Értetlenül állnak előtte a polgármesterek, hogy Vásárhely kilép a kistérségi társulásból

Mindszent első embere úgy érzi, a megyei jogú város cserbenhagyja a kistelepüléseket. Székkutas vezetője tele van kérdéssel. A kistérségi társulás június 8-i ülésén számos részlet vár tisztázásra.
Mint megírtuk, múlt pénteki rendkívüli ülésén arról döntött a hódmezővásárhelyi közgyűlés Márki-Zay Péter vezette balliberális többsége, hogy a megyei jogú város 2023. január 1-jétől kilép a többcélú kistérségi társulásból, és saját kézbe veszi az eddigi közös intézményrendszert. A 2005-ben alapított Hódmezővásárhelyi Többcélú Kistérségi Társulás (HTKT) – melynek tagjai Vásárhely mellett Mindszent, Székkutas és Mártély – 2007 óta működteti a Kapcsolat Központot, mely felöleli a településeken található szinte valamennyi szociális intézményt, a védőnői szolgálatot, illetve az orvosi ügyeletet is. Ezeket tehát a jövő évtől Hódmezővásárhely önállóan akarja működtetni, azaz a szociális, gyermekvédelmi és egészségügyi intézményi és alapszolgáltatási feladatokat „kiválással saját új intézmény létrehozása útján kívánja ellátni”, egyúttal a társulás számára térítésmentesen biztosított infrastruktúrát is visszakéri, valamint felmondja a vásárhelyi polgármesteri hivatal a HTKT-vel munkaszervezeti feladatok ingyenes ellátására kötött szerződését is – derült ki a városházi előterjesztésből.
Vásárhely arra hivatkozik, 100 milliót is spórolhat
A közgyűlésen a városvezetés gazdaságossági és hatékonysági szempontokkal indokolta a váltást. Márki-Zay azt mondta, a közös intézményrendszer üzemeltetése jelentős költségeket ró a városra, 50-100 millió forintot tudnak megspórolni évente, ha saját intézményként működtetik tovább a Kapcsolat Központhoz tartozó egységeket, nem a társulás keretében. Hozzátette, járási székhelyként (nyilván a megfelelő anyagi ellenszolgáltatás fejében – a szerk.) továbbra is tudnak szolgáltatást nyújtani az érintett településeknek. A jobboldal részéről viszont Benkő Zsolt (Fidesz-KDNP) előkészítetlennek, átgondolatlannak, kapkodónak nevezte az anyagot. Nehezményezte, hogy sürgősséggel húzta azt elő a városvezetés, hiszen sem az áprilisi közgyűlésen, a Kapcsolat Központ beszámolójának tárgyalásakor, sem a májusi rendes ülésen, a kistérség beszámolójakor nem került elő Vásárhely kilépési szándéka. Tudomása szerint nem tájékoztatták előre a tervről a társpolgármestereket sem, azaz teljesen mértékben hiányzik az együttműködés Vásárhely részéről – jegyezte meg.
Információit a lapunknak nyilatkozó településvezetők is megerősítették, akik közölték: Vásárhely nem jelezte előre, mire készül.
Mindszent úgy érzi, cserbenhagyták
„A sajtóból szereztem tudomást a vásárhelyi polgármester lépéséről, pedig bő egy hete egy egyeztetésen vettünk részt, azonban ott még semmi előjele nem volt annak, hogy Vásárhely magára hagyja a kistelepüléseket” – mondta el a Promenad24-nek Zsótér Károly, Mindszent polgármestere.
A Tisza-parti város első embere kifejtette, hogy értetlenül áll a döntés előtt, bár sejtései vannak az okokról. A hír hallatán egyből elkezdték vizsgálni a lehetséges forgatókönyveket, és arra jutottak, hogy az egész közösségnek, minden, abban részt vevő kistelepülésnek többe fog kerülni ezentúl a kötelező alapfeladatok, például az idősgondozás ellátása.
„A kistérségi társulás kezdetekor összevetettük a hátunkat, s megegyeztünk, hogy együtt fogjuk végezni ezeket a főleg szociális tevékenységeket, erre most hirtelen elléptek mögülünk, és hanyatt estünk. Jelenleg a hanyatt esés állapotában vagyunk – cserbenhagytak bennünket” – fogalmazott.
Mindszenten az idősek nappali ellátása, a bentlakásos időseket ellátó intézmény, valamint a gyermek- és családvédelem feladatainak az ellátása érintett a kistérségi társulásban. Most, ha nem változik a helyzet, akkor Zsótér Károly szerint egy új intézményt kell létrehozniuk ezen feladatok ellátására. „Meg fog növekedni a humánerőforrás igénye, így növekedni fognak a települést érintő költségek is – és Vásárhelynek közben nem lesz olcsóbb” – vélekedett a településvezető.
„Értetlenül ülök itt a székemben, és nem tudom felfogni, hogy miért kell tönkretenni egy kiválóan működő rendszert” – zárta gondolatait Zsótér Károly.
Székkutas tele van kérdéssel
Portálunk elérte Szél Istvánt, Székkutas polgármesterét is, aki maga is két cikluson keresztül elnöke volt a HTKT-nak. Ő azt nyilatkozta: Vásárhely kilépési szándékáról tudomást szerezve tele van kérdésekkel, melyekre reményei szerint választ kap majd a kistérségi társulás soron következő, június 8-i ülésén.
Egy biztos: rengeteg a nyitott kérdés, s nehezen érthető, hogy Vásárhely ezeket miért nem kísérelte meg tisztázni a másik három településsel, mielőtt a rendkívüli közgyűlésen – szinte a semmiből – előhúzta a kilépéséről szóló indítványt. A fejleményeket természetesen továbbra is figyelemmel kísérjük.

Közgyűlés: döntés született arról, hogy Hódmezővásárhely kilép a kistérségi társulásból
Meg nem erősített városházi információink szerint a háttérben valójában politikai bosszú állhat, aminek a célpontja a Kapcsolat Központ főigazgatója, Bálint Gabriella.