ha béke lesz – mondta.
A kormány elkötelezett, hogy megvédje az embereket
Magyarországon a kormány a lehető legtöbbet teszi az infláció elleni küzdelemben. A rezsicsökkentés és az árstopok nélkül 5-6 százalékponttal magasabb lenne a drágulás – hívta fel rá a figyelmet.
Az élelmiszerárstopot és a benzinárstopot októberig, a kamatstopot pedig év végéig hosszabbították meg, a lejáratkor ismét vizsgálják majd az intézkedéseket – hangzott el a Kormányinfón.
A miniszter megemlítette, hogy Brüsszel kritizálta a benzinástopban azt, hogy csak magyar rendszámú autókkal lehet igénybe venni. Gulyás Gergely azonban jelezte, hogy 2006 környékén Olaszország egy tartományában is hoztak hasonló intézkedést a benzinturizmus ellen, és ott a bíróság végül az olaszoknak adott igazat, a magyar kormány tehát kitart emellett a döntése, intézkedése mellett. A kormány úgy gondolja, hogy egy háborús helyzetben több érv szól a piacba való beavatkozás mellett, mint ellene. A kormány elkötelezett a magyar emberek védelme mellett, és a brüsszeli kritikák az eddigi vizsgálatok alapján minden jogi alapot nélkülöznek – mutatott rá.
A benzinturizmust meg akarjuk szüntetni, amelynek környezetvédelmi szempontjai is vannak, de az első az, hogy a magyar embereket megvédjük a világpiac hatásaitól – hangsúlyozta Gulyás Gergely.
Csak olyan javaslatokat és szankciókat fogadunk el, amelyek nem nekünk fájnak jobban
A Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta, hogy jövő hét végén lesz újra EU-csúcs, ahol a magyar álláspont változatlan, csak olyan javaslatokat és szankciókat fogadunk el, amelyek nem nekünk fájnak jobban.
Brüsszel eddigi lépései hozzájárultak az infláció és az árak növekedéséhez, a gázembargó pedig az egész kontinens ellátását sodorná veszélybe. Magyarország továbbra is kitart a versailles-i megállapodás mellett, melynek értelmében Oroszország ellen olyan szankciókat alkalmazunk, amelyek az energiára nincsenek hatással.
Most, egy gazdasági válság idején adócsökkentésre és beruházásösztönzésre van szükség, csakis így tudjuk megtartani a munkahelyeket.
Nem támogatjuk a globális minimumadót
Gulyás Gergely ismertette, hogy Brüsszelben a tagállamok pénzügyminiszterei tárgyalnak és a globális minimumadó arra kötelezne minket, hogy duplájára emeljük a vállalkozások adóit, ami Magyarország számára teljesen előnytelen. Varga Mihály pénzügyminiszter kötött mandátummal vesz részt az ülésen, nem támogatjuk a globális minimumadót és nem fogadjuk el.
A józan ésszel ellentétes lenne egy gázembargó
Gulyás Gergely a közmédia kérdésére válaszolva elmondta, hogy a gázembargóval kapcsolatban a kormány bízik a józan észben. A gázembargó a nyugati gazdaságok jórészét is érintené, tehát ennek jóval nagyobb hatása lenne az európai gazdaságra, mint az olajembargónak.
A minisztert a Ryanair-ügyről is kérdezték. Gulyás Gergely elmondta, hogy a Ryanairrel szemben fogyasztóvédelmi eljárás indult. Az eladott repülőjegyek esetén pedig felettébb szokatlan, amit a légitársaság szeretne, vagyis, hogy visszamenőleg is az utasokra terhelné a jegyenként 10 eurót. Továbbá a miniszter azt is elmondta, hogy szerinte a Ryanair megszólalásai az ügyeben minősíthetetlenek, a Ryanair kocsmai stílust enged meg magának. Gulyás Gergely azt javasolja a magyar utazóknak, hogy ahol van versenytárs, válasszák azt az utasok.
Álhír, hogy leépítés lesz a kormányhivataloknál
Milyen konkrét változtatásokat tervez a kormány, hogy megérkezzenek a visszatartott uniós pénzek – kérdezte az ATV tudósítója. Gulyás Gergely azt válaszolta, hogy Magyarország azt vállalta, hogy 15 százalék alá viszi az egyszereplős közbeszerzések arányát. – Minden szakmai kritikát fogadunk, és ajánlunk megoldási javaslatot – szögezte le a miniszter.
Nem volt szó arról, hogy elvonások lennének a humánszférában – kommentálta a Népszava egyik cikkét kérdésre válaszolva Gulyás Gergely. A baloldali napilap arról írt, hogy Pintér Sándor egy zárt megbeszélésen arról beszélt, hogy nem lesz pénz az orvosok és a tanárok béremelésére. A Miniszterelnökséget vezető miniszter azt kérte a baloldali politikusoktól, hogy ne blokkolják az uniós források Magyarországra érkezését, mert ezzel a béremeléseket is veszélyeztetik. Gulyás Gergely szerint jól állunk a háborús helyzet kezelésével, de szükség lenne a visszatartott uniós pénzekre.
A kormányhivatalokban történő esetleges leépítésekről szóló hírt a miniszter álhírnek minősítette.
Egy időben lehet 2024-ben az EP- és az önkormányzati választás
A miniszter jó ötletnek tartja a Fidesz-frakció által előkészített törvénymódosítást, mely alapján egy napon tartanák a 2024-es EP- és önkormányzati választásokat. Szerinte az ellenzék is jól jár ezzel, ha igaz, amit állítanak az erőforrásokról, hiszen csak egy választásra kellene készülniük, nem kettőre. – Mandátumot nem rövidít, az ország pénzével viszont spórolunk – összegezte Gulyás.
Arra a felvetésre, marad-e a közvetlen főpolgármester- és polgármesterválasztás, Gulyás kijelentette, hogy tíz éve hallja az erre vonatkozó kérdéseket a kormányinfókon, s ezúttal is meg tudja erősíteni, hogy senki nem óhajtja ezt a gyakorlatot megváltoztatni.
Semmilyen politikus ne adjon életvezetési tanácsokat az embereknek
Felmerült, hogy Budapest bevezetné a dugódíjat. A tárcavezető szerint az ilyesfajta ötletek – hogy az emberek kevesebbet autózzanak, üljenek tömegközlekedésre – csak súlyosbítják a fővárosban kialakult közlekedése problémákat.
Sem a kormánytagok, se a polgármesterek ne adjanak életvezetési tanácsokat az embereknek – mondta egy másik kérdésre Gulyás. Aki megteheti, járjon autóval, de a legfontosabb, hogy mindenki a jogszabályok betartása mellett éljen.
Azon baloldali felvetésre, hogy a végtelenségig lehet emelni a benzin és az élelmiszerek árát, mert azt az emberek a végén úgyis megszokják, megfizetik, Gulyás azt mondta: egy baloldali kormány esetében ez biztosan így lenne, a magyarok szerencséjére azonban nem a baloldal van most hatalmon.
Minden egyes járványügyi helyzetben fel kell mérni a kockázatokat, így a majomhimlő esetében is – tájékoztatott Gulyás Gergely, hozzátéve: a Nemzeti Népegészségügyi Központ figyelemmel kíséri a fejleményeket, de egyelőre nincs olyan kockázat, mint a koronavírus-járvány esetében.
Január 1-től változhat a kata szabályozása
A pedagógusok bérkövetelését jogosnak tartjuk, a kormány a háromszor tízszázalékos emelést tudja teljesíteni – fejtette ki a Miniszterelnökséget vezető miniszter az egyik sajtóorgánum érdeklődésére.
Gulyás Gergely a kata szigorításával kapcsolatban elmondta, hogy még döntés nem született. A katát azért vezették be, hogy a kisvállalkozások esetében legyen egy kedvezményes adónem. A kormány azt tervezi, hogy a katásoknál havonta 1,5 millió forintig legyen erre lehetőség. Január elsejétől szeretne a kormány a kata szabályain változtatni – hangzott el.
Európa szenvedi meg az oroszellenes szankciókat
Az EU Oroszország ellen hozott szankcióiról kijelentette: a szankciók összessége decemberig lép életbe, a távlatos hatásokkal lehet értékelni, Oroszország vagy Európa jól vagy rosszul járt-e. Tény, hogy jelenleg elmondható: Európa szenvedi meg legjobban ezeket a szankciókat. Tény, hogy az oroszok eddig nem jártak rosszul a szankciókkal, az Egyesült Államok pedig jól járt azzal, hogy több olajat tudnak eladni – mondta Gulyás Gergely az elhibázott brüsszeli szankciós politikáról. Kifejtette, hogy a sajtónyomás miatt Brüsszel egyoldalúan ítéli meg a helyzetet, hiányzik a józan észre való nyitottság.
Gulyás kérdésre azt mondta, ma az ellátási láncok helyzete bizonytalanabb, mint korábban, de amíg ezek nem kerülnek veszélybe, addig nem kell üzemanyaghiányra számítani. Azt is tudni kell ugyanakkor, hogy ezer kockázattal kell számolni. Szerencsére az olaj zavartalanul érkezik Oroszországból, de Ukrajnán keresztül, ami egy háborúsban álló ország, tehát nincs rá garancia, hogy ne változzon a helyzet. Hazánknak ugyanakkor több hónapra, akár fél évre elengedő stratégiai tartalék áll rendelkezésére – jelentette ki.
Nem a főpolgármester-helyettesnek kell megmondani, ki hogyan él, és hány fokra fűti fel a lakását
Annyi dugó mellett, amit a főváros előállított, kétségtelen komoly bevétele lenne a dugódíj, de a kormány ezt nem támogatja – mondta Gulyás Gergely. Tüttő Kata kezdeményezése kapcsán ismét aláhúzta: azt nem a főpolgármester-helyettesnek kell megmondani, ki hogyan él, és hány fokra fűti fel a lakását. Gulyás ezt az európai uralkodó politika szintén is vitatja, nem támogatja, hogy a politikusok beleszóljanak az emberek életvitelébe.
A miniszter arra is kitért, hogy bár a kormánynak nincs álláspontja arról, hogy a XIII. kerületben Horn Gyuláról akarnak egy teret elnevezni, ő viszont nem tartja jó döntésnek.
NATO-katonák állomásoztatásáról nincs szó Magyarország esetében
A Miniszterelnökséget vezető miniszter a Magyarországra érkező NATO-erőkről kifejtette: minden közös hadgyakorlatot támogatunk minden NATO-szövetségessel, a keleti határt közösen védjük. NATO-katonák állomásoztatásról viszont nincs szó – jelentette ki. Magyarország egyszer már megtette, hogy felajánlotta, legyenek minálunk béketárgyalások, válaszolta egy kérdésre az orosz-ukrán háború kapcsán.
Miért nem szólalt még fel Zelenszkij ukrán elnök a magyar parlamentben? – kérdezték Gulyás Gergelyt, aki válaszában hangsúlyozta, hogy a 800 ezer ellátott menekült ellenére az ukrán vezetés ellenséges Magyarországgal.
Októberig a korábban megválasztott polgármesterek viselnék a tisztségeket
A miniszter kifejtette, hogy az önkormányzatok számára nem jelentene problémát, kockázatot, hogy a vezetés átadása-átvétele közötti időszakban működési problémák merülnének fel, amiatt, hogy az önkormányzati választásokat 2024-ben korábbam, május-júniusban tartanák meg. Októberig a korábban megválasztott politikusok viselnék a tisztségeket.
– Nem lesz hosszabb az önkormányzati választások és az új településvezetések beiktatása közötti idő, mint egy kormányalakítás esetében – fejezte ki reményeit Gulyás Gergely, aki nem számít legitimációs válságra az önkormányzatokban amiatt, mert 4 hónappal később iktatják csak be a tavasszal megválasztott polgármestert és képviselőket.
Akkor tudunk leválni az orosz olajról, ha az nem kerül többe, mint a jelenlegi
Hazánk az üzemanyagellátásban a diverzifikációra törekszik. Akkor válunk le az orosz olajról, ha olyan alternatív szállítási útvonal merül fel, melynek választása nem kerül többe, mint a jelenlegi olajszállítás – hangsúlyozta Gulyás Gergely a Kormányinfón.
A határvédelmet meg kell erősíteni
Nemrég rémisztő videó látott napvilágot a kormány közösségi oldalán, melynek alapján akár fegyveres támadás is veszélyeztetheti a magyar határt védőket. Ebből az következik, hogy a határvédelmet meg kell erősíteni. Az ukrán és orosz gabonaszállítmányok kiesése miatt élelmiszerválság fenyeget, és ez akár a 2015-os helyzettől is súlyosabb migrációs nyomást jelenthet a magyar határra nézve – ismertette a miniszter.
Forrás: Magyarnemzet.hu, Hirado.hu, Fotó: MTI/Balogh Zoltán