Egy héten át ünnepelték a Klímanócskák a Méhek Világnapját

Méz illatú virágporos csodaszép napra ébredtek a Klimanócskák, a Méhek világnapját ünnepelték egy héten keresztül, amit május 20-án, azaz ma tartanak szerte a világon. Milyen eszközöket használ a méhész? Hol élnek a méhek? Milyen munkát végeznek a méhek az életük során? Mit gyűjtenek a méhek? Hogyan épül fel egy méhcsalád? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre kapták meg a választ a gyerekek, játékos, de annál tartalmasabb foglalkozások keretein belül.
„Magyarországon a méhek a legfontosabb beporzók: 700 vadon élő fajuk őshonos, a mézelő méh állománya a legjelentősebb. A több mint egymillió magyar méhcsalád az ország területére vetítve a legek közé tartozik Európában.
A Föld mezőgazdaságának 70 százaléka ma kizárólag a méhektől függ, akik beporzó tevékenysége nélkül a növények képtelenek lennének szaporodni. Erre tekintettel 2019 őszén az Eartwatch Institute nevű természetvédelmi szervezet hivatalosan is a bolygó legfontosabb élőlényeinek nyilvánította a méheket”
– osztotta meg lapunkkal Bozókiné Szabó Ildikó, a Kílmanócsák program vezetője, a Szabadág téri Óvoda szakmai vezetője.

Hozzátette, az ENSZ Közgyűlése 2017. decemberében szlovén javaslatra egyhangúlag fogadta el a Méhek világnapja megtartását, amire először 2018-ban került sor.
Az apró Klimanócskák összegyűjtötték, és 16 pontban rendszerezték ismereteiket, tudtuk meg.
1. A mézelő méh az egyetlen rovar a világon, ami ételt szolgáltat az embernek.
2. Legfőbb szerepük a természetben a hasznos beporzás! Nagy baj történne, ha eltűnnének!
3. A nekünk láthatatlan ibolyán túli sugárzást (UV) is látják, így tudnak tájékozódni felhős időben is.
4. A méhek legföljebb 4-5 km távolságba repülnek ki a kaptártól.
5. A tárgyak alakját érzékelik, nem látnak élesen, de megkülönböztetik a fehér, fekete, sárga, kék, zöld színeket, de színtévesztőek. Sárgával tévesztik össze a narancsot és a zöldet, kékkel a bíbort és az ibolyát és a pirosat feketének látják.
6. Született matematikusok. Kizárólag azonos méretű sejteket építenek.
7. A méhek képes felismerni az emberi arcokat.
8. A hangyához hasonlóan, a méhek testük tömegének többszörösét is elbírják.
9. A méhek általában 1 500 – 2 000 virágot látogatnak naponta.
10. Nincs érrendszerük
11. Tudják melyik a finomabb, az egyszerre nyíló virágok közül az édesebb nektárút választják.
12. A kaptárba jóval kevesebb nektárt visznek, mint amennyit valójában összegyűjtenek, mivel nagy részét közben elfogyasztják. Egy méhcsalád évi mézfogyasztása 60-70 kg.
13. Jól kifejlett szaglással rendelkeznek. A virágok illatát több kilométerről is „megérzik”
14. Repülési sebességük 25-40 km/h is lehet.
15. A méhkaptárban mindenkinek megvan a maga feladata.
16. A dolgozók által a kaptárakba hordott nektárt a fiatal méhek besűrítik.
Milyen eszközöket használ a méhész? Hol élnek a méhek? Milyen munkát végeznek a méhek az életük során? Mit gyűjtenek a méhek? Hogyan épül fel egy méhcsalád?
Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre kapták meg a választ a Klimanócskák tematikus foglalkozás keretében, játékos formában a méhészkedést és a méhek életét különböző játékos tevékenységen keresztül – ismertette lapunkkal az óvoda szakmai vezetője.

Kiemelte, a gyerekek a bemutatott méhészeti eszközökön és a méhek által előállított termékeken keresztül bepillantást nyerhettek a méhek világába, kisfilmeken keresztül is, és munka közben kerülhetett megtekintésre egy élő méhcsalád. Az ismeretterjesztést követően, a manócskák önfeledt játékkal egy kis időre a méhek életét és feladatát végezhették, melyet követően mézédes finomságokat fogyaszthattak.
„A játékos tevékenység során, külön öröm volt találkozni a sok-sok érdeklődő kérdéssel és jó érzés volt látni a boldog arcokat, amely az egész hetet végig kísérte” – zárta gondolatait Bozókiné Szabó Ildikó.